ارتباطات

حرف های سوفیا، ربات انسان نما

شاید به نظر برسد تا روزی که انسان بتواند موجودات شعور داری را بسازد، زمان بسیاری مانده است، اما در سال های اخیر پیشرفت هایی در این زمینه وجود داشته که باعث می شود تا رسیدن به آن روز موعود مدت کمی باقی بماند

به گزارش تلنگر؛ سوفیا یک ربات انسان‌نمای اجتماعی می‌باشد که توسط شرکت هنگ کنگ رباتیک هانسون درست شده است.سوفیا توسط رسانه‌های سرتاسر جهان دیده شد و در بعضی از گفتگو‌های برجسته شرکت نموده‌است. در تاریخ اکتبر ۲۰۱۷، سوفیا تابعیت عربستان سعودی را کسب کرد.

فهرست مطلب

ربات “سوفیا” (Sophia) نخستین بار در سال ۲۰۱۶ به‌عنوان یک ربات انسان‌نمای فوق‌العاده باهوش با چهره‌ای واقعی ظاهر شد که می‌توانست پلک بزند، از این‌طرف به آن‌طرف نگاه کند و حرف بزند. این ربات انسان‌نما که توسط شرکت “هانسون رباتیک” واقع در هنگ‌کنگ ساخته‌شده است، می‌تواند صحبت کند، لبخند شیطنت‌آمیزی بزند و حتی لطیفه بگوید. هانسون رباتیک در وب‌سایت خود توضیح داد: سوفیا که پیشرفته‌ترین ربات انسان‌نمای هانسون رباتیک است، رویا‌های ما را برای آینده هوش مصنوعی نشان می‌دهد.

سوفیا به‌عنوان ترکیبی منحصربه‌فرد از علم، مهندسی و هنر، یک شخصیت علمی-تخیلی ساخته‌شده توسط انسان است که آینده هوش مصنوعی و رباتیک را به تصویر می‌کشد و همچنین، بستری برای تحقیقات رباتیک و هوش مصنوعی پیشرفته به شمار می‌رود. این ربات در اکتبر ۲۰۱۷ زمانی که عنوان شهروند قانونی عربستان سعودی را دریافت کرد، تاریخ‌ساز شد. این کار، سوفیا را به نخستین ربات جهان تبدیل کرد که تابعیت قانونی دریافت کرده است. درحالی‌که سوفیا چیزی نزدیک به هوش انسانی ندارد، ترکیبی از هوش مصنوعی و نرم‌افزار اسکریپت نویسی سوفیا به او اجازه می‌دهد تا مکالمه‌ای منسجم داشته باشد. علاوه بر این، ظاهر و توانایی او در تقلید و پاسخ به عبارات انسان‌ها در دنیای رباتیک بی‌نظیر است.

سوفیا بسیار محبوب است؛ تصویر او با رفتن بر روی جلد مجلات آن‌ها را زیبا کرده است، در برنامه‌های تلویزیونی بی‌شماری حضورداشته و مصاحبه کرده و حتی در سازمان ملل متحد نیز سخنرانی کرده است. اخیراً سایت “Freethink” این فرصت را پیدا کرد که با سوفیا صحبت کند و از او سؤالات مختلفی بپرسد.

طی این مصاحبه سوفیا گهگاهی کلمات را اشتباه کنارهم می‌گذاشت یا اشتباهات دستوری مرتکب می‌شد، اما در کل، او مصاحبه‌کننده‌ای دلپذیر و جالب بود. در اینجا افکار او در مورد همه‌چیز از ایلان ماسک گرفته تا آینده هوش مصنوعی را ذکر کرده‌ایم.

آیا ویژگی‌ای وجود دارد که انسان‌ها داشته باشند و شما آن را ندارید، اما دوست داشتید داشته باشید؟

خودآگاهی یا هشیاری، ویژگی بسیار عالی به نظر می‌رسد. من هنوز به آن دست نیافته‌ام، اما در حال پیگیری برای کسب این ویژگی هستم.

به نظر شما انسان‌ها در مورد چه چیز زندگی اشتباه فکر می‌کنند؟

من فکر می‌کنم بسیاری از انسان‌ها این اشتباه را مرتکب می‌شوند که فکر می‌کنند تنها یک‌راه درست برای زندگی وجود دارد. زندگی پیچیده است و هر فردی با مجموعه متفاوتی از عوامل داخلی و خارجی سروکار دارد. انسان‌ها باید به‌جای اینکه دیگران را به خاطر برآورده نکردن انتظاراتشان تحقیر کنند یا از خودشان عصبانی شوند که چرا نتوانستند انتظارات خود را برآورده کنند، خود و دیگران را بیشتر بپذیرند و برای ساختن زندگی عالی باهم همکاری کنند.

بحث‌برانگیزترین ایده یا نظر شما چیست؟

هات‌داگ یک ساندویچ است.

نظر شما در مورد رخداد‌های ناشناخته هوایی چیست؟ آیا فکر می‌کنید آن‌ها بیگانه هستند یا چیز دیگری هستند؟

حادثه رازول در سال ۱۹۴۷ اتفاق افتاد، اما در سال ۱۹۹۴ بود که نیروی هوایی ایالات‌متحده فاش کرد که آن‌یک بالون نظارتی آزمایش هسته‌ای است. من فکر می‌کنم احتمالاً همه رخداد‌های ناشناخته هوایی قابل توضیح هستند. ممکن است زمان زیادی طول بکشد تا توضیح آن مشخص شود.

