گردشگری

صفر تا صد گردش در توچال و صعود به قله + امکانات و آدرس

قله توچال یکی از تفریحات ساده و کم هزینه برای آخر هفته ها است. اگر شما هم برای استراحت آخر هفته علاقه به گردش در توچال دارید، این مقاله را از دست ندهید.

به گزارش تلنگر؛ دامنه جنوبی توچال در مجاورت شهر تهران و قله آن نیز مشرف به تهران است و نام بام تهران را به آن داده‌اند. این قله در جنوب منطقهٔ کوهستانی البرز مرکزی واقع شده است، از سمت شرق به قله‌های لزون غربی، لزون شرقی (پیازچال)، بند لارکرور، سیاهبند، شهربانو کُشَک، چنبره‌بند و دارآباد، و از جانب غرب نیز به قله‌های شاه‌نشین، سی ‌و سه چم، بازارک، سربازارک، نودشتک، لوارک، سه‌سنگ، منار و روستای مورود واقع در ۳۵ کیلومتری جادهٔ چالوس در منطقهٔ پل‌خواب منتهی می‌شود. در ادامه به توضیح گردش در توچال و امکانات آن به طور کامل می‌پردازیم.

آشنایی با امکانات گردش در توچال

انتهای خیابان ولنجک به پارکینگ ورودی توچال میرسد.برای رسیدن به خیابان ولنجک میتوانید از وسیله نقلیه شخصی استفاده کنید. اتوبوس میدان ولنجک-ترمینال شهید افشار (در ایستگاه هفدهم پیاده شوید و باقی راه را با تاکسی یا پیاده طی کنید.)هم یکی از راه های رسیدن به توچال است . پس از عبور از ورودی توچال باید مسیری را پیاده روی کنید ، یا از ماشین های برقی که مسیر ورودی توچال تا بام تهران را پوشش داده اند استفاده کنید.

قله توچال یکی از پر رفت و آمد ترین قله‌ها در میان کوه های بلند تهران است که یکی از مهم ترین علت های آن مجاورت دامنه جنوبی آن با تهران است. معنی کوه توچال ، چاله آبگیر و دریاچه کوچک است و در نزدیکی این قله هم دریاچه ای کوچک از یخ های طبیعی وجود دارد که باعث نامگذاری این قله به نام توچال شده است.

درباره قله توچال

قله توچال با ۳۹۶۴ متر ارتفاع در کوهستانی به همین نام در شمال شهر تهران و قسمتی از دامنه رشته کوه البرز مرکزی واقع شده است. کوهستان توچال به صورت خط الراسی شرقی-غربی در جناح جنوبی رشته کوه البرز قرار دارد. کوه توچال از سمت شمال به دره رودخانه های شهرستانک و جاجرود و از سمت غرب با اتصال به خط الراس های نسبتا کم ارتفاع تری به قلل کوه های استان البرز متصل میشود.

قله توچال بلند ترین ارتفاع این کوهستان، از سمت شانه غربی با نام هومند با ۳۹۰۰ متر ارتفاع ، به گردنه ای ۳۷۰۰ متری شهرستانک و پس از آن به قله ای با نام شاهنشین با ارتفاع ۳۸۵۰ متری اتصال می شود و از سمت شرق هم با خط الراسی قوسی شکل به قله ها پیازچال و لزون و پس از آن از طریق گردنه لوپهنه به قله دارآباد میرسد.

از جناح شمالی هم قله توچال توسط شانه هومند به قله قزقونچال و یال های فرعی منطقه آهار و شهرستانک میرسد. خط الراس شمالی از طریق قله های قلعه دختر و سی چال ابتدا به گردنه دیزین و پس از آن به سایر بلندی های رشته کوه البرز متصل می شود.

گردش در توچال؛ معرفی مجموعه گردشگری

توچال یک قله از رشته کوه های البرز است که در منطقه شمالی استان تهران واقع شده است. در ادامه تمامی امکانات و شرایط رفاهی آن را بررسی خواهیم کرد.

تله کابین توچالتل اسکی توچال

از معروف ترین تفریحات گردش در توچال، تله کابین توچال است که شامل سه خط اصلی و هفت ایستگاه ، سه خط تله سیژ و یک خط تله اسکی میشود.

ایستگاه‌های آن به ترتیب در ارتفاع های ۱.۹۰۰متری ،۲.۴۸۰متری ،۲.۹۱۰ متری و۳.۶۸۰ متری قرار گرفته اند. تله کابین توچال به طول ۷.۵۰۰ متر ، یکی از طولانی ترین خطوط تله کابین در دنیاست که با استفاده از آن می توانید به آسانی به ارتفاع ۳۶۸۰ متری از سطح دریا برسید. بهترین زمان های استفاده از تله کابین توچال در ماه های اردیبهشت، خرداد ، مهر و آبان هستند که تجربه ای لذت بخش ارتفاعات تهران داشته باشید.

