شهرنشینی

20 روش برای جلوگیری از ورود آلودگی هوا به خانه

آلودگی هوا علاوه سیاه کردن و ایجاد دوده روی وسایل خانه و دیوار ها جدی ترین آسیبش را به بدن می‌زند. اما با اقدام به انجام این روش ها با جلوگیری از ورود آلودگی هوا به خانه این آسیب ها را به حداقل خواهید رساند.

به گزارش تلنگر؛ آلودگی هوا نه تنها در هنگام بیرون آمدن، بلکه در داخل خانه ما نیز نگران کننده است و به خصوص در روزهای سرد زمستانی باید برای جلوگیری از ورود آلودگی هوا به خانه راه چاره مناسب اندیشید. در ادامه با سایت تلنگر همراه باشید تا با این ۲۰ روش میزان ورود آلودگی به خانه‌تان را کاهش دهید.

آشنای با روش‌های جلوگیری از ورود آلودگی هوا به خانه

حقیقت این است که آلودگی هوا در خانه شما می تواند به همان اندازه بد یا حتی بدتر از محیط بیرون باشد. و با توجه به اینکه شا به طور متوسط ​​۸۷ درصد از زندگی خود را در داخل خانه می‌گذرانید، فکر می‌کنید کیفیت هوای داخل خانه محیا است که ما اغلب درباره آن می‌شنویم. اما نترسید! با کمی تعمیر و نگهداری پیشگیرانه و دانش اولیه، می توانید گام های فوری برای بجلوگیری از ورود آلودگی هوا به خانه خود بردارید.

از شر شمع های معطر و تجاری خلاص شوید

شمع

شمع های معطر و صنعتی در بازار، از عوامل اصلی آلودگی هوا در محیط داخلی هستند. بیشتر شمع ها حاوی موم پارافین هستند و هنگام روشن شدن ، موم، تولوئن و بنزن را که موادی سرطان زا هستند، در هوا منتشر می‌شوند. از طرف دیگر ، فیتیله‌ی شمع‌های معطر حاوی سرب هستند. شمع های معطر همچنین حاوی رایحه مصنوعی هستند. تعویض شمع های معطر و تجاری با شمع های موم زنبور عسل راه مطمئن برای جلوگیری از ورود آلودگی هوا به خانه است.

سعی کنید خشک بمانید

برای جلوگیری از ورود آلودگی هوا به خانه و کاهش کپک، رطوبت را با استفاده از رطوبت گیر و تمیز کردن منظم فیلتر حفظ کنید.

مواد شیمیایی را در محلی مطمئن نگهداری کنید

حلال ها، چسب ها و آفت کش ها را دور از محل زندگی نگهداری کنید. و در صورت امکان از محصولات پاک کننده خانگی مانند مخلوط سرکه سفید و آب استفاده کنید.

باز کردن در و پنجره ها

باز کردن پنجره ها

حتی اگر هوا خیلی آلوده است باز هم به مدت ده دقیقه درها و پنجره را باز بگذارید تا تبادل هوا صورت پذیرد. حفظ جریان هوا در خانه یک راه ساده برای بهبود کیفیت هوای خانه است. باز کردن پنجره‌ها و درها برای جریان پیدا کردن هوای بیرون در داخل خانه، یکی از راه‌های انجام این کار است البته تا زمانی که هوای بیرون، تمیز یا دارای کمترین آلاینده باشد.

آلاینده های داخل خانه را با هوای تازه رقیق کنید.

هنگامی که AQI زیر ۵۰ است، تهویه خود را با باز کردن پنجره ها و درها و روشن کردن فن ها افزایش دهید. این امر باعث می شود تا هوای تازه در فضای باز وارد شود تا انتشار آلاینده های داخل خانه رقیق شود. این امر به ویژه برای فضاهای داخلی تازه بازسازی شده یا مبله شده مهم است، زیرا به VOC ها و CO2 اجازه می دهد تا از خانه شما خارج شوند.

خانه خود را در یک اتاق هوا دهید

حتی در روزهای پر دود، باید حداقل ده دقیقه پنجره ها را باز کنید. ممکن است در چند دقیقه اول هوا تمیز نباشد، اما مهم است که کمی هوای تازه وارد آن شده و هوای کهنه دیروز را خارج کنید. هر اتاق را یکی یکی هوا دهید تا کل آپارتمان خود را با ذرات دود پر نکنید تا بتوانید جلوگیری از ورود آلودگی هوا به خانه را مدیریت کنید. هنگامی که پنجره های خود را ببندید، تصفیه کننده شما باید بتواند در عرض چند دقیقه سطح کیفیت هوا را پایین بیاورد.

