تولید و تجارت

چرا آهن گران شد؟

در دو سال گذشته قیمت آهن با نرخ رشد شدیدی مواجه بوده، که این امر رکود در بازار آهن آلات و مقاطع فولادی را به دنبال داشته است. اگر بخواهیم به طور دقیق و ریشه‌ای به عوامل و دلایل گرانی آهن بپردازیم باید موارد مختلف و متعددی را مد نظر قرار دهیم. علاوه بر این باید به این نکته توجه داشته باشید که افزایش قیمت آهن به سادگی می‌تواند قیمت سایر تولیدات صنعتی و ساختمانی وابسته به آهن آلات را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

از طرفی شرایط اقتصادی و سیاسی، بازار خرید و فروش آهن را تحت تاثیر قرار داده است. لازم به ذکر است با توجه به اینکه ایران سهم بزرگی در تولید و صادرات فولاد دارد، این سیاست‌ها و شرایط داخلی می‌تواند بر روند صعودی افزایش قیمت جهانی بازار آهن نیز تاثیرگذار باشد. این افزایش قیمت و رکود در بازار آهن آلات در شش ماه گذشته به شکل متفاوتی قابل احساس بود. دلیل اصلی این افزایش قیمت، رشد قیمت ارز و کاهش ارزش جهانی ریال بوده که میتواند در ماه‌های آغازین سال ۱۴۰۳ نیز مشاهده شود.

افزایش قیمت مقاطع فولادی و آهن آلات چه دلایلی دارد؟

بررسی دلایل و آنالیز متغیرهای موثر در افزایش قیمت آهن آلات، از جمله موارد مهمی است که با در نظر گرفتن آنها می‌توان از قیمت‌های خرید مطلوبی در بازه‌های زمانی مشخص بهره‌مند شد. شناخت عوامل موثر بر نوسان قیمت آهن آلات، به شما کمک می‌کند تا با در نظر داشتن این عوامل، برنامه ریزی موثری به منظور ورود به بازار آهن و خرید مقاطع مورد نظر داشته باشید و از قیمت خرید مطلوب در ثبت سفارش خرید آهن برخوردار شوید. از مهمترین عوامل موثر بر قیمت آهن موارد زیر قابل اشاره هستند.

  • سیاست‌های داخلی و خارجی
  • ارزش دلار
  • وضعیت موجودی مقاطع در بازار

اتفاق مهمی که در پی افزایش قیمت در بین مراکز و شرکت‌های آهن فروشی رواج پیدا کرد، ایجاد راهکارهای افزایش قدرت خرید آهن آلات برای خریداران به صورت اقساطی و اعتباری بود. با توجه به اینکه این روش‌های پرداخت توسط شرکت‌های بازرگانی معتبر حوزه آهن آلات ارائه می‌شود، به منظور استفاده از این خدمات می‌توانید اطلاعات بیشتر را از کارشناسان و مشاورین آنها دریافت کنید.

قیمت قوطی آهن - تصویر 2

تاثیر افزایش تقاضا مسکن بر گرانی آهن

افزایش تقاضا برای ساخت مسکن به طور مستقیم بر قیمت آهن در بازار تاثیر می‌گذارد. زیرا با افزایش تقاضا برای ساخت و ساز، نیاز به مصالح ساختمانی مانند آهن نیز افزایش می‌یابد. این افزایش تقاضا باعث می‌شود تامین مواد اولیه مورد نیاز برای ساخت سازه‌های فولادی، مانند میلگرد و نبشی، دچار فشار و کمبود شود. این وضعیت نه تنها می‌تواند به افزایش قیمت آهن منجر شود بلکه ممکن است باعث ایجاد نوسانات قیمتی در بازار شود. همچنین، افزایش تقاضا برای ساخت مسکن می‌تواند باعث افزایش رقابت بین خریداران آهن شود که این نیز می‌تواند تاثیر مثبتی بر قیمت قوطی آهن داشته باشد، زیرا کمبود مواد اولیه می‌تواند تولیدکنندگان را وادار به افزایش قیمت کند.

به‌طور کلی، افزایش تقاضا برای ساخت مسکن می‌تواند به عنوان یکی از عوامل مهمی در افزایش قیمت آهن در بازار محسوب شود و این تأثیرات می‌تواند به صورت مستقیم و غیرمستقیم روی قیمت‌های مختلف محصولات فولادی تأثیر بگذارد.

اثر عرضه میلگرد و تیرآهن در بورس در گرانی آهن آلات

عرضه میلگرد و تیرآهن در بازار بورس می‌تواند تأثیر قابل توجهی بر گرانی آهن آلات داشته باشد. زیرا هرگونه تغییر در عرضه این محصولات می‌تواند باعث تغییرات در تعادل عرضه و تقاضا در بازار شود. اگر تقاضای میلگرد و تیرآهن افزایش یابد ممکن است منجر به افزایش نرخ فولاد و قیمت آهن کیلویی شود.

علاوه بر این، وجود تعداد زیادی از افراد و شرکت‌ها که در بازار بورس فعالیت می‌کنند و در خرید و فروش محصولات فولادی سهیم هستند، باعث می‌شود که هرگونه تغییر در عرضه و تقاضا بر روی قیمت‌ها تاثیرگذار باشد. اگر این افراد نتوانند بازار را در حالت تعادل و قیمت‌ها را ثابت نگه دارند، ممکن است نرخ فولاد و قیمت آهن کیلویی افزایش یابد، که این موضوع به نوبه خود می‌تواند به گرانی آهن آلات منجر شود.

