آموزش و پرورش

۳۰ نکته طلایی برای قبولی در کنکور و امتحانات

قبولی در کنکور هدف بزرگی است که افراد بسیاری برای رسیدن به آن سخت تلاش می کنند. در این راه یکسری راه میانبر و نکته ی کلیدی وجود دارد که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت.

به گزارش تلنگر؛ با نزدیک شدن به زمان کنکور، همه کنکوری‌ها در تلاشند که بهترین روش‌ها را برای فراگیری موارد درسی و قبولی در کنکور، بیاموزند. ممکن است راه‌های مختلف و عجیب غریبی را هم امتحان کرده‌باشند.

راه هایی مثل حبس کردن خود در کتابخانه یا شرکت در کلاس های مختلف که بسیار خسته کننده اند و از این قبیل موارد که اگر اصولی جلو نروید در این مسیر احتمال قبولی شما را کاهش می دهد.

راه های قبولی در کنکور

در ادامه چند روش برای یادگیری سریع و پایدار مطالب به شما آموزش خواهیم داد.

قبل از خواب مطالعه کنید

برای موفقیت در کنکور قبل از خواب درس بخوانید. قصه‌های شبانه مخصوص کودکان است. به جای خواندن کتاب‌های داستان و رمان در این شرایط خاص، چند دقیقه پیش از به خواب رفتن به مطالعه‌ی درسی بپردازید.

در طول خواب، مغز خاطرات جدید را تقویت می‌کند در نتیجه با این کار ما هرچیزی را که دقیقا پیش از خواب مرور کرده‌ایم به خاطر خواهیم آورد. اما سعی نکنید که کل کار خود را به رختخواب‌تان منتقل کنید، چرا که این کار داشتن یک خواب خوب شبانه را دشوارتر می‌کند.

با فاصله_ی زمانی برنامه_ریزی شده درس بخوانید

برای قبولی در کنکور با فاصله‌ی زمانی برنامه‌ریزی شده درس بخوانید. روش یادگیری تازه‌ای به نام تکرار با فاصله وجود دارد که در این روش اطلاعات به قسمت‌های کوچک تقسیم می‌شود و در یک دوره‌ی زمانی طولانی‌مدت دائما مرور می‌شوند.

بنابراین سعی نکنید که برای موفقیت در کنکور کل جدول تناوبی را به یک باره حفظ شوید؛ به جای این کار هر روز چند ردیف را یاد بگیرید و روز بعد، پیش از خواندن ردیف جدید، ردیف‌های قبلی را مرور کنید.

قصه‌گویی کنید

برای قبولی در کنکور مطالبی را که حتما باید از حفظ باشید به داستان تبدیل کنید تا اطلاعات آن مطلب برای شما معنای بیشتر پیدا کنند. برای مثال، برای حفظ کردن ستون شانزدهم جدول تناوبی که به ترتیب شامل عناصر O، S، Se، Te و Po است می‌توان این داستان را ساخت: استاد سکته کرد، ترکید، پوکید. یا برای ردیف اول جدول می توانید بگویید هلینا که رب ساز فرانسه ست و بسیاری از این موارد که می توانید به دنبال آن باشید و بیاموزید.

تغییر مکان بدهید

براساس تحقیقات انجام شده مطالعه‌ی یک مطلب در مکان‌های مختلف در هر روز احتمال فراموشی آن مطلب را کاهش می‌دهد.

هر بار که ما مکان مطالعه‌ی خود را تغییر می‌دهیم (مثلا از کتابخانه به کافی‌شاپ یا از کافی‌شاپ به پارک)، مغز خود را وادار می‌کنیم که هر بار ارتباط تازه‌ای با مطلب تشکیل دهد، درنتیجه آن مطلب به یک خاطره‌ی قوی‌تر تبدیل می‌شود.