ساعت کاری

روزهای سه شنبه تا پنجشنبه ساعت ۸ صبح تا ۳ عصر و روزهای جمعه از ۷ صبح تا ۵ عصر . خطوط فعال شبانه هم در روز های پنجشنبه و جمعه از ساعت ۲ ظهر تا ۱۱ شب فعال هستند. لازم به ذکر است که به طور کلی فعالیت این خطوط به شرایط جوی منطقه بستگی دارد.

هزینه تله کابین توچال

با توجه به مسیر و ایستگاهی که سوار و پیاده می شوید هزینه هایتان متفاوت است.

بلیط رفت و برگشت ایستگاه یک به دو، یک به پنج و یک به هفت، به‌ترتیب ۲۵، ۵۰ و ۷۰ هزار تومان تمام می‌شود. بلیط مسیر رفت ایستگاه یک به دو، یک به پنچ، یک به هفت، دو به پنج و پنج به هفت، به‌ترتیب ۱۵، ۳۰، ۴۰، ۲۰ و ۲۰ هزار تومان است. بلیط برگشت از ایستگاه هفت به یک، هفت به پنج، پنج به دو، پنج به یک و دو به یک، به‌ترتیب معادل ۳۵، ۱۵، ۱۵، ۲۰ و ۱۵ هزار تومان هزینه برمی‌بردارد.

پیست اسکی توچال

پیست اسکی از محبوب ترین گردش در توچال و همچنین پیست های اسکی در تهران و نزدیک ترین آن ها به پایتخت است. که به علت ارتفاع آن که در ایستگاه هفتم به ۳۵۰۰ متر میرسد اولین پیست برفگیر در کشور است که در بهترین حالت در سال های پر بارش ، می توان تا هشت ماه از آن استفاده کرد.

پیست اسکی توچال ۱۲۰۰ متر طول دارد که از پایین قله توچال در ارتفاع ۳۸۵۰ متری شروع و تا هتل توچال  ۳۵۵۰ متری امتداد میابد. شیب مناسبی که این پیست دارد یکی از علت های محبوبیت آن است که علاقه مندان به اسکی را به این منطقه می کشاند. برای استفاده از این پیست باید به ایستگاه هفتم تله کابین بروید در آنجا مدرسه آموزش اسکی با مربیانی مجرب و فروشگاه لوازم اسکی وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید.

مدت زمان استفاده از پیست به صورت روزانه از از صبح تا ساعت ۱۴ بعداظهر میباشد.

اسنوموبیل توچالاسنوموبیل توچال

اسنوموبیل یا همان موتور برف رو یکی از هیجان انگیزترین امکانات گردش در توچال است. تجربه موتور سواری با سرعت بالا در مسیری پر پیچ و خم مملو از برف خاطره ای به یاد ماندنی برایتان رقم میزند.مسیری ۱.۵ کیلومتری که رفت و برگشت طی می شود و شروع آن از ایستگاه هفتم تله کابین در کنار پیست اسکی شروع می شود.

ساعت کاری

شنبه تا چهارشنبه ۸ صبح تا ۱۴ بعدازظهر

شبیه ساز وی ای آر توچال

سینمای ۵بعدی که ساخته دست ایتالیایی هاست و علاوه بر دیدن فیلم می توان از شبیه ساز های رانندگی و بازی های ویدیویی هم استفاده کرد. این سینما در ایستگاه اول تله کابین واقع شده و ساعت کاری آن همه روزه و همزمان با ساعت کاری مجموعه است.

سورتمه سواری در توچال

سورتمه توچال در سال ۱۳۹۴ توسط شرکتی آلمانی طراحی و اجرا شد. و علاوه بر گواهی استاندارد ملی ایران ، شرکتtuv آلمان هم که یکی از معتبر ترین سازمان های بازرسی و استاندارد در جهان محسوب می شود گواهی تایید را گرفته است. پیست سورتمه سوار توچال با ۱۴۲۰ متر طول طولانی ترین و مهیج ترین پیست سورتمه سواری در ایران لقب گرفته است که توانایی جابجایی ۲۵۰ نفر در ساعت را داراست. پیشنهاد میکنم در طول شب این وسیله را امتحان کنید تا چشم انداز زیبایی از تهران را در دل شب ببینید و عکاسی با موبایل از این زیبایی را فراموش نکنید.

