بازار مالی

همه چیز درباره ورود و سرمایه گذاری در بازار سکه

سرمایه گذاری در سکه هرچند با ریسک‌های بسیار زیادی در سال‌های اخیر مواجه بوده است اما همچنان یکی از محبوب‌ترین روش‌های سرمایه‌گذاری در ایران محسوب می‌شود. در این مقاله اصول سرمایه گذاری در بازار سکه را به شما آموزش می‌دهیم.

به گزارش تلنگر؛ سرمایه گذاری در بازار سکه جزو پرطرفدارترین سرمایه گذاری‌ها در ایران است. سرمایه گذاری با این فلز گران‌بها اصول خاص خودش را دارد. این بازار هم مانند تمامی بازارهای سرمایه‌گذاری دیگر دارای ریسک است و باید اصول آن را بلد باشید تا متحمل ضرر هنگفت نشوید.

فهرست مطلب

در صورتی می‌توان در این بازار موفق عمل کرد که دانش و مهارت‌های خاص آن را یاد بگیرید. افراد زیادی در حال حاضر با حضور در این بازار تبدیل به سرمایه‌دارانی بزرگ‌شده‌اند و بسیاری هم با ضرر بازار سکه همه‌چیز خود را باخته‌اند و بازار را برای همیشه ترک کرده‌اند. برای مطمئن قدم برداشتن در سرمایه‌ گذاری در بازار سکه در ادامه با سایت تلنگر همراه باشید.

سرمایه گذاری در بازار سکه به چه معنا است؟

در همین شروع این مقاله باید به اطلاع شما برسانیم که سرمایه گذاری در بازار سکه با سرمایه‌گذاری در طلا و بازار طلا متفاوت است. گرچه بطن این دو بازار به مستقیماً به فلز گران‌بهای طلا مربوط می‌شود. اما برای توضیح اجمالی تفاوت‌های این دو بازار باید نگاهی به بازدهی بازار سکه در ۱۰ سال اخیر انداخت که بیش از ۱۰۰۰ درصد بوده اما برای بازار طلا بسیار کمتر بوده است.

سرمایه گذاری در سکه به معنی خرید انواع سکه‌های بهار آزادی در طرح‌های مختلف برای کسب سود و یا سرمایه‌گذاری طولانی‌مدت به‌عنوان پس‌انداز مالی است. قابلیت‌های سکه باعث می‌شود تا هم بتوان از آن برای سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت و هم بلندمدت و هم به‌عنوان روشی برای پس‌انداز بلندمدت استفاده کرد.

تفاوت بازار سکه در چیست؟

بسیاری از مردم با این تصور که بازار سکه دقیقاً مشابه با بازار طلا حرکت می‌کند، به سراغ خرید سکه می‌روند و در فاصله زمانی کوتاهی درصد زیادی از سرمایه خود را از دست می‌دهند. ترس از شکست بیشتر باعث می‌شود تا آن‌ها با اولین ضرر از بازار خارج‌شده و سرمایه خود را نابود کنند. اما باید اول این بازار را بشناسید و بعد وارد آن شوید تا دچار اشتباه نشوید.

سکه به دلیل استفاده از طلا در ساخت آن‌هم متأثر از بازارهای جهانی و قیمت روز طلا در دنیا است که به دلیل اختصاصی بودن ضرب آن برای کشور ایران تحت تأثیر عوامل درونی نیز دچار نوسانات متعدد سیاست داخلی می‌شود. برخلاف طلا که قیمت آن باید در بازار داخل برای جلوگیری از قاچاق متناسب بازار بین‌المللی گردد. اما سرمایه گذاری در بازار سکه دیگر ‌این محدودیت را ندارد و امکان نوسانات بالا برای آن قابل پیش‌بینی است.

این بازار با میزان رشد زیاد و بازدهی مناسب یکی از محبوب‌ترین بازارهای مالی در ایران است که حتی از خارجی هم به سمت سرمایه‌گذاری در آن تمایل دارند. میزان نقد شوندگی مناسب، حفظ ارزش سرمایه درگذر زمان و نرخ رشد مناسب در بازه‌های زمانی طولانی‌مدت ازجمله سایر ویژگی‌هایی است که برای سرمایه گذاری در بازار سکه می‌توان آن را تصور کرد.

