اقتصاد کلان

جدول حقوق سال 1403 با ریز جزئیات

جدول برنامه بودجه سال 1403 برای سال آینده به شرح زیر می‌باشد.

به گزارش تلنگر؛ پس از پیگیری آخرین تغییرات افزایش حقوق کارگران به خصوص در شش ماه دوم سال ۱۴۰۲، محمدرضا تاجیک نماینده کارگران در شورای عالی کار با اشاره به اینکه تشکل‌های کارگری نماینده خود را برای حضور در جلسات کمیته مزد ۱۴۰۳ معرفی کرده‌اند، اینطور گفت: «پیش‌بینی من این است که از اواخر آذر ماه جلسات کمیته مزد برای بررسی کارشناسی در تعیین مزد ۱۴۰۳ تشکیل خواهد شد.» برخی از صحبت‌های با اهمیت درباره افزایش حقوق کارگران در سال ۱۴۰۳ به شرح زیر می‌باشد:

با توجه به بحث تورم و ناتوانی کارگران در سبد معیشت، باید به‌دنبال راهکاری برای تقویت قدرت خرید کارگران در سال ۱۴۰۳ باشیم. فعال شدن بخش تعاون به‌ویژه تعاونی‌های مسکن بخشی از پیشنهادات کارگران در زمینه حل معضلات مسکن کارگران است.

جدول حقوق وزارت کار ۱۴۰۲ و جزئیات آن

اقلام مبلغ (تومان)
حداقل مزد روزانه ۱۷۶,۹۴۲
حق اولاد (هر فرزند) ۵۳۰,۸۲۸
پایه سنواتی ۲۱۰,۰۰۰
کمک هزینه اقلام مصرفی (بن) ۱,۱۰۰,۰۰۰
کمک هزینه مسکن ۹۰۰,۰۰۰
حقوق پایه کارگران ۵,۳۰۷,۳۳۰
حداقل دریافتی ماهانه کارگران بدون سابقه و مجرد ۷,۳۰۸,۲۸۴
حداقل دریافتی با یک فرزند ۸,۰۴۹,۱۱۲
حداقل دریافتی با دو فرزند ۸,۵۷۹,۹۴۰
حداقل دریافتی ماهانه کارگران ۳.۳ نفری ۸,۲۰۸,۳۶۰

جدول حقوق کارگران ۱۴۰۲

در جدول زیر میزان حداقل دستمزد روزانه و ماهانه و همچنین مزایا و حق مسکن و اولاد و غیره را می‌توانید مشاهده کنید:

حداقل دستمزد روزانه ۱,۷۶۹,۴۲۸ تومان
حداقل دستمزد ماهانه ۵,۰۱۵,۷۰۰ تومان
حق اولاد (هر فرزند) ۴۱۷,۹۷۵ تومان
حداقل دریافتی افراد مجرد ۷,۰۶۷,۷۰۰ تومان
حداقل دریافتی با یک فرزند ۷,۵۶۹,۲۷۰ تومان
حداقل دریافتی با دو فرزند ۷,۹۸۷,۲۴۵ تومان
کمک هزینه مسکن ۷۸۰,۰۰۰ تومان
پایه سنوات (۱ سال سابقه کار) ۲۵۲,۰۰۰ تومان
کمک هزینه اقلام مصرفی ۱,۰۲۰,۰۰۰ تومان

بر همین اساس حقوق بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی بر مبنای مصوبه شورای عالی کار (افزایش ۲۵ درصدی برای حداقل‌بگیران و ۲۱ درصدی برای سایر سطوح) پرداخت می‌شود.
برنامه هفتم توسعه برنامه پنج ساله توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی نظام جمهوری اسلامی ایران است که از ابتدای سال ۱۴۰۳ تا پایان سال ۱۴۰۷ اجرا خواهد شد.
سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس توئیتی درباره همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی منتشر کرد.
سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در توئیتی بر موضوع همسان سازی حقوق بازنشستگان تاکید کرد.
غلامرضا مرحبا (نماینده مردم آستارا و سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس) نوشت: ‎همسان‌سازی حقوق بازنشستگان موضوع مهمی است که باید بصورت جدی مورد توجه ‎مجلس انقلابی و ‎دولت کرامت قرار گیرد.
تسریع در رسیدگی به وضعیت معیشتی این قشر که بخش اعظمی از آن ‎بازنشستگان تأمین اجتماعی هستند، مطالبه به حق آن‌هاست.