یکی از عوامل موثر در قیمت میلگرد اصفهان یا سایر کارخانجات تولید کننده فراورده‌های فولادی، می‌تواند ارزش سهام آنها در بازار بورس باشد. از این رو، بسیاری از کارخانجات تولید کننده به منظور ارائه محصولات و جذب سرمایه به بازار بورس می‌شوند. این امر به طور مستقیم در افزایش اعتبار تولیدکنندگان فولاد تاثیر دارد.

تاثیر سیاست‌های داخلی و خارجی بر گرانی نرخ آهن

سیاست­‌های داخلی و خارجی می‌توانند به طور مستقیم و غیرمستقیم بر گرانی نرخ آهن در بازار فولاد تاثیرگذار باشند. از جانب داخلی، تصمیم‌­ها و راهکارهای دولت برای کنترل تورم و مدیریت اقتصاد می‌توانند بر نرخ آهن اثرگذار باشند. بودجه‌­های اقتصادی که توسط دولت ارائه می‌شوند نیز می‌توانند به عنوان یک عامل مهم در تعیین نرخ آهن در بازار فولاد اثرگذار باشند.

از سوی دیگر، سیاست­‌های خارجی مانند تحریم‌­های اقتصادی، تنش‌­های نظامی بین کشورها، یا همکاری‌های چند جانبه بین قدرت‌های اقتصادی می‌توانند نوسانات قیمتی در بازار فولاد را به‌وجود آورده و بر گرانی نرخ آهن تاثیرگذار باشند. به‌طور کلی، سیاست‌های داخلی و خارجی از جمله عواملی هستند که می‌توانند به شدت تأثیرگذار بر روند و نرخ‌های بازار فولاد و نرخ آهن باشند و از طریق تصمیمات و اقدامات مرتبط با اقتصاد و امنیت ملی، رفتار بازار فولاد را تحت تاثیر قرار دهند.

گران شدن آهن - تصویر 3

چاره چیست؟

تا به اینجا به معرفی عوامل موثر بر افزایش قیمت آهن و نوسانات آن پرداختیم. نکته مهم در رابطه با کنترل قیمت‌ها، علاوه بر شناخت عوامل افزایش قیمت، شناخت راهکارهای کنترل یا بی اثر کردن آنها است. باید در نظر داشته باشید که برای کنترل و جلوگیری از افزایش بی‌رویه قیمت آهن، فعالان اقتصادی می‌توانند اقدامات متعددی را انجام دهند.

از مهمترین اقداماتی که به منظور راهکار کنترل قیمت‌ها در بازار آهن می‌توان انجام داد، افزایش حجم تولیدات و عرضه مقاطع فولادی به بازار است که می‌تواند به عنوان یکی از راهکارهای موثر در کاهش نرخ فولاد عمل کند. با افزایش حجم محصولات در بازار، نگرانی‌ها از بین می‌روند و این می‌تواند باعث کاهش فشار قیمتی شود. همگام‌سازی قیمت محصولات با نرخ دلار آزاد می‌تواند به تثبیت ارزش این مقاطع کمک کند.

از دیگر راهکارهای کنترلی، افزایش تولید و عرضه محصولات در کنار ثبات قیمت در بورس است که می‌تواند بهبود قابل توجهی در بازار فولاد ایران ایجاد کند و باعث کاهش نوسانات قیمتی شود. همچنین، افزایش نرخ آهن در بورس را می‌توان به عنوان یکی از عوامل مهم افزایش قیمت میلگرد مطرح کرد که برای آن تاکنون راه‌حل دقیقی ارائه نشده است. این موارد همگام با هم می‌توانند به کنترل افزایش بی‌رویه قیمت آهن و استحکام بازار فولاد کشور کمک نمایند.

جمع‌بندی

با توجه به نوسانات بازار آهن آلات، شناخت عوامل موثر بر تغییرات قیمت می‌تواند به شما در تصمیم گیری برای ورود به این بازار پر تلاطم موثر باشد. همانطور که اشاره داشتیم، از مهمترین این عوامل می‌توان به تنظیم سیاست‌های داخلی و خارجی، حجم عرضه و تقاضای مسکن و وضعیت بازار بورس سرمایه اشاره کرد. علاوه بر این به نکاتی به عنوان راهکارهای کنترل نوسانات قیمت آهن در بازار اشاره کردیم که با رعایت آنها از سوی تامین کنندگان و مدیریت بهینه منابع، می‌توان ثبات نسبی در بازار آهن ایجاد نمود.

به عنوان راه حل عملی برای بهینه سازی قیمت خرید آهن در این بازار، پیشنهاد می‌شود از خدمات مشاوره و راهنمای خرید شرکت‌های بازرگانی معتبر حوزه آهن استفاده کنید تا بتوانید به نحو موثری، از بهترین قیمت خرید آهن در ثبت سفارش خود در بازار بهره‌مند شوید.

این مطلب برای شما مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. تعداد آرا: ۰

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

کرمان موتور

نوشته های مشابه

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x