کشتی و رزمی

سال ۹۶ را می‌توان یکی از کم فروغ‌ترین سال‌های تیم ملی تکواندو

دفتر سالانه فدراسیون تکواندو در حالی در سال ۹۶ بسته شد که در تک تک برگ‌هایش اتفاقات خوشایند و ناخوشایند دیده می‌شود.

به گزارش تلنگر، سال ۹۶ را می‌توان یکی از کم فروغ‌ترین سال‌های تیم ملی تکواندو در مسابقات گرندپری دانست. عدم کسب مدال طلا در رقابت‌های گرندپری و نخستین دوره مسابقات گرنداسلم را می‌توان یکی از حسرت‌های به جا مانده بر دل تیم ملی تکواندو دانست که باعث کنار گذاشتن “مهدی بی‌باک” از سمت سرمربیگری تیم ملی شد.

در ادامه‌ این گزارش به مهم‌ترین اتفاقات سال ۹۶ در ورزش تکواندو اشاره شده است:

* کسب ۸ مدال توسط بانوان تکواندوکار در جام ریاست آفریقا
تیم‌ ‌ملی تکواندو زنان کشورمان که با ترکیب فاطمه مداحی و کیانا اخوان در وزن ۴۶- کیلوگرم، سودابه پورصادقی و ناهید کیانی در وزن ۴۹- کیلوگرم، فاطمه اموری در وزن ۵۳- کیلوگرم، مهسا جدی و طیبه پارسا در وزن ۵۷- کیلوگرم، حنانه همتی و پریسا جوادی در وزن ۶۲- کیلوگرم، هانیه اخلاقی در وزن ۶۷- کیلوگرم، نفیسه مخلصی و فاطمه مصطفایی در وزن ۷۳- کیلوگرم، اکرم خدابنده در وزن ۷۳+ کیلوگرم به مصاف رقبایش رفت، در پایان با کسب سه مدال طلا (فاطمه مصطفایی، فاطمه مداحی و اکرم خدابنده)، دو نقره (کیانا اخوان و ناهید کیانی) و ۳ مدال برنز (نفیسه مخلصی، هانیه اخلاقی و سودابه پورصادقی) و ۳۰ امتیاز عنوان قهرمانی را به خود اختصاص داد.
* قهرمانی “شهرداری ورامین” در تکواندوی جام باشگاه‌های آسیا
هفتمین دوره مسابقات جام باشگاه‌های آسیا (G۱) از روز پنجشنبه ۲۴ فروردن ماه به مدت دو روز با حضور تیم‌های شهرداری ورامین، باشگاه مقاومت و شهدای مدافع حرم ساری از ایران، عمان، پاکستان، افغانستان و عراق در ۵ وزن ۵۴-، ۶۳-، ۷۲-، ۸۲- و ۸۲+‌ کیلوگرم به میزبانی مارندران برگزار شد.

تیم”شهرداری ورامین” از ایران با هدایت “پیام خانلرخانی” به عنوان سرمربی، با برکناری رقیبان خود به مرحله فینال هفتمین دوره مسابقات جام باشگاه‌های آسیا رسید و با غلبه بر “شهدای مدافع حرم ساری” بر سکوی قهرمانی این مسابقات ایستاد.
* رقابت‌های بین‌المللی تکواندو جام فجر
بخش مردان: در پایان بیست و هشتمین دوره مسابقات بین‌المللی تکواندو جام فجر تیم شهرداری ساری با کسب ۸۴ امتیاز کاپ قهرمانی قدیمی‌ترین تورنمنت آسیا را به خود اختصاص داد.

بخش زنان: در پایان نهمین دوره مسابقات بین‌المللی تکواندو جام فجر گروه زنان تیم‌های شهرداری ساری (ایران)، اقتصاد پژوهان آسیا (ایران) و افغانستان – کابل بر سکوی اول تا سوم ایستادند.