با وجود مانور بسیار مجلس روی افزایش دو برابری حقوق بازنشستگان در طول برنامه هفتم، به نظر می‌رسد دولت به شدت مخالف این مصوبه است.

این در حالی است که دولت به صراحت موافقت خود را نسبت به مصوبه دیگر مجلس که افزایش سن بازنشستگی بود، اعلام کرده بود؛ مصوبه‌ای که به شدت مورد انتقاد عامه قرار گرفته و نوعی بی‌اطمینانی را نسبت به دوره بازنشستگی ایجاد کرده است.

با این حال، براساس آنچه که به تازگی رییس کمیسیون اجتماعی مجلس خبر داده، دولت مخالف همسان‌سازی حقوق در برنامه هفتم است.

حداکثر سقف میزان حقوق بازنشستگان بازنشستگان ۱۴۰۳

مشاور معاون بیمه‌ای سازمان تامین اجتماعی درباره کسانی که با مستمری بالا بازنشسته می‌شوند، گفت: حداکثر سقف میزانی که ما در محاسبه بیمه‌ای و مستمری درنظر می‌گیریم تنها ۷ برابر حداقل دستمزد است و کسی بیشتر از این هفت برابر نمی‌تواند مستمری دریافت کند.

سقف پرداختی حق بیمه هرچه باشد، بر همان معیار مستمری وضع می‌شود. یعنی مانند قضات، اساتید دانشگاه و جانبازان که بدون سقف به هر میزانی که حقوق دریافت می‌کنند، برایشان مستمری رد نمی‌شود. از آنجا که بازنشستگی سقف دارد، اگر فردی در سال جاری با سقف حقوق بازنشسته شود، در سال آینده حقوق آن فرد «سقف» محسوب نمی‌شود و به همین ترتیب هرسال به‌صورت پلکانی به سمت پایین تنزل می‌یابد.

وی در پاسخ به سوالی با این مضمون که «آیا نمی‌توان با ملاک قراردادن میانگین همه سنوات پرداخت حق بیمه و به روزرسانی ارزش ریالی آن در سال آخر، تعارض منافع موجود که منجر به تبانی در رد کردن افزایش مزد صوری می‌شود را از بین ببریم؟» جواب داد: این پیشنهاد اساساً بد نیست اما به شرطی عملی است که حق بیمه واقعی توسط مدیر و کارفرما پرداخته شود.

مقایسه حقوق کارگران در سال ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳

سازمان برنامه و بودجه، طی بخشنامه‌ای در مهر ماه سال جاری، خبر افزایش ۲۰ درصدی حقوق و دستمزد در سال ۱۴۰۳ را برای کارمندان دولت و کارگران مشمول قانون کار را داد. بر اساس این بخشنامه:
دستگاه‌های اجرایی مکلفند در برآورد بودجه سال آتی، «افزایش ضریب ریالی حقوق را علی الحساب به طور متوسط بیست درصد (۲۰٪) نسبت به آخرین حکم کارگزینی سال ۱۴۰۲ لحاظ نمایند رقم قطعی ضریب به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید. افزایش حقوق و دستمزد مشمولین قانون کار علی الحساب به طور متوسط بیست درصد (۲۰٪) نسبت به آخرین حکم کارگزینی تعیین می‌گردد.»

جدول مقایسه مقایسه حقوق و دستمزد سال جاری و سال آینده برای شما کرده‌ایم.

مقایسه حقوق و دستمزد کارگران در سال ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳

ردیف اقلام (مبلغ به ریال) سال ۱۴۰۲ سال ۱۴۰۳
۱ حداقل حقوق کارگر بدون فرزند ۷۳,۰۸۲,۸۴۰ ۸۷,۶۹۹,۴۰۸
۲ حداقل حقوق کارگر دارای دو فرزند ۸۵,۷۹۹,۴۰۸ ۱۰۲,۹۵۹,۲۸۹
۳ حداقل حقوق کارگر دارای یک فرزند ۸۰,۱۹۱,۱۲۴ ۹۶,۲۲۹,۳۴۸
۴ حق مسکن ماهیانه کارگر ۹,۰۰۰,۰۰۰ ۱۰,۸۰۰,۰۰۰
۵ حق بن کارگر ۱۱,۰۰۰,۰۰۰ ۱۳,۲۰۰,۰۰۰
۶ پایه سنواتی کارگر ۲,۱۰۰,۰۰۰ ۲,۵۲۰,۰۰۰
۷ حق اولاد یا عائله‌مندی ۵,۳۰۸,۲۸۴ ۶,۳۶۹,۹۴۰
۸ حداقل دستمزد ماهانه کارگر ۵۳,۰۸۲,۸۴۰ ۶۳,۶۹۹,۴۰۸
۹ حداقل دستمزد روزانه کارگر ۱,۷۶۹,۴۲۸ ۲,۱۲۳,۳۱۳
۱۰ حداقل دستمزد ساعتی کارگر ۲۴۱,۳۹۵ ۲۸۹,۶۷۴
۱۱ دستمزد هر ساعت اضافه کاری ۳۳۷,۸۰۰ ۴۰۵,۳۶۰