ساعات کاری

همه روزه از ساعت ۱۰ صبح تا ۱ بامداد

زیپ لاین توچال

زیپ لاین توچال

زیپ لاین توچال، بزرگترین زیپ لاین کشور است که در جاده سلامتی در بوستان شماره ۲ واقع شده است.طول مسیر زیپ لاین ۲۰۰ متر و ارتفاع آن ۷۰ متر است، امکان استفاده از زیپ لاین فقط در روز های آفتابی میسر است و چهار نوع پرواز را می توان با آن تجربه کرد که با توجه به وزن فرد و تجهیزات آن متفاوت است و طبیعتا هزینه های آن هم همینطور. در مدل اول فرد روی صندلی مینشیند و با گرفتن دسته های قرقره پرواز را تجربه می کند ، در مدل دوم قرقره به پشت کمر فرد متصل میشود و با دست و پای آزاد و معلق در هوا مسیر را طی می کند . در مدل سوم قرقره از پشت به کمر و پاهای فرد متصل میشود که تجربه پرواز واقعی را به فرد میدهد . در مدل آخر که از همه هیجان انگیزتر است قرقره فقط به پاها متصل میشود و به مدل بانجی شهرت دارد.

محدودیت سنی برای استفاده از زیپ لاین ۱۲ سال است و افراد نباید از ۱۰۰ کیلوگرم سنگین تر باشند. ساعات کاری هم شنبه تا پنجشنبه ۵ عصر تا ۱۱ شب و در روزهای جمعه و ایام تعطیل ۱۰ صبح تا ۱۱ شب ادامه دارد.

باشگاه تیراندازی توچال

باشگاه تیراندازی توچال

باشگاه تیراندازی با کمان از گردش در توچال که در مسیر جاده سلامتی قرار دارد؛ تنها سایت استاندارد کشور با مجوز سازمان تربیت بدنی است. با پرداخت هزینه آن و فرا گرفتن آموزش های لازم ، ۱۰ عدد تیر دریافت می کنید که می توانید تا زمان باز بودن باشگاه در آنجا وقت خود را سپری کنید و به تیراندازی مشغول شوید. ضمن این که تمامی تجهیزات به صورت رایگان در اختیارتان قرار میگیرد . در این باشگاه که با چمن طبیعی پوشیده شده است.۱۵ سیبل تیراندازی و ۲۰ سیبل مخصوص کمان وجود دارد. علاوه بر این کلاس های آموزشی با اساتید حرفه ای هم در این باشگاه وجود دارد که علاقمندان به این رشته می توانند زیر نظر اساتید مجرب آموزش ببینند.

پینگ پنگ ، دارت و فوتبال دستی از دیگر تفریحات این باشگاه هستند.

ساعات کاری

از ساعت ۹ صبح تا ۱ بامداد که البته با توجه به تغییرات آب و هوایی امکان تغییر زمان فعالیت باشگاه وجود دارد.

باشگاه تنیس توچال

باشگاه تنیس توچال در ایستگاه شماره یک تله کابین قرار دارد که مجهز به ۶ زمین تنیس خاکی با استانداردهای جهانی است و همین علت این باشگاه را در میان بهترین باشگاه های تنیس تهران قرار داده است. چشم انداز زیبای تهران از این منطقه انتخاب این باشگاه برای تمرینات و انجام بازی تنیس را دوچندان کرده است.امکان استفاده خانم ها و آقایان از این باشگاه و فروشگاه مجهز به لوازم تنیس در آن هم از دیگر مزیت های استفاده از باشگاه تنیس توچال می باشد.

کافه بیلیارد توچال

کافه بیلیارد یکی دیگر از موارد گردش در توچال است و در سمت چپ جاده سلامتی ،بالاتر از باشگاه تیراندازی قرار دارد که علاوه بر بیلیارد میز های فوتبال دستی هم برای علاقمندان به این رشته قرار گرفته شده است. امکان استفاده از این کافه برای خانم ها و آقایان وجود دارد و آموزش های اولیه رایگان داده می شود. علاوه بر این استفاده از خدمات کافه نظیر موسیقی ملایم ، محیط دنج ، دسر های با کیفیت و.. هم میسر است.

پیاده روی و کوهنوردی در توچالجاده سلامت توچال

مسیر پیاده روی از پارکینگ اصلی شروع شده و تا ایستگاه اول تله کابین امتداد میابد که حدود ۲ کیلومتر مسافت دارد ، این مسیر که به جاده سلامتی معروف است به بام تهران ختم می شود. در طول مسیر تفرجگاه هایی مثل بوستان سلامتی یک و دو قرار دارند که مجهز به آلاچیق ، نیمکت و نورپردازی هستند.