نوسانات زیادی در کوتاه‌مدت، روند قیمت این بازار را هر چند وقت یک‌بار دستخوش تحول می‎‌کنند. بااین‌حال در همه این سال‌ها نمودار مشابهی را از خود ثبت نموده است. حرکت بالاتر از نرخ تورم آن در هرساله نیز باعث شده تا سکه تبدیل به روشی برای دور زدن افزایش قیمت‌ها در میان کاربران ایرانی شود.

مزایا و معایب سرمایه گذاری در بازار سکه

Invest in the coinبرای ورود به بازار سکه اطلاع از مزایا و معایب این بازار می‌تواند در اتخاذ تصمیمات کاربران نقشی اساسی ایفا نماید. در این بخش به معرفی مهم‌ترین مزایا و معایب بازار سکه و سرمایه گذاری در سکه می‌پردازیم.

مزایای سرمایه گذاری در بازار سکه

در این قسمت از مقاله به مزایای این بازار و فواید سرمایه گذاری بلند مدت در آن می‌پردازیم.

نقد شوندگی بسیار خوب

هیچ‌وقت سکه‌ها قدیمی و غیرقابل استفاده نمی‌شوند. بازار سکه‌ ایران در حال حاضر به میزان رشدی رسیده است که به‌راحتی می‌توان تعداد زیادی از سکه را در آن خریدوفروش نموده و در زمان کوتاهی آن‌ها را نقد کرد.

بازدهی مناسب و خوب

اگر بخواهیم به اصلی‌ترین علت محبوبیت سرمایه گذاری در بازار سکه اشاره کنیم؛ باید به بازدهی‌ بسیار زیاد آن اشاره‌کنیم که سکه در بازه‌های زمانی کوتاه‌مدت از خود به ثبت رسانده است.

امکان ورود با سرمایه‌های متوسط

از دیگر موارد مورد اشاره امکان توانایی ورود با سرمایه‌های متوسط به این بازار پرسود است. برای ورد به بازار سکه حتماً نباید سرمایه‌های میلیاردی داشته باشید. بلکه با سرمایه‌های متوسط حتی می‌توانید از سکه‌های چند گرمی شروع کرده و کم‌کم به سطوح بالاتر این بازار قدم بردارید.

امکان خریدوفروش تلفنی

در حال حاضر این امکان برای کاربران فراهم آمده که با استفاده از صرافی‌های معتبر اقدام به خریدوفروش تلفنی این محصول نمایند.

نرخ رشد ثابت در بازه‌های طولانی‌مدت

شاهد رکود در بازار سکه و حتی نوسانات منفی در آن هستیم. نوسانات جهشی مثبت هم که از ویژگی‌های اصلی بازار سکه است. بااین‌حال نمودارها نشان می‌دهد که بازار سکه در درازمدت نرخ رشد حداقلی را برای کاربر فراهم آورده است. ازاین‌رو سرمایه گذاری در سکه در بازه‌های زمانی طولانی‌مدت می‌تواند رشد سرمایه‌های شما را تضمین کند.

معایب سرمایه گذاری در بازار سکه

معایب سرمایه گذاری در بازار سکهاین بازار نیز مانند سایر بازارهای مالی معایبی با خود به همراه دارد. از مهم‌ترین معایب سرمایه گذاری در بازار سکه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ریسک بسیار بالا در کوتاه‌مدت

هرچند در درازمدت سرمایه گذاری در بازار سکه می‌تواند ریسک بسیار کمی برای سرمایه گذار به دنبال داشته باشد؛ اما در زمان کوتاه این ریسک با شیب زیادی رشد می‌یابد و می‌تواند اثر سوء زیادی روی سرمایه‌های افراد داشته باشد.

شرایط نگهداری

هرچند در حال حاضر صندوق‌های امانت در بانک‌های بزرگ در داخل کشور برای نگهداری از سکه وجود دارد؛ با این حال وضعیت نگهداری سکه ازجمله مشکلاتی است که باید از آن آگاه باشید.