برای قبولی در کنکور موضوعات مختلفی را بخوانید

فقط به یک موضوع نپردازید، هر بار مطالب مختلفی را مطالعه کنید. این تکنیک ما را آماده می‌کند تا از یک استراتژی درست برای یافتن راه‌حل مسئله‌ی خود استفاده کنیم. مثلا، برای تمرین ریاضی، اگر هر بار پشت سر هم فقط مسائل تقسیم را حل کنیم، دیگر بدون هیچ فکری می‌دانیم که فقط باید این کار را انجام ‌دهیم.

اما اگر در مجموعه‌ای از مسائل نیاز به ضرب، تقسیم و جمع و سایر عملیات‌های ریاضی باشد، آنگاه باید لحظه‌ای صبر کنیم و به این فکر کنیم که کدام روش جواب صحیحی را به ما خواهد داد.

از خودتان آزمون بگیرید

بلند بلند درس بخوانید

برای قبولی در کنکور از خودتان آزمون بگیرید. خودآزمایی یکی از بهترین روش‌های آمادگی برای موفقیت در کنکور است. از اینکه به سختی به یاد می‌آورید که پنجمین پادشاه سلسله‌ی قاجار چه کسی بوده است نگران نشوید؛ هرچه در شرایط تمرینی چیزی را سخت‌تر به یاد بیاوید، در آینده و در شرایط واقعی راحت‌تر آن را به خاطر خواهید آورد.

 بنویسید

برای موفقیت در کنکور از مهارت‌های نوشتاری خود نهایت استفاده را ببرید. نتیجه‌ی تحقیقات نشان داده‌اند هنگامی که مطلبی را می‌نویسیم خیلی ایمن‌تر در ذهن ما ذخیره می‌شود تا اینکه آن را تایپ کنیم. مهم‌ترین بخش‌های مطالب درسی خود را در یک برگه‌ی کاغذ دیگر مجددا بنویسید.

بلند بلند درس بخوانید

برای قبولی در کنکور بلند بلند درس بخوانید. خواندن مطالب با صدای بلند به شما کمک می‌کند تا به دو روش آن را حفظ کنید: دیدن مطلب و شنیدن مطلب. البته در این شرایط تضمینی نیست که شما را از کتابخانه بیرون نیندازند.

 مایعات بنوشید

برای قبولی در کنکور مایعات بنوشید. به یک کافه بروید و یک نوشیدنی کافئین‌دار سفارش بدهید؛ در بسیاری از تحقیقات مشخص شده است که قهوه و چای سطح هوشیاری را بالا نگه می‌دارد، به خصوص که در فضای خواب‌آور کتابخانه حتی پوست زباله‌ی یک آدامس روی کف زمین هم می‌تواند توجه ما را به خود جلب کند.

به خودتان برسید

خودتان را فراموش نکنید و حسابی به سلامت خود بیاندیشید چراکه ذهن سالم در بدن سالم است. یک کوکی سالم بخورید، در خیابان‌های اطراف خانه‌تان قدم بزنید، پنج دقیقه وب‌گردی کنید؛ هر کاری که باعث سرحال شدن تان می‌شود انجام دهید.

دانستن اینکه خواندن چند صفحه‌ی دیگر می‌تواند نقش به سزایی در نتیجه‌ی آزمون شما داشته باشد، اجتناب از تعلل را در روزهای نزدیک به آزمون آسان‌تر می‌کند.

گروهی درس بخوانید

یکی از راه های قبولی در کنکور دسته جمعی درس خواندن است. کار گروهی برای همه مطلوب نیست اما برای کسانی که از تلاش گروهی نفع کوچکی می‌برند، مطالعه‌ی گروهی می‌تواند سودمند باشد.

هر چند روز یک بار برای مرور درس‌ها با دوستان درس‌خوان خود جمع شوید. یک نفر را مسئول انجام برخی وظایف کنید مثل: تهیه‌ی میان وعده و انتخاب موسیقی و هدایت گروه در جهت رسیدن به هدف.

برنامه‌ریزی زمانی داشته باشید

قبولی در کنکور

برای موفقیت در کنکور برنامه‌ریزی زمانی داشته باشید. یکی از مهم‌ترین مهارت‌هایی که یک دانش‌آموز می‌تواند داشته باشد، اختصاص زمان برای برنامه‌ریزی است.