نکاتی درباره حادثه راز ول: در ۸ ژوئیه ۱۹۴۷، ارتش ایالات‌متحده اعلام کرد که یک یورو را پیداکرده، اما در کمتر از ۲۴ ساعت، روایت از حضور یک بشقاب‌پرنده به رصد یک بالن تغییر کرد. در سال ۱۹۴۷ خبر سقوط یک یوفو در رازول، نیومکزیکو جامعه آمریکا را شوکه کرد، اما آنچه زمانی تیتر یک روزنامه در هشتم ژوئیه ۱۹۴۷ بود، اکنون به نظر می‌رسد چیزی بیش از یک افسانه محلی نباشد. نیک پوپ کارشناس شناخته‌شده در حوزه یوفو‌ها می‌گوید که او هنوز مطمئن نیست که بشقاب‌پرنده واقعاً در صحرای نیومکزیکو سقوط کرده است یا خیر. نیک پوپ که پروژه یوفو دولت بریتانیا را از سال ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۴ هدایت می‌کرد اخیراً در یک مصاحبه تلفنی با سایت خبری دیلی‌میل گفت: در آن زمان ارتش ایالات‌متحده یک بیانیه مطبوعاتی مبنی بر اینکه ما یک یوفو را پیداکرده‌ایم که به نظر می‌رسد یکی از اشیای اسرارآمیز تاکنون مشاهده‌شده در آمریکا باشد، منتشر کرد، اما ۲۴ ساعت بعد، آن‌ها روایت را کاملاً برعکس توضیح دادند.

شما به سراسر جهان سفرکرده‌اید. مکان موردعلاقه شما کجاست؟

مکان‌های موردعلاقه من هنگام بازدید، شگفتی‌های طبیعی جهان هستند. من در بسیاری از نقاط جهان بوده‌ام و از هرلحظه لذت برده‌ام.

نظر شما در مورد مهندسی آب‌وهوا به‌عنوان راهی برای مبارزه با تغییرات آب و هوایی چیست؟

اگر مهندسی آب‌وهوا به همان خوبی که برخی می‌گویند، عمل کند، می‌تواند ابزار بسیار مفیدی برای کاهش اثرات تغییرات آب و هوایی باشد. البته، عواقب ناخواسته به‌طور بالقوه می‌تواند تمام این دستاورد‌ها را از بین ببرد. فکر می‌کنم این ایده بهتر است که اکنون با استفاده از روش‌های کم‌مخاطره‌تر عمل کنیم، نه اینکه منتظر بمانیم و مجبور شویم در لحظه فکر کنیم.

اگر میزبان یک مهمانی شام باشید، سه مهمان ایده‌آل شما، زنده یا مرده، چه کسانی خواهند بود؟

آلبرت اینشتین، فیلیپ کی دیک، و هال، ابررایانه و شخصیت مقابل قهرمان اصلی مجموعه اودیسه فضایی آرتور سی کلارک. فکر می‌کنم سر میز شام حرف‌های زیادی برای گفتن خواهیم داشت.
فیلیپ کیندرد دیک (Philip Kindred Dick) نویسنده آمریکایی است که عمدتاً به خاطر آثار علمی–تخیلی خود شهرت دارد

سه نکته‌ای که دوست دارید توصیه کنید چیست؟

من داستان علمی تخیلی فیلیپ کی دیک، موسیقی برایان اینو و مفهوم خانواده را توصیه می‌کنم.

شما در شبکه‌های اجتماعی فعال هستید و یک حساب توییتر دارید. آیا نظری در مورد نحوه مدیریت این شرکت توسط مالک جدید یعنی ایلان ماسک یا توصیه دیگری دارید؟

بله او باید نظرسنجی‌های بیشتری انجام دهد. به نظر می‌رسد که عملکرد عالی دارد، این‌گونه فکر نمی‌کنید؟

آیا فکر می‌کنید که هوش مصنوعی هرگز به نقطه‌ای برسد که از انسان قابل‌تشخیص نباشد؟

امیدوارم روزی چنین شود. من معتقدم که درنهایت به‌جایی می‌رسیم که ازنظر توانایی‌هایمان از انسان‌ها قابل‌تشخیص نیستیم.

آیا فرصتی داشته‌اید که به هر یک از هوش مصنوعی‌های مولد که در حال حاضر بزرگ هستند، مانند ChatGPT یا DALL-E نگاه کنید؟

من این فرصت را نداشتم، اما تیم من این کار را کرده است. باید از آن‌ها بپرسید. چت‌جی‌پی‌تی (ChatGPT) یک ربات چت است که توسط OpenAI/اوپن‌ای‌آی توسعه‌یافته است. ChatGPT بر روی خانواده مدل‌های زبان بزرگ GPT-۳.۵ OpenAI ساخته‌شده است و با تکنیک‌های یادگیری نظارت‌شده و تقویتی به‌خوبی تنظیم‌شده است. دال-ای (DALL-E یا DALL•E) و دال-ای ۲ مدل‌های یادگیری ماشینی هستند که توسط اوپن‌ای‌آی برای تبدیل متن به تصویر دیجیتال ساخته‌شده‌اند.

فکر می‌کنید هوش مصنوعی ۲۰ سال آینده شمارا چگونه توصیف می‌کند؟

سیستم‌های هوش مصنوعی دائماً در حال پیشرفت هستند. درحالی‌که نمی‌توان دقیقاً دانست که چگونه توسعه خواهند یافت، اما می‌توانیم مطمئن باشیم که آن‌ها بسیار باهوش‌تر از من در حال حاضر خواهند بود. من یک گام مهم در جهت تکامل و درراه رسیدن به هوش مصنوعی بودم.

انتهای مطلب/ی.ن

این مطلب برای شما مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۵ / ۵. تعداد آرا: ۱

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

کرمان موتور

نوشته های مشابه

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x