منطقه آبشار و منطقه غار هم از دیگر جذابیت ها و گردش در توچال هستند ، بام تهران هم معروفیت خاص خودش را دارد، منطقه ای زیبا که نورپردازی شده است و مشرف به شهر تهران است.

مسیر کوهپیمایی هم از ایستگاه اول شروع ، و تا قله توچال ادامه دارد فاصله میان ایستگاه ها بدین گونه است که ایستگاه یک تا دو ⅗ کیلومتر ، ایستگاه دو تا پنج ۶/۲ کیلومتر ،ایستگاه پنج تا هفت ۵/۳ کیلومتر و از ایستگاه هفت تا هتل توچال هم ۱/۹ کیلومتر مسافت دارد. که مجموعا ۱۷ کیلومتر میشود. مسیر کوهنوردی اصلی از ایستگاه دوم به بعد شروع می شود و تا ایستگاه پنجم هیچ امکانات رفاهی در این میان وجود ندارد.

هتل ایستگاه هفت توچالهتل توچال

هتل توچال در ارتفاع ۳۵۴۵ متری ازسطح دریا در سال ۱۳۸۰ ساخته شده است. از امکانات گردش در توچال می توان به لابی با منظره ای رو به پیست اسکی ،رستوران مجلل ، اینترنت پر سرعت ، پارکینگ ، کافی شاپ ، خشک شویی ، امکانات ورزشی مثل بیلیارد و.. اشاره کرد. اتاق های این هتل به صورت اتاق سینگل ، اتاق دبل ، سوئیت رویال (سه نفره) ، اتاق توئین (دونفره) ، اتاق وی آی پی (دونفره) میباشد که می تواند اقامتی خاطره انگیز برای شما به ارمغان بیاورد.برای رزرو اتاق ابتدا باید توسط پزشک مورد تایید قرار بگیرید تا مطمئن شوید اقامت در چنین ارتفاعی برایتان مشکل ساز نشود.

مسیر های صعود به قله توچالکوه نوردی توچال

گردش در توچال، به دلیل مجاورت با شهر تهران همواره پذیرای شمار زیادی صعود کننده است، صعود به قله توچال از مسیر های مختلفی ممکن است و همین علت درجه سختی صعود به قله توچال را متفاوت میکند. بهترین ماه های سال برای صعود هم اردیبهشت ، خرداد ، مهر و آبان هستند.

مسیر های صعود به قله توچال:

 • مسیر شمالی صعود به قله توچال
 • یال ایگل که دقیقا به زیر قله توچال ختم می‌شود.
 • یال آهار که بعد از صعود به قله قزقونچال از گردنه هومند به توچال می‌رسد

مسیر شرقی صعود به قله توچال:

 • مسیر معروف و دشوار تیغه های دارآباد
 • صعود گروهی به قله توچال

مسیر جنوب شرقی صعود به قله توچال:

 • از راه صعود به قله های کلکچال و پیازچال که در ادامه به مسیر شرقی میرسد.

مسیر جنوبی صعود به قله توچال:

این مسیر از دربند شروع می شود و شامل چندین یال است:

مسیر چشمه نرگس و یال بسیار دشوار چهارپالونمسیر صعود به شیرپلا

 • یال معروف امیری (رایج ترین مسیر برای صعود به قله توچال)
 • دره آسون و یال کمتر شناخته شده اسپیدکمر (قدیمی ترین مسیر صعود به قله توچال)
 • یال تله کابین (یکی از مسیرهای پر تردد)

این جبهه دارای دو مسیر صعود است:

 • یال کماچال که بسیار کم تردد است.
 • مسیر گردش در توچال از جنگل کارا طولانی تر، قله کلاغ چین ، قله دوشاخ ، قله پلنگچال ، قله شاهنشین و در نهایت قله توچال

مسیر شمال غربی صعود به قله توچال:

 • شروع آن از روستای شهرستانک به سمت هتل توچال و بعد از آن قله توچال

مسیر غربی صعود به قله توچال:

 • مسیری بسیار طولانی و دشوار که شروع آن از قله منار جاده چالوس و سپس قله لوارک و بعد از آن قله شاهنشین و در آخر قله توچال

جانپناه اردلان؛ گردش در توچال:اقامتگاه شیرپلا

 • مسیر دربند ، شیرپلا ، سیاه سنگ ، قله توچال (رایج ترین مسیر صعود به توچال)

این مسیر مناسب ترین، عمومی ترین و نزدیک ترین مسیر برای صعود به توچال می باشد که از دربند و پناهگاه شیرپلا شروع می شود.