هفته‌‌ی خود را تنها با هدف نامفهومی مثل مطالعه برای امتحان تاریخ شروع نکنید؛ به جای این کار هدف خود را به وظایف کوچکتر تقسیم کنید. با یک مداد بر روی تقویم برای خود برنامه منظم بنویسید؛ مثلا، هر روز از ساعت ۱ تا ۳ را به مرور تاریخ بپردازید.

مراقبه‌ی کوتاهی‌ داشته باشید

مراقبه تاثیر غیر مستقیمی بر قبولی در کنکور افراد دارد. درست پیش از آنکه برای ۳ ساعت به چند صفحه کاغذ زل بزنید، برای ۳ دقیقه به دیوار خیره شوید.

تحقیقات نشان داده‌اند که مراقبه می‌تواند اضطراب را کاهش دهد و گستره‌ی توجهات را بالا ببرد. در حالی که این تحقیقات بیشتر بر روی انجام منظم مراقبه تاکید دارند، اما چند دقیقه انجام این‌ کار برای کسب آرامش هیچ ضرری نخواهد داشت.

ورزش کنید

ورزش کنید

هم‌زمان، هم خوش‌فکرتر و هم قوی‌تر شوید. براساس نتایج تحقیقات انجام شده تنها نیم ساعت ورزش هوازی می‌تواند سرعت پردازش مغز و سایر توانایی‌های شناختی مهم را بهبود ببخشد. در اطراف خانه آهسته به دویدن بپردازید و ببنید که چگونه امتیاز IQ شما کمی بالاتر می‌رود.

به موسیقی گوش دهید

آرامش روان به قبولی در کنکور کمک می کند. به موسیقی گوش دهید علاوه بر اینکه می‌توان در شب‌های دراز امتحان به موسیقی اتکا کرد، می‌توان با آن استرس را نیز دور نمود.

در حالی که هر کسی سلیقه‌ی موسیقیایی متفاوتی دارد، اما مشخص شده است که موسیقی، به ویژه نوع کلاسیک آن، اضطراب و تنش را کاهش می‌دهد. پس یادداشت‌های زیست‌شناسی خود را با یک موسیقی همراه کنید تا مقداری استرس را از خود دور نمایید.

چربی‌های اُمگادار مصرف کنید

برای قبولی در کنکور چربی‌های اُمگادار مصرف کنید. یافته‌های علمی نشان می‌دهد که اسیدهای چرب اُمگا۳ که در ماهی، آجیل و روغن زیتون یافت می‌شوند، پتانسیل بالایی در افزایش عملکرد مغز دارند. نتایج یک تحقیق نشان داده است که خوردن ترکیبی از اسیدهای چرب اُمگا۳ و اُمگا۶ پیش از امتحان، اضطراب ناشی از آزمون را کاهش می‌دهد.

به خود استراحت بدهید

برای افزایش شانس تان برای قبولی در کنکور به خود استراحت بدهید. تحقیقات علمی نشان داده‌اند که استراحت منظم می‌تواند بهره‌وری را بالا ببرد و توانایی ما را برای تمرکز بر روی یک فعالیت بهبود ببخشد. پس برای بالا بردن سطح بهره‌وری، از درس و کتاب فاصله بگیرید و در میانه‌ی روز به یک سالن ورزشی بروید.

یکی از راه های تعادل ذهنی و قبولی در کنکور خواب کافی است.

وقتی با جزوه‌ای پر از معادله روبرو هستید که باید آنها را حفظ کنید، ممکن است وسوسه‌ شوید که سعی کنید تمام شب را به حفظ کردن آن بپردازید. اما شب زنده‌داری کمتر به کسب یک نمره‌‌ی خوب منتهی می‌شود.

اینترنت را قطع کنید

اینترنت را قطع کنید

برای زیادشدن شانستان برا موفقیت در کنکور اینترنت را قطع کنید. همه‌ی ما در آستانه‌ی آزمون بزرگ، وقتی که کاملا روی درس تمرکز داریم با صدای فیسبوک یا سایر شبکه‌های اجتماعی یا پیام‌رسان‌ها توجه‌مان به سمت گوشی یا کامپیوترمان می‌رود.