 تأثیرپذیری بالا از اخبار

یکی دیگر از ایراداتی که در سرمایه گذاری در سکه می‌تواند گریبانگیر سرمایه‌گذاران باشد، تأثیرپذیری این بازار از اخبار سیاسی روز جهان است. خبرهای جنگ نرخ سکه را چند برابر نموده و خبرهای صلح می‌تواند باعث کاهش قیمت سکه در بازار شود.

مقایسه‌ سرمایه گذاری در بازار سکه با سایر بازارها

بازار سکه در ایران ‌همیشه از رونق مناسبی برخوردار است. برخلاف بازارهایی مانند مسکن و خودرو که در یک بازه زمانی مشخص نوسانات قیمتی داشته و در بقیه مواقع از سال قیمت‌های تقریباً ثابتی دارند، سکه به برخی سیاست‌های داخلی نیز دارای نوسانات مقطعی است.

برخی از مهم‌ترین دلایل پررونق بودن بازار سکه نسبت به سایر بازارها این است که سکه به‌عنوان یک پشتوانه مالی در برابر حفظ ارزش پول در برابر تورم استفاده می‌شود. یکی از دلایل بسیار مهم رشد در بازار سکه قرار گرفتن آن به‌عنوان مهریه در عقدنامه‌ها و آمار طلاق است که باعث می‌شود تا تقاضا همیشه برای آن زیاد باشد. برای مقایسه سکه با سایر بازارهای مالی نیز می‌توانیم نرخ رشد آن را در چند سال گذشته با سایر بازارها بررسی کنیم. نمودار زیر گویای این مقایسه است.

رشد بازار های مختلف مالی در ایران

در نمودار حاضر میزان رشد بازارهای مختلف مالی در ایران مورد ارزیابی قرار گرفته است. همانطور که ملاحظه می‌نمایید سکه در این نمودار بعد از بازار فوق‌العاده مستعد رشد بورس ایران در جایگاه دوم پربازده‌ها قرار گرفته است. این نشان از اعتماد بالای مردم ایران به سکه و سرمایه گذاری در سکه است.

با تقسیم عدد ۱۴۶۶ بر بازه زمانی ۱۰ ساله نشان می‌دهد که  سکه می‌تواند به‌طور متوسط در هر سال سود ۱۴۶ درصدی را برای کاربران رقم بزند. البته این عدد برای هر سال ثابت نیست و از این گذشته چنین سودی تنها در سرمایه‌گذاری‌های طولانی‌مدت ممکن خواهد بود. بررسی‌ها نشان می‌دهد که در بازه‌های زمانی کوتاه سکه حتی می‌توانسته زیان ده نیز باشد.

هدف از سرمایه گذاری در بازار سکه چیست؟

بازار سکه را از چند جهت می‌توان مورد بررسی و در اولویت قرار دارد. در این بخش قصد داریم تا دلایلی را بررسی کنیم که ضرورت استفاده از روش‌های سرمایه گذاری در سکه را نشان می‌دهند.

 سرمایه گذاری در بازار سکه به عنوان پشتوانه مالی

یکی از دلایلی اصلی که باعث می‌شود کاربران همیشه نیم‌نگاهی هم به بازار سکه داشته باشند، قابلیت این فلز خوش‌رنگ به‌عنوان پشتوانه مالی برای آینده است. سرمایه گذاری در بازار سکه می‌تواند جذابیت‌های بیشتری برای سرمایه‌گذاران دارد. ازاین‌رو سرمایه‌گذاران می‌توانند جدا از اهداف سرمایه‌گذاری، مازاد سرمایه‌های خود را در سایر بازارهای مالی برای خرید سکه به‌عنوان پشتوانه مالی اختصاص دهند.

سرمایه گذاری در بازار سکه بلندمدت

همانطور که در نمودار بالا دید سکه در یک بازه زمانی طولانی سود تضمین‌شده‌ای را برای کاربران به ارمغان می‌آورد. ازاین‌رو این رفتار برای سرمایه گذاری در سکه نیز می‌تواند فرهنگ مناسبی برای سرمایه‌گذاری باشد.

