سلامت

غذاهای مفید برای آلودگی هوا

آلودگی هوا معضلی شایع در کلان شهرهای ایران است که از شروع فصل سرما با آن مواجه هستیم. پس بهتر است از غذاهای مفید برای آلودگی هوا که در این مواقع ضروری هستند آگاه باشیم.

به گزارش تلنگر؛ آلودگی هوا در تمام شهرهای بزرگ کشور ایران وجود دارد. این آلودگی به‌ویژه در نیمه دوم سال افزایش می‌یابدو مشکل نگران‌کننده‌ای می‌شود. مشکلی که می‌توان با استفاده از راهکارهایی نظیر استفاده از غذاهای مفید برای آلودگی هوا، تاثیر آن را به حداقل رساند. غذاها تامین کننده انرژی و تقویت کننده سیستم های مختلف بدن از جمله مهم‌ترین آن‌ها سیستم تنفسی هستند. همچنین تحقیقات گسترده نشان می‌دهد که تنظیم یک رژیم غذایی اصولی که شامل تمامی مواد غذایی و ویتامین‌ها است.

غذاهای مفید برای آلودگی هوا

آلودگی هوا  کلیه اعضا و سیستم‌های مختلف در بدن ما برای ادامه حیات و بهبود عملکرد خود به سوخت نیاز دارند. سوختی که توسط دستگاه گوارش جذب می‌شود. یعنی به زبانی ساده‌تر اگر می‌خواهید قلب سالمی داشته باشید، باید خوراکی‌های مخصوص قلب را بخورید. اگر می‌خواهید ذهنتان بهتر کار کند، باید میوه‌ها و سبزیجات خاصی را میل کنید.

رژیم غذایی برای آلودگی هوا

همچنین غذاهای مفید برای آلودگی هوا می‌توانند در مبارزه با آلاینده‌ها و سموم نیز به انسان کمک کنند. اگر می‌خواهید در برابر آلودگی هوا مقاومت کنید و از آثار آن تا جایی که می‌توانید کاهش دهد، باید با خوردن غذاهای مفید برای آلودگی هوا، به سیستم دفاعی بدن خود کمک کنید.

اولین نقطه‌ای که آلاینده‌ها و سموم موجود در هوا مورد حمله قرار می‌دهند، شش‌ها و سپس قلب و عروق است. شما می‌توانید با خوردن غذاهای مفید برای آلودگی هوا در زمان برخورد با آلودگی‌ها، سپر مقاومتی را در برابر آن‌ها درست کنید. اما سؤال اصلی هنوز بدون جواب مانده است. در برابر آلودگی و آلاینده هوا چه بخوریم؟

غذاهای مفید برای آلودگی هوا دارای ویتامین E هستند

ویتامین E برای هوای آلوده

ویتامین E یکی از بهترین مواد برای مقابله با آلودگی هوا محسوب می‌شود. این غذاهای مفید برای آلودگی هوا دارای آنتی‌اکسیدان مناسب هستند. آنتی‌اکسیدان مانند یک پاک‌کننده قوی، سموم موجود در بدن را پاکسازی می‌کند.

این ویتامین از گلبول‌های قرمز در برابر آلاینده‌ها محافظ می‌کند. ویتامین E را می‌توان در خوراکی‌های مختلفی از جمله گردو، زیتون، بادام، جگر، بسیاری از سبزیجات وغیره پیدا کرد.

غذاهای مفید برای آلودگی هوا که دارای ویتامین C و A هستندغذاهای دارای ویتامین aوc

ویتامین c و a نیز نقش بسیار مؤثری در محافظ از بدن در برابر آلودگی‌ها دارند. هویج، سیب‌زمینی، کره و روغن مارگارین بهترین منابع ویتامین آ محسوب می‌شوند. از طرفی انواع میوه‌ها مثل پرتقال، گریپ‌فروت، انبه، توت‌فرنگی وغیره نیز منابع جذب ویتامین C هستند.