ملافه ها را به صورت هفتگی در آب گرم بشویید

ملافه ها را به صورت هفتگی در آب گرم بشویید

ذرات گرد و غبار، عناصر سمی و موی حیوان خانگی معمولاً با گذشت زمان در ملافه ها جمع می‌شوند. از آنجا که این ذرات از نظر اندازه بسیار کوچک هستند، در هوا معلق می‌شوند و حتی بدون آگاهی از وجود آن‌ها افراد آن‌ها را به سادگی تنفس می‌کنند. شستن هفتگی ملافه ها در آب گرم بهترین روش برای از بین بردن آنها و در عین حال کیفیت هوا در محیط داخلی است.

تصفیه کننده هوای خود را تمام شب روشن نگه دارید

مردم اغلب در شب به دلیل سطح سر و صدا دستگاه تصفیه هوا را خاموش می کنند. ما فرض می کنیم که اجرای آن در طول روز به اندازه کافی هوا را در طول شب تمیز نگه می دارد. با این حال، هنگامی که دستگاه تصفیه خاموش است، آلاینده های هوا می توانند در عرض چند دقیقه خانه شما را سیل کنند. قبل از خواب، دوبار بررسی کنید که پنجره ها بسته باشند و تصفیه کننده را روی بالاترین تنظیمی که می توانید تحمل کنید (در رابطه با نویز) تغییر دهید. آلودگی صوتی نور از دستگاه تصفیه برای شما بهتر از آلودگی هوا است.

به سنسور خودکار تصفیه کننده خود اعتماد نکنید

آزمایش‌ها نشان می‌دهد که حسگر خودکار داخلی یک تصفیه‌کننده همیشه دقیق نیست. در نتیجه، حالت خودکار تصفیه‌کننده ممکن است هوای داخل خانه را به‌ویژه در روزهای آلوده تمیز نکند. به سنسور خودکار اعتماد نکنید. بررسی کنید که آیا دستگاه شما می تواند هوای شما را به اندازه کافی با استفاده از مانیتور کیفیت هوا تصفیه کند.

برای تعویض فیلتر خود شش ماه صبر نکنید

اکثر دستگاه های تصفیه هوا توصیه می کنند که فیلترها را هر شش ماه یکبار تعویض کنید. همیشه اینطور نیست. اگر در شهری به آلودگی پکن هستید، باید خیلی زودتر فیلترها را عوض کنید. به توصیه های سازنده فیلتر هوا تکیه نکنید. کارایی فیلترهای خود را با استفاده از مانیتور کیفیت هوا آزمایش کنید و در صورت نیاز آنها را تعویض کنید.

از فیلترهای پیشرفته تر برای دستگاه های تهویه مطبوع استفاده کنید

هواساز و سایر تجهیزات تهویه مطبوع میلیون ها ذره گرد و غبار کوچک و دود ساطع می‌کنند. همچنین در صورت عدم تهویه مناسب به دلیل احتراق ناقص، مونوکسید کربن آزاد می‌کند. بنابراین، استفاده از فیلترهای پیشرفته‌تر دستگاه های تهویه مطبوع در کاهش آلودگی هوای داخلی در مقایسه با نمونه های سنتی به این حساب که آنها برای تمیز کردن هوا با خلوص ۹۹.۹۷٪ طراحی شده‌اند، کمک خواهد کرد.

عاقلانه تصفیه کننده هوا را انتخاب کنید

تصفیه کننده هوای خود را تمام شب روشن نگه دارید

دستگاه‌های تصفیه هوا بی‌شماری وجود دارد، اما انتخاب یک دستگاه تصفیه هوا با کیفیت خوب، کلید جلوگیری از ورود آلودگی هوا به خانه است.

تصفیه کننده هوا

بهترین کیفیت تصفیه کننده هوا حدود ۹۹٪ از ذرات موجود در هوا را از بین می‌برد. هرچقدر که تصفیه هوا هزینه بیشتری داشته باشد باز هم به صرفه است و ارزش پولی را که برای آن هزینه می‌کنید را کاملاً دارد، زیرا نوید بخش بهتر و بهتر شدن کیفیت هوای داخل است.