سرمایه گذاری در بازار سکه در بازه‌های کوتاه چندماهه برای حفظ ارزش پول

Invest in the coin marketفرض کنید که قصد خرید خانه و یا یک وسیله گران‌بها در چند ماه آینده رادارید. اکنون درصد قابل توجهی از پول آن را نیز تهیه‌کرده‌اید. خرید سکه در این بازه زمانی می‌تواند باعث حفظ ارزش پولی شما در برابر نوسانات قیمتی کالای موردنظر باشد. نگران افت قیمت سکه هم نباشید زیرا افت قیمت سکه با افت قیمت کالای موردنظر عجین بوده  و شمارا از ضرر دور نگه می‌دارد.

استفاده از تکنیک‌هایی خاص برای سودهای مطمئن

روش‌های خاصی هم وجود دارد که با استفاده از آن‌ها شما می‌توانید ارزش ذاتی سکه را محاسبه کرده و این ارزش ذاتی را باقیمت فعلی آن مقایسه نمایید. این مقایسه می‌تواند به‌عنوان سیگنالی برای خرید سکه و یا فروش آن در بازه‌های زمانی کوتاه‌مدت استفاده شود.

 جهت تنوع در سبد سرمایه

گذشته از همه این‌ها کاربران بایستی سبدی از سهام را برای کاهش حداکثری ریسک در اختیار داشته باشند. ازاین‌رو سرمایه‌گذاری در سکه می‌تواند به‌عنوان بخشی از این سبد نقش مهمی داشته باشد.

عوامل مؤثر بر نوسان قیمت سکه

سکه به‌صورت مستقیم با قیمت طلا در ارتباط می‌باشد. البته علاوه بر قیمت طلا موارد دیگری هم روی نوسان قیمت سکه تأثیر می‌گذارند. برای تعیین عوامل مؤثر بر قیمت سکه ابتدا می‌خواهیم تفاوت بازار سکه را با بازار طلا تبیین کنیم. طلا یک فلز گران‌بهای جهانی است که در همه جهان ارزش زیادی داشته و با یک نرخ جهانی در همه‌جا خریدوفروش می‌شود.

به همین جهت طلای مختص در ایران، چین و سایر کشورها  بی‌معنی بوده و شما می‌توانید طلای خود را در هر کشوری به فروش برسانید. یکی بودن واحد جهانی طلا در دنیا باعث شده تا قیمت طلا و نرخ آن در همه‌جا باهم برابر باشد. حال فکر کنید که نرخ قیمت طلا در بازار ایران پایین‌تر از بازار جهانی طلا باشد. در این مواقع سوداگران تمام طلای داخلی را خریداری کرده و آن‌ها را برای فروش و کسب سودهای بالاتر به بازار جهانی منتقل می‌کنند.

در شرایط برعکس هم قاچاق طلا به داخل کشور بیشتر می‌شود. ازاین‌رو یک نهاد نظارتی همیشه قیمت طلا را با نرخ طلای جهانی ثابت نگه می‌دارد و نوسانات این فلز در داخل کشور تحت تأثیر ارز یا هر عامل دیگری در یک فاصله زمانی کوتاه با نرخ جهانی برابر می‌شود. این مسئله برای سکه اما طور دیگری رقم می‌خورد.

قاچاق سکه به بازارهای جهانی سود چندانی برای سوداگران ندارد زیرا ماهیت سکه تنها در ایران دارای ارج و ارزش است. در خارج تنها با ذوب سکه و خالص نمودن طلای آن، می‌توان روی آن ارزش‌گذاری کرد. ازاین‌رو قیمت سکه فراتر از قیمت جهانی طلا مستعد رشد در بازار داخلی است.