رایحه‌ها‌ی خوش‌بو استشمام کنید

برای موفقیت در کنکور رایحه‌ها‌ی خوش‌بو استشمام کنید. تحقیقات نشان داده است که استشمام اسانس‌هایی مثل رزماری یا اسطوخدوس می‌تواند به کسب آرامش پیش از آزمون کمک کند. از مرور‌های دیوانه‌وار دقیقه نودی دست بردارید و برای چند دقیقه سعی کنید عطردرمانی کنید.

تمرین ذهنی داشته باشید

تمرینات ذهنی و قبولی در کنکور رابطه مستقیمی بایکدیگر داردند. یوگاکارانِ سخت‌کوش، توانایی‌های شناختی بهتری دارند به خصوص دارای وسعت توجه بیشتری نسبت به بقیه افراد هستند. انجام یک سری تمرینات روزانه‌ی یوگا می‌تواند قدرت تمرکز شما را برای روزهای آزمون تقویت نماید.

ببینید چه روشی برای شما جواب می‌دهد

بعضی افراد روز درس می‌خوانند و بعضی دیگر شب‌؛ بعضی ترجیح می‌دهند در کنار یکی از دوستان‌شان مطالعه کنند و بعضی دیگر هم باید در سکوت کامل باشند. برای یافتن روشی که از آن بهترین نتیجه را می‌گیرید آزمایش کنید و سپس به آن پایبند شوید.

برنامه ریزی کنید تا شانس قبولی در کنکور را افزایش دهید

اگر بخواهیم به صورت کلی بگوییم برنامه ریزی با کمک افراد بالا بهتر است تا این که بخواهید خودتان برنامه درسی را تنظیم کنید.

برنامه ریزی با کمک مشاوره مدرسه

مشاوره مدرسه می‌تواند راهنمای خوبی برای مشاوره تحصیلی و مشکلات روحی و روانی دانش‌آموزان باشد .اما تعداد زیاد دانش‌آموزان ممکن است از میزان تمرکز او روی برنامه درسی شما تاثیر بگذارد.

قطعاً مشاورین مدرسه تمام تلاش خود را برای کمک به دانش‌آموزان به کار می‌گیرند اما نمی‌توان از آن‌ها با وجود فشار کاری که دارند انتظار داشت که به صورت اختصاصی و کاملاً متمرکز برای برنامه درسی هر دانش‌آموز، وقت بگذارند.

برنامه ریزی تحت نظر آموزشگاه‌ها و کلاس‌‌های کنکور

در آموزشگاه‌ها اکثراً در قالب یک پکیج کنکور که شامل جدول برنامه ریزی، منابع برای مطالعه، تست زنی و آزمون است، شما را وارد مسیر مطالعه تا جلسه کنکور می‌کنند. البته که این روش هم موثر است اما ممکن است به اندازه کافی روی نیازهای شما تمرکز نداشته باشد.

برنامه ریزی با کمک معلم خصوصی

برنامه ریزی اصولی و حرفه ای می تواند به قبولی در کنکور کمک کند. معلم خصوصی برای دروسی که ضعف زیادی در آن‌ها دارید، بهترین فرد برای برنامه ریزی است. معلم خصوصی کاملاً بر توانایی شما و مشکلات درسی‌تان متمرکز است.مرکز خود را روی رفع مشکلات درسی‌ دانش‌می‌گذارد و با روش تدریس کنکوری خود که شامل تکنیک یادگیری سریع است، نکات مهم کتاب را به شما آموزش می‌دهد.

نگرش مثبت داشته باشید و در جهت آن تلاش و کوشش کنید.

«اگر گویی که نتوانم، برو بنشین که نتوانی/ و گر گویی که بتوانم، قدم در نه که بتوانی» . داشتن نگرش منفی شما را از کوشش و تلاش باز می دارد. یادتان باشد که همیشه به خدا امید داشته باشید و برای رسیدن به موفقیت تلاش کنید. اصلا امیدوار بودن و تلاش کردن، خود بخشی از موفقیت است!