غذاهای مفید برای آلودگی هوامانند شیر و لبنیات

بدن همچنان که به مبارزه با آلودگی هوا و سموم آن مشغول است، به احیای اکسیژن ازدست‌رفته هم نیاز دارد. مصرف یک لیوان شیر یا یک‌کاسه ماست در روزهایی که در معرض آلودگی قرار دارید، بسیار توصیه می‌شود. این مواد باعث تولید اکسیژن بیشتر در خون می‌شوند.

غذاهای مفید برای آلودگی هوا مانند سبزیجات

میوه‌ها و سبزیجات هر چه باشند، برای مبارزه با آلودگی‌های محیطی بسیار مفید هستند. میوه‌ها خاصیت آنتی‌اکسیدانی بسیار قوی دارند. همچنین توانایی سم‌زدایی بسیار خوبی دارند. در طول روز، یک الی دو عدد سیب، پرتقال وغیره بخورید. همراه با غذا از سبزیجات مختلف و کاهو بهره‌مند شوید.

کلم بروکلی در برابر آلودگی و آلاینده‌ها یک سپر دفاعی بسیار مستحکم است. گوجه‌فرنگی را فراموش نکنید. گوجه‌فرنگی سموم موجود در خون را مانند یک جاروبرقی تمیز می‌کند. رب گوجه‌فرنگی هم همین آثار را برای شما در پی دارد.

نوشیدنی های مناسب آلوگی هوا

از نوشیدن موارد زیر غافل نشوید.

افزایش مصرف آبغذاهای دارای ویتامین aوc

شاید خیلی ساده و پیش‌پاافتاده باشد، اما کمتر خوراکی و نوشیدنی مانند آب برای شما مفید است. آب در بدن فرایند جذب اکسیژن را تسریع می‌کند و عمل سم‌زدایی را هم به‌خوبی انجام می‌دهد. این مایه حیات همچنین ضررهای وارده از آلودگی هوا را به پوست و موی شما دفع می‌کند.

نوشیدنی های حاوی آنتی اکسیدان

نوشیدنی های حاوی انتی اکسیدان

آب انار، چای سبز، چای سفید و قهوه به دلیل داشتن ترکیبات فلاونوئیدی به دفاع بدن در برابر عوامل اکسیدکننده‌ که از طریق آلودگی هوا وارد بدن می‌شوند کمک می‌کند؛ از سوی دیگر خوراکی‌های پرچرب، پرپروتئین و غذاهای فرآوری ‌شده آماده می‌توانند سرعت اکسیداسیون و افزایش رادیکال‌های مضر آزاد را در بدن بالا ببرند.

مود غذایی لازم در طول روز

رعایت موارد زیر به شدت توصیه می‌شود:

۱.خوردن آنتی اکسیدان‌ها راهی برای مقابله با عوارض آلودگی هواست.افرادی که کمبود کلسیم دارند، بیشتر در معرض خطر آلودگی با سرب قرار می‌گیرند.

۲.تغذیه متعادل و مناسب با در دسترس قرار دادن مواد مغذی که هر یک به طریقی بافت‌های بدن را در برابر آثار مخرب ذرات آلاینده یاری می‌کنند، نقش موثری در حفظ سلامت بدن دارد.

۳.سبزی‌ها و میوهای تازه، منابع غنی ویتامین C هستند. حساسیت این مواد به حرارت، نور و PH محیط بالاست؛ مثلاً با افزودن جوش شیرین به غذا، ویتامین موجود در این مواد غیر فعال می‌شود. از این رو بهتر است میوه‌ها و سبزیجات را تازه مصرف کنید.

۴.روغن سویا، آفتابگردان، جوانه گندم و سایر روغن‌های گیاهی، غنی ترین منابع ویتامین E هستند. ویتامین‌های E نسبت به شرایط طبخ مقاومت بیشتری دارند.