بازار سرمایه گذاری سکهاز عوامل مؤثر بر نوسان قیمت سکه هم می‌توان به قیمت طلای جهانی،قیمت دلار جهانی، قیمت دلار داخلی، وضعیت سیاسی منطقه،عرضه و تقاضا، قیمت نفت داخلی،تحریم‌های اقتصادی اشاره کرد. هر یک از این آیتم‌ها به‌تنهایی می‌توانند بر روی قیمت سکه تأثیر مستقیم و یا غیرمستقیم بگزارند.

ریسک سرمایه گذاری در بازار سکه

در ادامه به بررسی چند مورد از اصلی‌ترین موارد ریسک در بازار سکه می‌پردازیم.

تأثیرپذیری زیاد قیمت سکه از جو روانی عموم

یکی از ریسک‌های بزرگی که در بازار سکه برای افرادی که به دنبال سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت در این بازار هستند تأثیرپذیری فوق‌العاده زیاد آن از اخبار ست. بعد از شنیدن اولین خبر بد سیل مردن برای فروش سکه وارد بازار شده و باعث کاهش شدید قیمت آن می‌شود. اتفاقاتی که در سال‌های گذشته تیتر یک بسیاری از خبرگزاری‌ها و روزنامه نیز بوده است.

خطرات مربوط به سرقت رفتن سکه

یکی دیگر از ریسک‌هایی که در سرمایه گذاری در سکه می‌تواند گریبان گیر افراد باشد، امکان به سرقت رفتن آن توسط دزدان است.

سیاست‌های داخلی و خارجی دولت‌ها

دولت نیز با اعمال برخی سیاست‌ها می‌تواند در قیمت سکه تأثیرگذار باشد. درواقع دولت همیشه سعی در متعادل نمودن بازار داشته ازاین‌رو قیمت سکه را به طرق مختلف کنترل می‌نماید. برای مثال در سال‌های اخیر طرح فروش برگه‌های سهام سکه تحویلی چند سال بعد در بانک‌ها، سامانه‌ای کردن قیمت دلار و سکه، ارائه محدودیت در حداکثر سکه قابل خریداری و اخذ مالیات از فعالین این بازار از این نمونه فعالیت‌ها می‌باشند.

اصول سرمایه‌گذاری در بازار سکه

بازار سرمایه گذاری سکهبرخی از مهم‌ترین اصول سرمایه‌گذاری در سکه عبارت‌اند از:

 • شناخت ریسک‌ و راه‌های از بین بردن آن‌ها
 • آشنایی با نحوه قیمت‌گذاری سکه را بر اساس قیمت طلای جهانی
 • شناخت سکه‌های رایج در ایران
 • ورود پلکانی برای سرمایه گذاری در بازار سکه
 • با دید بلندمدت وارد این بازار شد

چه زمانی برای سرمایه گذاری در بازار سکه بهتر است؟

تعیین زمان مناسب برای سرمایه گذاری در سکه به عوامل مختلفی بستگی دارد. برای ورود به این بازار ابتدا باید نگاه خود را به آن مشخص نمایید. اگر قصد سرمایه‌گذاری‌های چندهفته‌ای  و یا چندساله رادارید؛ استراتژی‌های ورود به بازار سکه متفاوت خواهند بود.

برای بازهای طولانی‌مدت چندساله خیلی تفاوت قیمتی امروز و فردای سکه اهمیت نداشته و شما بلافاصله بعد از داشتن نقدینگی لازم می‌توانید برای ورود به این بازار به دید ۵ سال و بالاتر اقدام نمایید. اما برای ورود به بازار سکه برای نوسان‌های قیمتی چند هفته‌ای باید به چند نکته مهم دقت کنید:

در نزدیکی مناسبت‌هایی مثل عید سال نو، عیدهای مذهبی، کریسمس و مراسم‌هایی ازاین‌دست و دوره‌هایی که عروسی‌ها در آن رواج دارد، زمان مناسبی برای ورود به بازار سکه نیست. چراکه در این بازها تقاضا برای این کالا افزایش می‌یابد و درنتیجه قیمت‌ها می‌توانند از سطح سقف همیشگی تجاوز کند. با گذشت چند روز از آخرین روزهای تعطیلات قیمت در بازار سکه می‌تواند دارای تعادل نسبی برای ورود باشد.