از گیاهان آپارتمانی برای تصفیه طبیعی هوا در محیط داخلی استفاده کنید

از گیاهان آپارتمانی برای تصفیه طبیعی هوا در محیط داخلی استفاده کنید

گیاهان برای خلاص شدن از شر سموم داخل هوای خانه به صورت شگفت‌انگیزی عملکرد خوبی دارند. علاوه بر این، گیاهان طبیعی هستند و از نظر زیبایی نیز ارزشمند هستند. گیاهان ضمن پاکسازی هوا و جلوگیری از ورود آلودگی هوا به خانه، سر و صدایی هم ایجاد نمی‌کنند. نمونه هایی از گیاهانی که می‌توانند در تصفیه هوا برای کاهش آلودگی هوا در محیط داخلی کمک کنند در گل فروشی‌ها به صورت فراوان یافت می‌شوند و به راحتی در دسترس هستند.

یک دستگاه تصفیه هوا را امتحان کنید

یک دستگاه تصفیه هوا به تنهایی تمام ناخالصی های موجود در هوای داخل خانه را پاک نمی کند. اما اگر تلاش کرده اید آلرژن ها و سایر آلاینده ها را از خانه خود دور نگه دارید، یک تصفیه کننده هوا می تواند جلوگیری از ورود آلودگی هوا به خانه کمک کند. و دویدن یکی در اتاق خواب کودکی که از آسم رنج می برد مطمئناً ضرری ندارد و حتی ممکن است مفید باشد.

جارو کردن منزلجارو کردن خانه

با نظافت منظم، تمیز کردن و استفاده از جاروبرقی، خانه ای بدون گرد و غبار ایجاد کنید . شلوغی را به حداقل برسانید زیرا تعداد سطوحی که تمایل به تجمع گرد و غبار دارند را کاهش می دهد.

گردگیری

به جای پارچه نخی از یک پارچه میکروفیبر استفاده کنید زیرا می تواند گرد و غبار بیشتری را جهت جلوگیری از ورود آلودگی هوا به خانه جمع آوری کند.

استفاده از فرش را به حداقل برسانید

از استفاده از فرش تا حد امکان خودداری کنید. آنها به عنوان آهنربا گرد و غبار عمل می کنند. اگر جلوگیری از ورود آلودگی هوا به خانه مد نظر شما است فرش تنها این آلودگی را افزایش می‌دهد. ذرات گرد و غبار از فرش با مشکلات مزمن ریوی از قبیل آسم و سرفه مداوم در ارتباط هستند. برداشتن فرش روش مطمئنی برای کاهش آلودگی هوای داخلی است.

استفاده از فن به جای کولر گازی

استفاده از AC انرژی زیادی می گیرد و گرمای زیادی را منتشر می کند که AC برای محیط زیست مضر است و اقدامی ضروری برای جلوگیری از ورود آلودگی هوا به خانه می‌باشد. همچنین در مقایسه با فن ها، انرژی و انرژی زیادی برای کار کردن مصرف می کند.

از فیلتر برای دودکش استفاده کنید

گازهای متصاعد شده از شومینه در منازل و کارخانه‌ها برای آلودگی هوا به شدت خطرناک بوده و به شدت به کیفیت هوا آسیب می زند. استفاده از فیلترها باید حداقل در صورتی که نمی توان مصرف را کاهش داد استفاده شود، این به کاهش اثر گازهای مضر جذب شده در هوا کمک می کند.

سخن پایانی

مهم است که فعال باشید و هوای داخل خانه خود را کنترل کنید، به خصوص اگر از جمله افرادی هستید که به شدت تحت تأثیر کیفیت هوای داخل خانه قرار می گیرند. از هر گونه مشکل تهویه آگاه باشید و اقدامات لازم را برای محافظت از خود انجام دهید. واقعیت این است. شما نمی توانید برای محافظت از شما در برابر آلاینده های هوا در خانه، تنها به دستگاه تصفیه هوا اعتماد کنید.

بسیاری از هک های خانگی آلرژن ها و محرک های موجود در هوا را کاهش می دهند. با این حال، چه مبتلا به آلرژی در هوا باشید و چه در یک شهر آلوده زندگی می‌کنید، ارزش آن را دارد که محصولاتی را در نظر بگیرید که می‌توانند تلاش شما را برای رسیدن به پاک‌ترین هوای ممکن دو برابر کنند. برای جلوگیری از ورود آلودگی هوا به خانه، علاوه بر مرطوب کننده ها، محصولات خانگی طبیعی و تصفیه کننده هوا، از ابزارهای مکمل نیز استفاده کنید.

این مطلب برای شما مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. تعداد آرا: ۰

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

کرمان موتور

نوشته های مشابه

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x