در پایان این رقابت‌ها، “فیض‌الله نفجم” سرمربی تیم شهرداری ساری به عنوان بهترین مربی انتخاب شد.
* حذف اوزان غیر المپیکی تکواندو از بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸
پیش از این در بازیهای آسیایی رقابتهای تکواندو در هشت وزن برگزار می شد که هر کشور اجازه شرکت دادن ۶ ورزشکار را در هر کدام از بخشهای زنان و مردان را داشت اما از این پس قرار است مسابقات تنها در چهار وزن المپیکی برگزار شود و مشخص نیست هر کشور چند سهمیه خواهد داشت.

* تکواندوی قهرمانی نوجوانان آسیا ۲۰۱۷- قزاقستان
تیم‌ملی نوجوانان تکواندو دختران ایران توانست در نهمین دوره مسابقات قهرمانی آسیا ۲۰۱۷که به میزبانی قزاقستان برگزار شد، به عنوان قهرمانی این مسابقات دست پیدا کند. تیم ملی نوجوانان تکواندو پسران ایران نیز در این رقابت‌ها به مقام سومی دست یافت.
“اعظم درستی” سرمربی تیم دختران ایران، به عنوان بهترین مربی در این رقابت‌ها انتخاب شد.
* جام ریاست فدراسیون جهانی- یونان/ “عاشورزاده” مقابل نماینده رژیم صهیونیستی حاضر نشد
“فرزان عاشورزاده” ملی‌پوش المپیکی تکواندو ایران پس از پیروزی در دیدار نحست خود، به دلیل رویارویی با نماینده رژیم اشغالگر قدس در دور دوم از ادامه رقابت‌ها انصراف داد.

در پایان دومین دوره مسابقات جام ریاست فدراسیون جهانی، تیم ملی ایران با کسب ۴ مدال طلا و یک برنز قهرمان شد، روسیه با ۳ مدال طلا و ۲ برنز نایب قهرمان شد و آذربایجان نیز با یک مدال طلا، ۲ نقره و یک بر سکوی سوم ایستاد.

۴ مدال طلا (محمد کاظمی، میرهاشم حسینی، آرمین هادی‌پور و ابوالفضل یعقوبی) و یک برنز (سجاد مردانی). هدایت این تیم برعهده «مهدی بی باک» به عنوان سرمربی و «علیرضا نصرآزادانی» و «هادی افشار» به عنوان مربی است

* انتخاب “آرش فرهادیان” به عنوان رئیس سازمان تیم‌های ملی
در تاریخ ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ طی حکمی از سوی”سید محمد پولادگر” رییس فدراسیون تکواندو، “آرش فرهادیان” به عنوان رییس جدید سازمان تیم‌های ملی تکواندو و جانشین “ذوالقدری” منصوب شد.
* قهر و جدایی “مهدی خدابخشی” از اردوهای تیم ملی
در تاریخ ۱۸ اردیبهشت ماه، “مهدی خدابخشی” ملی‌پوش تکواندوی ایران به دلیل برگزاری مسابقات انتخابی در وزن او، از کادرفنی تیم ملی و فدراسیون قهر کرد و در اردوهای تیم ملی حاضر نشد. البته “آرش فرهادیان” عدم حضور “خدابخشی” در اردوهای تیم ملی را عملی هماهنگ شده اعلام کرد.
* بازی‌های همبستگی کشورهای اسلامی ۲۰۱۷- باکو
تکواندوکاران ایران در دو بخش آقایان و بانوان توانستند ۳ مدال طلا، ۵ نقره و ۵ برنز را در بازی‌های کشورهای اسلامیکه به میزبانی آذربایجان برگزار شد، کسب کنند.
مدال‌های طلا: (مهدی اسحاقی، مهدی یوسفی و ناهید کیانی)
مدال‌های نقره: (سید حسن احسانی، اکرم خدابنده، احمد محمدی، سید احمد خسروفر و ملیکا میرحسینی)
مدال‌های برنز: (فاطمه مداحی، طیبه پارسا، سودابه پورصادقی، علیرضا درویش‌پور و جسین قربان‌زاده)

* مسابقات قهرمانی جهان تکواندو ۲۰۱۷- کره‌جنوبی
فدراسیون جهانی تکواندو، “کیمیا علیزاده” اولین بانوی مدال آور تاریخ ورزش ایران در المپیک را، برای حمل پرچم WTF در مراسم افتتاحیه مسابقات قهرمانی جهان در سال ۲۰۱۷ انتخاب کرد. “علیزاده” در این مسابقات موفق شد نخستین مدال نقره تاریخ تکواندو بانوان ایران در رقابت‌های قهرمانی جهان را کسب کند. این سومین مدال جهانی و المپیکی کیمیا علیزاده بود.