برای بررسی بازار سکه می‌توانید از طریق سایت‌های معتبر قیمت طلای جهانی را رصد کنید. همچنین تحلیل این بازار و زیرنظر گرفتن آن در زمانی‌هایی که در روندهای نزولی روزانه به حمایت‌های پیش رو نزدیک می‌شود، اقدام به سرمایه گذاری در سکه نمایید. تحلیل قیمت ارز داخلی نیز باید به‌صورت دقیق انجام شود.

خرید کدام نوع سکه‌ سود بیشتری دارد؟

خرید کدام نوع سکه‌ سود بیشتری دارد؛ امامی، آزادی، تمام سکه، ربع‌سکه و نیم‌سکه کدام یک آینده بهتری دارد؟ باید گفت سود ناشی از ورود به بازار سکه در انواع مختلف آن تفاوت‌هایی اغلب آشکار دارد. رعایت چند نکته در انتخاب بهترین نوع سکه برای خریدوفروش می‌تواند راهنمای خوبی برای سرمایه‌گذاران باشد.

 • سکه امامی آخرین ورژن ضرب شده بیشترین تقاضا را در بازار دارد
 • ربع سکه به دلیل قیمت‌های پایین‌تر همیشه با تقاضای بیشتری روبرو است
 • نوسان قیمت سکه تمام بهار از بقیه بیشتر است
 • سال ضرب سکه نیز در قیمت آن تأثیرگذار می‌باشد
 • حباب سکه نسبت به ربع سکه و نیم سکه خیلی بالاتر است
 • در شرایط معمولی بازار هم ممکن است قیمت ربع سکه به دلیل تقاضای زیاد دارای حباب باشد
 • از این نظر خرید ربع سکه باید با احتیاط بیشتری صورت گیرد

اکنون با دانستن این اطلاعات نمودار زیر را با هم مرور می‌کنیم.

نوسان سکه در سال 95

نمودار بالا نوسان قیمت انواع سکه را در سال ۹۵ به رنگ آبی و سال ۹۶ به رنگ نارنجی نشان می‌دهد. همچنین بیشترین میزان نوسانات نیز به رنگ سبز درآمده است. این نمودار نشان می‌دهد که ربع سکه در این سال‌ها بیشترین نوسان را داشته و بعد از آن به‌طور متوسط سکه امامی در جایگاه دوم قرار گرفته است. البته این واقعیت برای همه مواقع برقرار نیست.

در اولین نمودار مقاله بازدهی سرمایه گذاری در بازار سکه را در ۱۰ سال گذشته را به شما نشان دادیم و تحلیل کردیم. حقیقت بازار سکه این است که سکه همیشه دارای نوسان کنترل شده و ثابت در طول یک سال پر می‌باشد. ازاین‌رو نه به نوسانات جهش آن در بازه‌های کوتاه‌مدت دل ببندید و نه با افت‌های قیمتی آن در برخی شرایط روحیه خود را ببازید.

اگر برای دید بلندمدت وارد بازار سکه شده‌اید این انتظار را باید داشته باشید که به‌طور متوسط هرساله سرمایه خود را در این بازار ۱٫۵ تا دو برابر نمایید. البته اگر به اندازه کافی صبور باقی بمانید.

رشد قیمت در بازار سکه قیمت در سال‌های اخیر

نمودار زیر رشد قیمتی سکه را در چند سال اخیر از سال ۱۳۹۲ تاکنون را نشان می‌دهد. قیمت روز سکه در زمان انتشار این مقاله معادل با ۱۰ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان برای هر سکه می‌باشد. همانطور که می‌بینید از آغاز سال جدید و با توجه به همه‌گیر شدن ویروس کرونا در ایران جهان قیمت سکه روند روبه رشدی به خود دیده و در هفته‌های اخیر این قیمت به اوج خود نیز رسیده است.