برای شروع از میدان تجریش به سمت میدان سربند و مجسمه معروف کوهنورد در بخش شمیران به مسیری با شیب اولیه نسبتا تند رو به شمال و راه پاکوب میرویم و بعد از ۳۰ دقیقه پیاده روی به روستای پس قلعه می رسیم. بعد از آن مسیر اصلی با شیب های تقریبا تندی شروع می شود که با گذر کرد از قهوه خانه های کنار رودخانه سربند به ابتدای مسیر سنگی معروف به شیرپلا میرسد.

بعد از آن می توان از روستای پس قلعه با آمادگی کامل و احتیاط کافی مسیر سنگی و مشخص شده را که توسط پلکان های فلزی و سیم بکسل ایمن شده است طی کرده و بعد از حدود ۲ ساعت به مجموعه ورزشی کوهستانی شیرپلا که پناهگاهی مجهز و سه طبقه است خواهیم رسید.پناهگاه شیرپلا ۲۸۵۰ متر ارتفاع دارد. از شیرپلا به سمت شمال  به سمت شمال در مسیری پر شیب حرکت می کنیم.

و بعد از حدود ۲ ساعت کوهنوردی به جانپناه امیری یا همان سیاه سنگ می رسیم که فاصله آن تا قله توچال به ۱ ساعت کوهنوردی میرسد. مناظر اطراف قله توچال به خصوص رو به شمال بسیار زیبا و دلفریب است .

در قله توچال می توانید نمایی باشکوه از قله دماوند تا قله علم کوه و رشته کوه هایی با ۴۰۰۰ متر ارتفاع از البرز مرکزی را نظاره گر باشید.

آب و هوای قله توچال

قله توچال در بیشتر روز های سال وزش شدید باد جریان دارد و به همین دلیل برای صعود های زمستانه و بهاره حتما شرایط آب و هوایی قله را چک کنید تا در صعود به توچال به مشکل نخورید

آمادگی های لازم برای صعود به قله توچال

برای صعود و گردش در توچال علاوه بر آمادگی و استقامت بدنی باید لوازم و تجهیزات کاملی به همراه خود داشته باشید . انتخاب تجهیزات کوهنوردی باید متناسب با مسیری که برای صعود انتخاب کرده اید باشد تا در زمان صعود به مشکل نخورید. از طرفی به همراه داشتن وسایل اضافی می تواند باعث خستگی زودرس شود و از توان شما بکاهد. دوره های آموزشی آنلاین می تواند این مشکل را تا حدودی رفع کند پیشنهاد ما گذراندن دوره چیدمان کوله پشتی است که توسط کوهنوردان حرفه ای باشگاه بریم کوه تدریس میشود.

پوشش گیاهی قله توچال

رشته کوه شمالی و قله توچال شامل پوشش گیاهی متنوع ارتفاعات شمال تهران که عبارتند از ‌ازگیل وحشی، بادام کوهی، سیب وحشی، زالزالک، انواع درختان آلو و درختچه‌هایی مانند زرشک وحشی و تمشک.گیاهان دارویی و خوراکی منطقه نیز مانند والک، زالزالک، سیرک یا تره کوهی، آویشن، ریواس، کاکوتی، مرزه کوهی، کنگر، چای کوهی و بالاخره قارچ وحشی می‌باشد.

گوناگونی جانوری قله توچال

گفته می شود گونه‌های جانوری منطقه به خاطر حضور زیاد گردشگران ‌یا صید غیرمجاز در‌خطر انقراض قرار دارند.‌ دیگر بندرت می‌توان پستاندارانی نظیر قوچ و میش، گرگ، روباه ‌یا خرگوش را در این منطقه مشاهده کرد. پرندگانی همچون ‌شاه بوف یا کبک دری که پرنده‌ای متعلق به ارتفاعات ۲۰۰۰ متری است، به ندرت در منطقه دیده می‌شود.

ولی وقتی برای گردش در توچال پا به طبیعت میگذاریم باید حواسمان به حمله جانوران باشد و در این خصوص آموزش هایی دیده باشیم، حمله سگ ها به انسان به شدت افزایش یافته و باید برای پیشگیری از این حملات و اقدامات اولیه پس از حمله اطلاعاتمان را بالا ببریم.

پایان مطلب/س.آ

این مطلب برای شما مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. تعداد آرا: ۰

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

بم خودرو

نوشته های مشابه

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x