کشاورزیتولید و تجارت

بلدرچین از یکی از مقاوم‌ ترین پرندگان در مقابل بیماری طیور

به گزارش تلنگر؛ کارشناس مسئول سایر ماکیان معاونت بهبود تولیدات دامی سازمان جهادکشاورزی گیلان گفت: درصد بلدرچین‌هایی که به بازار می آید، تقریبا ارگانیک است.

امید وهابی -کارشناس مسئول سایر ماکیان معاونت بهبود تولیدات دامی سازمان جهادکشاورزی گیلان- گفت:افزایش میزان تقاضا برای مصرف گوشت و تخم بلدرچین و همچنین هزینه‌های پایین پرورش این پرنده نسبت به سایر ماکیان،باعث شده پرورش آن به عنوان صنعتی سودآور و با ارزش در دنیا شناخته شود .

وی دوره پرورش بلدرچین را حدود ۴۰ روز عنوان و به سریع الرشد بودن و بلوغ زودرس آن اشاره کرد و گفت:این پرنده در مدت ۳۵ تا ۴۰ روز به سن تخم گذاری می‌رسد و قادر است در هر دوره پرورش،حدود۲۵۰تا ۳۰۰ تخم بگذارد.

بلدرچین از یکی از مقاوم‌ ترین پرندگان در مقابل بیماری طیور

وی از بلدرچین به عنوان یکی از مقاوم‌ ترین پرندگان در مقابل بیماری طیور و پرنده‌ای تقریبا ارگانیک یاد کرد و گفت:تاکنون بیماری مشترکی بین انسان و این پرنده یا بیماری که باعث تلفات انبوه این پرنده شده باشد، گزارش نشده و در طول پرورش هم از هیچ دارویی استفاده نمی شود که به این ترتیب تولیدکنندگان هزینه ای بابت تامین دارو یا آنتی بیوتیک صرف نمی‌ کنند و حدود ۹۵ درصد بلدرچین‌هایی که به بازار می آید، تقریبا ارگانیک است.

این کارشناس طیور سازمان جهاد کشاورزی گیلان،با بیان اینکه پرورش این پرنده، برخلاف سایرماکیان، نیازی به تأسیسات و تجهیزات گران قیمت سرمایشی و گرمایشی هم ندارد گفت: بلدرچین قادر است دمای تا ۴۰ درجه سانتی گراد را بدون نیاز به سیستم خنک کننده تحمل کند.

امید وهابی با بیان اینکه به علت جثه کوچک این پرنده،می‌توان تعداد زیادی از آن را در یک فضای کوچک پرورش داد،مقدار غذای هر بلدرچین را در دوره رشد،روزانه بطورمیانگین ۳۳ گرم اعلام کرد .

وی با بیان اینکه هزینه تامین غذای این پرنده در هر دوره پرورش،یک کیلو و ۳۰۰ گرم دانه به قیمت حدود ۲هزار تومان است افزود:هر قطعه بلدرچین در هر دوره پرورش فقط ۴ هزار و ۵۰۰هزار تومان هزینه پرورش صنعتی ازجمله بهای برق و کارگر دارد درحالی که پرورش‌دهندگان از محل فروش تخم یک قطعه بلدرچین در هر دوره، ۳۶هزار تومان و از فروش گوشت آن حدود ۳۵۰۰ تومان درآمد کسب میکنند.

در هر واحد کوچک با متراژ ۲۰مترمربع، می‌توان ۱۰۰۰ قطعه بلدرچین پرورش داد

کارشناس مسئول سایر ماکیان معاونت بهبود تولیدات دامی سازمان جهادکشاورزی گیلان تصریح کرد:براین اساس در هر واحد کوچک با متراژ ۲۰ مترمربع،می‌توان هزار قطعه بلدرچین پرورش داد که با احتساب هزینه‌های پرورش،به‌طور میانگین ۳۳میلیون تومان سود آوری به دنبال دارد؛ البته هزینه‌های پرورش در خانوارهای روستایی که بصورت جانبی درکنار پرورش طیور بومی، به این کار می‌پردازند و عموما از ته مانده غذای سفره استفاده میکنند،کمتر است.

امید وهابی به مزیت اشتغالزایی این صنعت سود آور هم اشاره و اظهار کرد: پرورش بلدرچین در گیلان، تاکنون برای ۶۰۰ نفر مستقیم و برای ۳۰۰۰ نفر هم غیرمستقیم شغل ایجاد کرده است .

اما با وجود مزایای بسیاری که پرورش بلدرچین دارد، به گفته مسئولان جهادکشاورزی گیلان،این صنعت در استان اگرچه نسبت به ۱۰سال قبل- پیش از آغاز تولید صنعتی و انبوه- با استقبال بیشتری روبرو شده و میزان تولید آن افزایش یافته اما ضوابط دست و پاگیر و سختگیرانه ای که در خصوص راه اندازی واحدهای پروش دهنده وجود دارد،باعث شده این صنعت، سهم چندانی از تولید نداشته باشد و گیلان که مقام اول را در پرورش طیور بومی در کشور دارد، در ردیف آخر پرورش دهندگان بلدرچین در کشور قرار بگیرد.

انتهای مطلب

این مطلب برای شما مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۲.۵ / ۵. تعداد آرا: ۲

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

بم خودرو

نوشته های مشابه

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x