حق اولاد بر اساس جدول حقوق و دستمزد ۱۴۰۳

حق اولاد را می‌توان از دیگر مزایای اختصاص یافته به متاهلین در نظر گرفت که، در حقوق وزارت کار مورد محاسبه قرار می‌گیرد. نام دیگر این واریزی، کمک هزینه عائله‌مندی بوده که، به صورت ماهیانه همراه با دیگر مزایا برای کارگر یا کارمند واریز می‌شود. در واقع، تنها تفاوت حقوق وزارت کار افراد مجرد با متاهل در این مورد است.

مبلغ در نظر گرفته شده تحت عنوان حق اولاد، برای هر کدام از فرزندان سه برابر حداقل حقوق و دستمزد روزانه وزارت کار بوده و برای سال جاری معادل ۵,۳۰۸,۲۸۴ ریال اعلام شد. در سال ۱۴۰۲، شاهد افزایش ۲۷ درصدی هزینه عائله‌مندی کارمندان در مقایسه با سال قبل بودیم.

نکته مهم و قابل‌توجه اینکه، شرایطی جهت پرداخت حق اولاد اعلام شده که، در صورت عدم وجود، کارگر مشمول دریافت آن نمی‌شود. در ادامه، با ذکر این شرایط مهم همراه شما عزیزان هستیم.

مشمول قانون تامین اجتماعی بودن کارمند و بیمه بودن وی

زیر ۱۸ سال بودن فرزندان (حق اولاد در صورتی به فرزندان بالای هجده سال پرداخت می‌گردد که، براساس گواهی کمیسیون پزشکی موضوع ماده ۹۱ قانون اداره کار، به علت نقص عضو و یا بیماری توانایی کار کردن نداشته و یا به تحصیل مشغول باشد.)

برخورداری از سابقه بیمه تامین اجتماعی به مدت ۷۲۰ روز

نکته: در صورت شاغل بودن هر دو زوجین، هزینه عائله‌مندی برای هر دو آن‌ها واریز می‌گردد. بعلاوه، هیچ محدودیتی در شمار فرزندان برای پرداخت حق اولاد ۱۴۰۳ وجود نداشته و پرسنل در صورت داشتن شرایط مذکور در بالا امکان دریافت آن را بدون هیچ مشکلی دارند.

مبلغ حقوق وزارت کار برای افراد دارای مدرک دیپلم

حقوق وزارت کار برای افراد دارای مدرک تحصیلی دیپلم مشخص نبوده و به هیچ‌وجه نمی‌توان مبلغی ثابت را برای آن در نظر گرفت.

کلیه کارمندان، باید حداقل حقوق کار را دریافت کنند و مدرک تحصیلی پایین نباید موجب کاهش دریافتی پرسنل از حداقل حقوق پرداختی شود. بعلاوه، شرکت‌های دارای طرح طبقه‌بندی مشاغل، پرداختی پرسنل خود را براساس تحصیلات و سوابق کاری آن‌ها مورد محاسبه قرار می‌دهند.

عیدی سال ۱۴۰۳

هر ساله در آخرین روزهای سال، تمامی افراد شاغل گوش به زنگ اطلاع از مبلغ عیدی بوده و انتظار واریز آن را می‌کشند. براساس قانون اداره کار، کلیه صاحبان مؤسسات، پیمانکاران و کارفرمایان باید در انتهای هر سال، مبلغی را تحت عنوان عیدی برای پرسنل خود واریز کنند. برای محاسبه عیدی، باید حداکثر ۳ برابر پایه حقوق و حداقل ۲ برابر آن را در نظر گرفت. دقت کنید که، هر شخص با بیشتر از یک ماه کار امکان دریافت عیدی را در انتهای سال دارد.

پایان مطلب/س.آ

این مطلب برای شما مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. تعداد آرا: ۰

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

بم خودرو

نوشته های مشابه

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x