با توجه به افزایش روزافزون قیمت ارز به نظر این اتفاقات تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار دارد که با برطرف شدن آن‌ها می‌تواند انتظار داشت که دوباره شاهد متعادل شدن قیمت سکه باشیم. ازجمله این عوامل می‌توان به ریشه‌کن شدن ویروس کرونا، پایان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، تثبیت شدن قیمت دلار در کشور و تثبیت قیمت طلا در بازارهای جهانی اشاره نمود.

البته هرچند عدد قیمتی سکه با رسیدن به بالای ۱۰ میلیون تومان رکورد جدیدی را به ثبت رسانده است. اما نوسانات سال‌های قبل آن نشان می‌دهد که سکه در همان مسیر قبلی با جهش‌های کوتاه‌مدت به سمت بالا در حال حرکت است و نرخ رشد آن نیز به درصد دستخوش تغییرات زیادی نشده است.

نرخ رشد سکهنکاتی کاربردی برای سرمایه گذاری در سکه

در این بخش قصد داریم تا برخی از کاربردی‌ترین نکات سرمایه گذاری در سکه را در بازار ایران با هم مرور کنیم.

به جای خرید فیزیکی سکه از بازار بورس سکه بخریم

یکی از مزیت‌های بزرگ بازار بورس برای کاربران امکان خرید اوراق سکه به جای سکه فیزیکی است. با این روش دیگر نیازی به نگهداری سکه‌ها هم نخواهید داشت و امکان تقلب و کلاه‌برداری نیز در آن وجود ندارد. برای این کار با ورود به پلتفرم‌های معاملات بورسی نمادهای سکه را جستجو کرده و اقدام به خرید کنید.

سازوکار خریدوفروش و قیمت‌گذاری سکه‌ها در بازار بورس دقیقاً بر اساس میزان عرضه و تقاضا است. از طریق بورس کالا می‌توانید در بازار آتی سکه وارد معاملات و سرمایه‌گذاری سکه شوید. بازار آتی سکه بازاری کاملاً دیجیتال و مدرن است که با ورود به این بازار می‌توانید در کنار حرفه‌ای‌ترین سرمایه‌گذاران اقدام به خریدوفروش سکه نمایید.

در این بازار هم به جای خرید فیزیکی سکه اوراق سهام سکه را خریداری کرده و با نوسان قیمت می‌توانید آن‌ها را به فروش برسانید. پشتوانه این برگه‌های سهام، سکه‌های فیزیکی واقعی است که در صورت تمایل و عدم فروش آن‌ها می‌توانید سکه‌ها را تحویل بگیرید.

اطلاع از قیمت لحظه‌ای سکه

معامله گران برای اطلاع از قیمت لحظه‌ای سکه می‌توانند از طریق موبایل یا شماره ثابت با تلفن گویای ۰۲۱۵۱۰۴۲۵۵۵ تماس گرفته و اطلاعات خود را در لحظه به‌روز نمایند. البته کاربران بایستی در نظر داشته باشند که برای اطلاع از مظنه طلا باید از صرافی‌های محل سکونت خود استفاده کنند. زیرا در طول روز مظنه قیمت طلا در شهرستان‌ها برحسب میزان تقاضا و عرضه تفاوت‌های کمی خواهد داشت.

حتماً با اصطلاحات بازار سکه آشنا شوید

ورود به بازار سرمایه گذاری در بازار سکه بدون اطلاع از قواعد و اصطلاحات آن ریسک کار را بالا خواهد برد. اصلاحات مانند سکه فردایی، طرح جدید، طرح قدیم و الباقی اصلاحاتی هستند که در بازار سرمایه متداول هستند.

سخن پایانی

در این مقاله به تفسیر و توضیح روش‌های سرمایه گذاری در بازار سکه و آموزش ورود به این بازار پرسود پرداختیم. گریزی هم به ریسک‌ها و مزایای بازار سکه زدیم. اما باید به یاد داشته باشید که چنین بازار بزرگی گاهی ممکن است بر اساس پیش‌بینی‌های شما پیش نرود پس آمادگی و پذیرش هرگونه ریسکی را داشته باشید.

پایان مطلب/س.آ

این مطلب برای شما مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. تعداد آرا: ۰

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

بم خودرو

نوشته های مشابه

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x