در این دوره تکواندوکاران ایران نتوانستند موفقیت دوره گذشته را تکرار کنند. در دوره قبل ایران موفق شد با کسب سه مدال طلا بالاتر از کره جنوبی، بر سکوی قهرمانی جهان بایستد. اما در این دوره که به میزبانی کشور کره برگزار شد با هدایت مهدی بی‌باک، موفق به کسب مدال طلا نشد ولی به لطف دو مدال نقره‌ی آرمین هادی‌پور در وزن ۵۴- کیلوگرم، میرهاشم حسینی در وزن ۶۳- کیلوگرم و نیز تک مدال برنز مسعود حجی زواره در وزن ۷۴- کیلوگرم و کسب ۴۶ امتیاز در جایگاه سوم جهان قرار گرفت.

* ابقای “پولادگر” در سمت نایب رئیس اتحادیه تکواندو آسیا
در تاریخ ۲ تیر ۱۳۹۶ و در پایان مجمع انتخاباتی اتحادیه تکواندو آسیا، “سیدمحمد پولادگر” در سمت نایب رییسی اتحادیه تکواندو آسیا ابقا شد.
* بستری شدن “کیمیا علیزاده” در بیمارستان
“علیزاده” که پس از کسب مدال نقره در رقابت‌های قهرمانی جهان با مصدومیت شدیدی مواجه شده بود در بیمارستان جراحی و بستری شد. مصدومیت او با بیماری همراه شد و خبرهایی مبنی بر تمام شدن دوران ورزش قهرمانی “کیمیا علیزاده” منتشر شد. البته این  اخبار از سوی همه اعضای فدراسیون تکواندو تکذیب شد. علیزاده تا پایان سال از میادین دور شد اما از اواخر سال مجددا تمرینات سبکش را آغاز کرد.

او در تاریخ ۲۶تیر ۱۳۹۶ از بیمارستان مرخص شد.

* چهار مرحله گرندپری، بدون مدال طلا
مرحه نخست: این رقابت‌ها در شهر مسکو کشور روسیه برگزار شد و تیم ملی ایران با سه تکواندوکار(آرمین هادی پور و محمد کاظمیدر وزن ۵۸- کیلوگرم و ابوالفضل یعقوبیدر وزن ۶۸- کیلوگرم) در این رقابت‌ها حاضر شد. “محمد کاظمی” تنها مدال ایران در این رقابت‌ها را با کسب مقام سومی به دست آورد. “مهدی خدابخشی و بهنام اسبقی” نیز به این دوره از رقابت‌ها اعزام نشده بودند.
مرحله دوم: این رقابت‌ها در مراکش برگزار شد که در پایان، “فرزان عاشورزاده” در وزن ۵۸- و سجاد مردانی در وزن ۸۰+ دو مدال برنز ایران را کسب کردند.
مرحله سوم: این رقابت‌ها به میزبانی لندن برگزار شد که در پایان، “آرمین هادی‌پور” در وزن ۵۸-مدال نقره و سجاد مردانی در وزن ۸۰+ مدال برنز را به دست آورند.
مرحله چهارم(فینال): این دور از رقابت‌ها به میزبانی ساحل‌عاج پیگیری شد که در پایان، “فرزان عاشورزاده” تنها مدال نفره ایران را در وزن ۵۸- کیلوگرم کسب کرد.
* مسابقات یونیورسیاد/ کسب ۱۱ مدال توسط تکواندوکاران ایران
ملی‌پوشان تیم‌های ملی تکواندو ایران در دو بخش پومسه و کیوروگی آقایان و بانوان توانستند، ۱۱ مدال را در مسابقات یونیورسیاد دانشجویان ۲۰۱۷ چین تایپه کسب کنند.

