سلامت

تاثیر حرف مردم بر زندگی/راهکار نادیده گرفتن حرف دیگران

متاسفانه ما چه دوست داشته باشیم چه نه، همیشه افرادی هستند که به دنبال دخالت در زندگی دیگران هستند، و دائم در حال غیبت کردن و حرف زدن درباره زندگی شما هستند، اما باید تاثیر حرف مردم بر زندگی خود را کم رنگ کنیم تا بهتر بتوانیم زندگی کنیم.

به گزارش تلنگر؛ برخی از افراد همیشه به دنبال صحبت و نظر دادن راجع به زندگی ما هستند، که این امری نامطلوب است و ممکن است تاثیر حرف مردم بر زندگی مثبت یا منفی باشد، که در اکثر مواقع نتایج منفی به دنبال دارد زیرا نظم زندگی شما را به هم می ریزد.

دلایل تاثیر حرف مردم بر زندگی

یکی از رایج ترین ترسهایی که در اکثر مردم، کم و بیش وجود دارد، ترس از قضاوت شدن توسط مردم است. اکثریت افراد اهمیت بسیار زیادی به حرفهای مردم میدهند و این مساله روی همه ابعاد زندگی آنها تاثیر میگذارد.

از نوع لباس پوشیدن گرفته تا رشته تحصیلی که انتخاب میکنید یا حتی مراسم عروسی شما، قطعا تحت قضاوت دیگران خواهد بود و حتما حرفهایی را درباره آنها خواهید شنید.

از دست دادن دوستان خود

بعضی از افراد می ترسند که دوست و نزدیکان خود را از دست بدهند، بنابراین موضوع همیشه به حرف های آن ها گوش می دهند، و این ترس بد و نادرست همیشه آن ها را در زندگی عقب نگه می دارد، همچنین اجازه فکر کردن و تصمیم درست متناسب با زندگی خود را به آن ها نمی دهد.

ترس از آبرو

بسیاری از خانواده ها ایرانی و کشورهای شرقی همیشه به دنبال حفظ آبرو هستند، البته این موضوع بسیار خوبی است، اما نکته قابل توجه این است که از چه چیزی حفاظت می کنند و آبرو دقیقا برای آن ها چه معنی دارد؟ ایا چیزی که اسم آن را آبرو گذاشته اند درست است یا نه؟

این ها سوالاتی است که هر کسی باید از خود بپرسد تا بهتر بتواند نتیجه گیری و تصمیم بگیرد.

درگیر شدن با چشم و هم چشمی

در دنیا یامروزه، چشم و هم چشمی افزایش زیادی داشته است و مردم دیگر برای خود زندگی نم یکنند و دائم چشمشان به دنبال زندگی دیگران است تا ببینند چگونه زندگی می کنند که بتوانند تقلید کنند. این موضوع بسیر نگران کنده و آزار دهنده است، زیرا مقایسه زندگی امری نامطلوب و آسیب پذیر است.

راهکارهای از بین بردن تاثیر حرف مردم بر زندگی

این وسواس زندگی شما را فلج و مختل می‌کند، زیرا نخواهد گذاشت با خودتان و دیگران راحت باشید؛ پس بهتر است اجازه ندهید که نگرانی درباره نظر دیگران مانع لذت‌بردن‌تان از زندگی شود و کام‌تان را تلخ کند. پس برای رسیدن به مقصود ایده آل خود به نکات زیر توجه کنید.

۱. زندگی شخصی هر کس به  خودش مربوط است

بقیه می‌توانند در مورد هرچه دوست دارند فکر کنند، همان طور که شما آزاد هستید به هرچه می‌خواهید فکر کنید. تفکرات دیگران نمی‌تواند در آنچه هستید تغییری ایجاد کند یا ارزش شما را کم یا زیاد کند؛ مگر اینکه شما چنین اجازه‌ای به آنها بدهید.

این زندگی شماست. در پایان و در خلوت خودتان، تنها کسی که باید انتخاب‌ها و رفتارهای شما را تأیید کند خود شما هستید. اگر برایت مهم باشد که دیگران راجع به تو چه فکر می‌کنند، تا ابد اسیر آنها خواهی بود.

۲. فقط خودتان خیر و صلاحتان را تشخیص می دهید

کسی به اندازه خود شما در زندگی‌تان سرمایه گذاری نکرده و نخواهد کرد. فقط شما می‌دانید که چه چیزی برای‌تان خوب است و به‌کمک انتخاب‌های‌تان در موقعیت‌های مختلف است که این مهارت‌ را به دست می‌آورید.

تنها راه یادگیری این است که خودتان تصمیم بگیرید، مسئولیت تصمیم‌های خود را قبول کنید و اگر هم شکست خوردید، به‌ جای سرزنش دیگران و مقصر دانستن آنها، با تمام وجود از شکست خود درس بگیرید.

۳. افزایش اعتماد به نفس

افزایش اعتماد به نفس

سعی کنید خود را بپذیرید و دوست داشته باشید. برای این که دیگران شما رو تائید کنند لزومی ندارد که متناسب با خواسته آن ها حرکت کنید. اگر قد خیلی بلندی دارید آن را بپذیرید و قبول کنید که ویژگی بدی نیست و خوبی های بی شماری نیز دارد. البته این به آن معنی نیست که نقاط ضعف خود را نادیده بگیرید.