داشتن شیوه مطالعاتی دقیق برای قبولی در کنکور

شیوه مطالعاتی برای کنکور یا بهتر است بگوییم بهترین روش مطالعه در زمان کنکور، بستگی به سبک یادگیری شما دارد. اما به طور معمول، بهترین روش مطالعه استفاده از اثر فاصله گذاری است. اثر فاصله گذاری یعنی وقتی شما موضوعی را طی یک هفته، روزی یک بار مطالعه کنید خیلی بهتر و سریع‌تر آن را یاد خواهید گرفت. شاید دفعات تکرار در این روش کم باشد اما چون هم‌گام با روند و فرآیند طبیعی مغز برای ذخیره اطلاعات است، می‌‌تواند یک روش مطالعه عالی برای شما باشد.

دروس رتبه ساز کنکور را دریابید

برخی از دروس به شدت رتبه ساز هستند برای قبولی در کنکور آن ها را دریابید. قطعاً مدرس کنکور به شما کمک خواهد کرد که بهتر بدانید در دروس عمومی و تخصصی چه درس‌هایی رتبه ساز هستند تا برای گرفتن رتبه و رسیدن به موفقیت در کنکور روی آن‌ها سرمایه‌گذاری کنید.

به طور مثال، در میان دروس عمومی، درس عربی و برای موفقیت در کنکور تجربی، درس زیست، برای کنکور ریاضی، درس شیمی و برای موفقیت در کنکور انسانی، درس ریاضی و اقتصاد به شدت رتبه ساز هستند. اکثر داوطلبان کنکوری در این دروس، ضعیف‌تر عمل می‌کنند و به راحتی نمی‌توانند به سوالات آن پاسخ دهند.

پیشنهاد می‌شود برای قبولی در کنکوربا کمک مدرس تدریس خصوصی کنکور ، به طور دقیق از میانگین درصد‌های داوطلبان در درس ‌های رتبه ساز اطلاع پیدا کنید. حتی با کمک مدرس، بصورت جزئی‌تر هر فصل را بسته به اهمیتی که در کنکور و رتبه شما دارد، تفکیک نمایید و براساس زمانی که تا کنکور باقی مانده است به کمک معلم تدریس خصوصی کنکور و متد تدریسش، روش مطالعه و تکنیک ‌های تست زنی را فرا بگیرید.

با تکنیک های تست زنی برای جلسه کنکور، وقت بخرید

در تکنیک‌های تست زنی برای کنکور، مبحث مدیریت زمان بیشترین اهمیت را دارد و کنترل مدیریت زمان، تکنیکی است که با تسلط هرچه بیشتر شما بر سوالات کنکور اتفاق می‌افتد.

تسلط بر سوالات کنکور نیز بستگی به میزان مهارت و تسلط شما بر دروس پایه و پیش‌دانشگاهی دارد. این تسلط ابتدا با آموزش کامل این دروس و رفع مشکلات درسی آغاز می‌شود، با حل سوالات تشریحی مفاهیم تثبیت می‌شود و با حل سوالات تستی به مرحله تسلط و مهارت کامل می‌‌رسد.

البته تکنیک‌های تست زنی علاوه بر بحث مدیریت زمان، شامل مواردی مثل تندخوانی و دقیق خوانی، توجه به ساختار تست‌ها، توجه به صورت سوال‌ها و گزینه‌ها، توجه به امتیاز یکسان سوالات و چینش سوالات نیز هست که همه آن‌ها باز هم به میزان تسلط شما بر سوالات و دروس بر‌می گردد.

سخن پایانی

قبولی در کنکور علاوه بر درس خواندن به عوامل دیگری نیز وابسته است. وضعیت روانی و جسمی افراد در بازده ی ذهنی تاثیر دارد و همانطور که به درس خواندن توجه می شود باید به سلامت ذهن و جسم نیز توجه بسیاری داشته باشید.

انتهای مطلب

این مطلب برای شما مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. تعداد آرا: ۰

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

کرمان موتور

نوشته های مشابه

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x