تحقیقات انجام شده روی غذاهای مفید برای آلودگی هوا

مرکز تحقیقاتیndtv  می‌گوید که طبق تحقیقات انجام‌ شده آلودگی هوا منشأ و عامل بسیاری از بیماری‌های مختلف است. ذرات آلودگی که در هوا وجود دارد، تمام سیستم‌ بدن انسان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. از آنجا که این ذرات مضر در هوا هستند، راهی برای استنشاق نکردن آن‌ها هم وجود ندارد. فراموش نکنید حتی اگر در شهرهای کوچک زندگی می‌کنید، باز هم با آلودگی هوا مواجه هستید.

برخی تصور می‌کنند آلودگی فقط مختص شهرهای بزرگ است؛ در حالی‌که در خیلی از شهرهای کوچک به دلیل نبود دستگاه‌های سنجش کیفیت هوا از آن اطلاعی ندارند، باید این واقعیت تلخ را بدانید که آلودگی هوا همه جا وجود دارد، فقط مقدار آن کم و زیاد می‌شود. خطر این آلودگی‌ها زمانی بیشتر حس می‌شود که عزیزان ما را تهدید کند. در این وضعیت، کودکان، بیماران و افراد سالمند، در معرض خطر بیشتری قرار دارند. آسم، سرطان ریه، بیماری‌های قلبی و عروقی، فراموشی و مشکلات حافظه‌ تنها برخی از بیماری‌ها و خطرات ناشی از تبعات آلودگی هواست.

چگونه با خطرات آلودگی در هوا مقابله کنیم؟غذاهای مفید برای آلودگی هوا

آلودگی هوا دلیل اصلی بسیاری از بیماری‌های زندگی مدرن است؛ اما نمی‌توان معطل کرد و شاهد نابودی سلامتی‌مان به‌وسیله آلاینده‌ها باشیم.

تحقیقاتی که در این خصوص انجام شده، راه‌کارهای مختلفی مثل استفاده از تصفیه‌کننده‌ی هوا، بیرون نرفتن از خانه، استفاده از ماسک وغیره را پیشنهاد داده‌اند. اما این راه‌ها چندان هم موثر و کاربردی نیستند. برخی از آن‌ها مثل خانه‌نشینی راهکار کارآمدی نیست. برخی دیگر نیز مثل خرید و استفاده از دستگاه‌های تصفیه هوا هزینه زیادی دارند. اما بالاخره شخصی به ‌نام «ریچارد پس واتر» متخصص علوم بیوشیمی، انقلابی را برای مبارزه با آلاینده‌ها آغاز کرد.

ریچارد به مطلب مهمی دست پیدا کرد. او دریافت که بسیاری از خوراکی‌ها و عادت‌های غذایی ما در زمان مواجهه با آلودگی‌های محیطی بخصوص هوا، تأثیرات مختلفی در بدن به‌جای می‌گذارند. او با انجام تحقیقات و آزمایش‌های گوناگون نتایج مهمی رسید. تحقیقات او نشان می‌داد خوراکی‌هایی وجود دارند که در زمان برخورد ما با آلودگی‌ها، باعث تقویت فعالیت شش‌ها و سیستم‌های مختلف بدن می‌شوند.

سخن پایانی

متاسفانه آلودگی هوا جزئی از زندگی روزمره ما شده است؛ در نتیجه باید به ابزار مقابله با آن تجهیز شویم؛ در این مقاله به غذاهای مفید برای آلودگی هوا و تحقیقاتی که در این خصوص صورت گرفته پرداختیم. شما باید از این ابزار که همان مصرف غذاهای موثر در کاهش آسیب‌های ناشی از آلودگی هوا بر سلامت ما است، بهره ببرید.

پایان مطلب/س.آ

این مطلب برای شما مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. تعداد آرا: ۰

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

کرمان موتور

نوشته های مشابه

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x