ممکن است شما ویژگی هایی داشته باشید که باعث شود دیگران از شما فراری باشند. مثلا اگر عادت دارید در حرف دیگران بپرید، باید این ویژگی خود را اصلاح کنید. این را نیز بدانید که شما هرچه قدر بی نقص و بی اشکال باشید باز هم فردی هست که از شما بهتر باشد. اعتماد به نفس به شما کمک می‌کند تا کنترل زندگی خود را به دست بگیرید.

۴. تغییر نگرش

مطمئن باشید که مردم آن قدر که شما فکر می کنید به کارهای شما توجه نمی کنند و اهمیت نمی دهند. همه ی انسان ها ممکن است اشتباه کنند و مسلما در این شرایط احساس بد و ناخوشایند وجودتان را فرا می گیرد.

اما مطمئن باشید که بقیه افراد به اندازه شما به این موضوع اهمیت نمی دهند و خیلی سریع همه چیز را فراموش می کنند. شما می توانید در موقعیت های دیگر اشتباهات خود را جبران کنید و جنبه خوب خود را به دیگران نشان دهید.

۵. عقاید مخصوص به خود

مطالعه خود را بالا ببرید و از این طریق برای خود عقاید و نگرش خاص پیدا کنید. افرادی که عقیده ای ندارند تا بر آن تعصب داشته باشند، به راحتی تغییر فکر می دهند و نظر مردم را برای خود منبع قرار می دهند. اگر عقیده خود را داشته باشید و بر آن پایبند بمانید، در شرایط مختلف بر حرف خود می مانید و مطمئن هستید که حرف یا کارتان درست است.

۶. خودشناسی

خودتان و ارزش های زندگی تان را بشناسید و زندگی و تصمیم هایتان را متناسب با آن ها انجام دهید. ارتباط بین ارزش ها و محیط زندگی تان را پیدا کنید و سپس طوری تصمیم بگیرید که شاد باشید.

۷. آنچه برای دیگری خیر است شاید برای شما شر مطلق باشد

دیگران معمولا خودشان را در موقعیت شما تصور می‌کنند و با این تصور، درباره شما و آنچه خوب است انجام دهید اظهار نظر می‌کنند. مشکل همین جاست. تعریفی که هرکس از خوب ارائه می‌کند با دیگری متفاوت است.

شاید چیزی که از نظر شما دور ریختنی است از نظر فردی دیگر بسیار باارزش باشد. هرکدام از ما بی‌همتا هستیم و فقط خود ما می‌دانیم که چه چیزی برای‌مان خوب است.

۸. زندگی کوتاه است

شما یک شانس برای زندگی‌کردن دارید نه بیشتر؛ پس بهتر است با نگرانی درباره اینکه دیگران چه فکر می‌کنند این شانس را هدر ندهید. کاری را انجام دهید که دوست دارید. کسی باشید که خودتان آرزو دارید.

شاید حتی سالی یک بار هم کسانی را که تا این حد نگران نظرات‌شان هستید نبینید. بدون اینکه خودتان را در قیدوبند نظرات دیگران قرار دهید زندگی کنید و تا جایی که می‌توانید از این فرصت تکرار نشدنی لذت ببرید.

۹. بقیه آن‌قدرها هم که شما تصور می‌کنید به شما فکر نمی‌کنند

اغلب اوقات، مردم غیر از خودشان به فرد یا چیز دیگری فکر نمی‌کنند. این یک حقیقت تلخ اما واضح است که به‌ طور متوسط بیشتر افراد تمام افکار و دنیای خود را از یک فیلتر خودخواهانه عبور می‌دهند. به‌عبارت‌دیگر، انسان‌ها اکثر فکرهای‌شان را در قالب آنچه به خودشان و منافع‌شان مربوط است درمی‌آورند.

خوشحال نگه داشتن همه وظیفه نیست!

شما نمی‌توانید همۀ مردم را خوشحال کنید. این ناممکن است که به انتظارات همه اشخاص بپردازیم؛ بنابراین هیچ سودی در تلاش برای انجام این کار وجود ندارد. تنها اطمینان پیدا کنید که یکی از کسانی که به شما احتیاج دارد خودتان هستید!

آیا همه باید از ما راضی باشند؟

امکان ندارد بتوانید تمام افراد را همیشه از خودتان خشنود نگه دارید. اینکه بخواهید مطابق با انتظارات و توقعات همه زندگی کنید شدنی نیست. پس خودتان را خسته نکنید. اما خشنود نگه‌داشتن یک نفر را هرگز فراموش نکنید. آن یک نفر کسی نیست جز خودتان.

اظهار نظرهای دیگران ممکن است شما را اذیت کند و اجازه ندهد آن‌طور که دوست دارید زندگی کنید؛ زیرا آنها می‌خواهند تمام وجود شما شامل افکارتان، شخصیت‌تان و رفتارتان را با معیارهایی کنترل کنند که خودشان تعیین می‌کنند. زمانی که بیش از اندازه درگیر نظرات دیگران شوید، خودتان را فراموش می‌کنید.

انتهای مطلب/آ.ع

این مطلب برای شما مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. تعداد آرا: ۰

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

بم خودرو

نوشته های مشابه

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x