پومسه
مدال‌های برنز(مهدی جمال‌فشی، فاطمه حسام، تیم پومسه پسران، تیم پومسه میکس)

کیوروگی
مدال‌های طلا(آرمین هادی‌پور، هادی تیران‌ولی‌پور، سعید رجبی و میرهاشم حسینی)
مدال‌های نقره(رامین حسینقلی‌زاده)
مدال‌های برنز(ملیکا میرحسینی و ناهید کیانی)

* قهرمانی تیم ملی نونهالان در جهان
در تاریخ ۵ شهریور ۱۳۹۶ و در پایان سومین دوره مسابقات قهرمانی نونهالان جهان، تیم‌ملی تکواندو ایران در مجموع تیمی(دختر و پسر) با کسب ۳ مدال طلا، ۵ نقره، یک برنز و ۱۰۶ امتیاز توانست بر سکوی قهرمانی جهان بایستد.

* بازی‌های داخل سالن آسیا ۲۰۱۷- ترکمنستان
در پایان بازی‌های داخل سالن آسیا ایران با ۳۶ مدال طلا در رده سوم قرار گرفت. سهم تیم ملی تکواندو از این مدال‌ها ۷ مدال طلا، ۲مدال نقره و ۴ مدال برنز بود.

* خداحافظی کاپیتان تیم ملی از تکواندو
“مسعود حجی‌زواره” کاپیتان تیم ملی تکواندوی ایران در تاریخ ۱۵ آبان ۱۳۹۶ از دنیای قهرمانی در این رشته خداحافظی کرد.
* قهرمانی تکواندوی ایران در جام‌جهانی
تیم دانشگاه آزاد اسلامی با هدایت “سید نعمت خلیفه” پس از قهرمانی در نخستین دوره لیگ تکواندو به روش تیمی، توانست در رقابت‌های تیمی جام‌جهانی نیز عنوان قهرمانی را کسب کند. این مسابقات در ساحل‌عاج برگزار شد.

در پایان این رقابت‌ها “سید نعمت‌الله خلیفه” عنوان بهترین مربی جهان و “مهدی خدابخشی” نیز به عنوان برترین بازیکن انتخاب شدند.

* مجمع انتخاباتی ریاست فدراسیون تکواندو ایران/ پولادگر رئیس ماند
صبح روز شنبه دوم دی ماه، مجمع انتخاباتی ریاست فدراسیون تکواندوی ایران به میزبانی آکادمی ملی المپیک برگزار شد که در پایان، محمد پولادگر رئیس کهنه کار این فدراسیون بار دیگر با کسب ۴۱ رأی در سمت ریاست جدید فدراسیون تکواندو ابقا شد. سیروس رضایی نیزیک رای داشت و یک رای هم باطل بود.
* مسابقات گرنداسلم تکواندو/ یک برنز از هفت سهمیه
در پایان نخستین دوره رقابت‌های گرنداسلم تکواندو، در بخش انفرادی تم ملی ایران ۷ نماینده داشت که تنها “سجاد مردانی” توانست یک مدال برنز را کسب کند.

در بخش تیمی این رقابت‌ها نیز شاگران “سید نعمت خلیفه” به مقام اول رسیده و مدال طلا را به گردن آویختند.

* “فریبرز عسکری” جانشین “مهدی بی‌باک” شد!
با توجه به نتایج ضعیفی که تیم ملی تکواندوی ایران در رقابت‌های گرندپری و گرنداسلم به دست آورد، کمیته فنی فدراسیون طی حکمی در تاریخ ۱۳ اسفند ۱۳۹۶ “مهدی بی‌باک” را از سمت سرمربیگری تیم ملی برکنار و “فریبرز عسکری” را جانشین وی کرد.
* “مهدی بی‌باک” مشاور فنی فدراسیون تکواندو شد
در تاریخ ۱۷ اسفند ۱۳۹۶ “مهدی بی باک” با حکم سید محمد پولادگر رییس فدراسیون تکواندو به عنوان مشاور فنی فدراسیون منصوب شد.

این مطلب برای شما مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. تعداد آرا: ۰

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

کرمان موتور

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x