محیط زیست

معرفی گل جعفری + نحوه تکثیر و نگهداری گل همیشه بهار

گل جعفری از جمله گل های تابستانی است که رشد و پرورش دادن بسیار راحت است. ما در این مقاله به شما کمک می کنیم تا به آسانی بتوانید گل جعرفی را پرورش بدهید.

گل جعفری، برای پرورش دادن در آپارتمان بسیار مناسب است. اگر شما جز افرادی هستید که به تازگی شروع به کاشت و پرورش گل کرده اید. این گل بسیار مناسب شما می باشد.

معرفی گل جعفری

گل جعفری گیاهی یک ساله است که ۵۶ گونه دارد. این گل از خانواده آفتاب‌گردان سانان بوده و همان‌طور که گفتیم زادگاه آن آمریکای شمالی و جنوبی است. این گل در رنگ های زرد طلایی یا نارنجی می باشد. این گل زیبا به دلیل رنگ و عطر فوق العاده ای که دارد بسیار مناسب خانه و حیاط و باغچه شما می باشد.

نگهداری و پرورش گل جعفری از اواخر اسفند شروع می‌شود و گیاه جعفری در فروردین ماه شروع به گل‌دهی می‌کند. این گل بسیار مقاوم است و گرمای زیاد، تاثیر چندانی روی آن ندارد. گیاه جعفری به‌غیر از مقاومت در هوای گرم با تغییرات دما هم سازگار است و می‌تواند در برابر تغییرات دمایی مقاومت بالایی از خود نشان بدهد.

انواع گل جعفری

باغ خود را با گل همیشه بهار دلربا جعفری رنگ های مخلوط دانه های گل احیا کنید! یک انفجار رنگ های پر جنب و جوش و یک عطر جذاب را تجربه کنید که زندگی جدیدی را به فضای بیرونی شما تنفس می کند. شگفتی های مریم گلی جعفری را کشف کنید و باغ خود را به یک پناهگاه مسحور کننده تبدیل کنید. در ادامه به معرفی دو نوع گل جعفری می پردازیم:

 گل جعفری آفریقایی (Tagetes erecta)

این نوع از گل جعفری گل درشت (که به آن آمریکایی نیز گفته می‌شود) هستند. گل جعفری آفریقایی بلندتر است و نسبت به گل جعفری فرانسوی در شرایط گرم و خشک تحمل بیش‌تری دارد. گل جعفری آفریقایی (Tagetes erecta) گیاهی علفی از خانواده آستراسه (Asteraceae) است. این جنس بومی مکزیک و گواتمالا است و حدود ۵۰ گونه را در بر می‌گیرد.

گل جعفری فرانسوی (Tagetes patula)

گل جعفری فرنسوس با گل‌های کوچک‌تر شناخته می شوند. گل جعفری فرانسوی با نام علمی Tagetes patula متعلق به خانواده Asteraceae می‌باشد. شکل این گلبرگ ها به صورت مستطیلی است. همچنین رنگ آن ها به صورت سبز تیره می باشد.

گونه patula بیشتر ارقام پاکوتاه و مینیاتوری را شامل می‌شود، در حالی که ارقام بلندتر متعلق به گونه erecta از همین جنس هستند.

این گیاه زینتی و پرطرفدار است که در کل دنیا کاشته می شود. گل جعفری زینتی تعداد بسیار زیادی دارد که معمولا در شکل و اندازه همچنین رنگ کمی متفاوت هستند.

چگونه از گل جعفری نگهداری کنیم؟

گل جعفری یک گیاه سرسخت و مقاوم است. شما برای نگهداری اصولی از این گیاه کافی است نکاتی که ما به شما آموزش می دهیم را به خوبی اجرا کنید.

نحوه آبیاری گل جعفری

آبیاری درست جزء یکی از شرایط پرورش گل جعفری است. سعی کنید در آبیاری گیاه جعفری زیاده روی نکنید وگرنه گیاه جعفری پژمرده می‌شود. اگر گیاهتان را در حیاط نگهداری می‌کنید، بهتر است برای آبیاری گیاهتان خیلی دیر عمل نکنید و حداقل بعد از دو روز گل جعفری را آبیاری کنید.

شما اگر تصمیم دارید گل جعفری را در خانه نگهدار یکنید باید آبیاری آن را زمانی انجام دهید که حالت پژمردگی به خود گرفته باشد. دقت کنید که این روش آبیاری برای گل هایی است که در گلدان نگهداری می شوند. همچنین برای آبیاری در باغچه باید گل جعفری را هر روز آبیاری و سیراب کنید.

نوردهی گل جعغری چگونه است؟

از آنجایی که گل جعفری در آمریکای شمالی و جنوبی رشد بسیار خوبی دارد. پس این منظور را می رساند که این گل عاشق آفتاب است و باید همیشه در معرض نور خورشید باشد تا رشد خوبی بکند.

اگر در آپارتمان خود نوردهی خوبی ندارید و کاملا گرفته است پس از نگهداری این گیاه خودداری کنید. شما باید این گیاه آپارتمانی را بالکن خانه خود یا کنار پنجره قرار بدهید تا هر روز به آن نور کافی برسد.

اگر این گیاه را در باغچه و هوای آزاد نگهداری می‌کنید، بهتر است آن را در جایی که سایه نیست بکارید. گل جعفری را زیر درختان و لا‌به‌لای علف‌ها نکارید، چون کمبود نور باعث می‌شود گیاه رشد نکند و کوچک بماند.

دمای مناسب برای گل جعفری

دما یکی‌دیگر از نکاتی است که در نگهداری و پرورش گل جعفری بسیار دخالت داشته و رشد این گیاه بعد از آبیاری و نوردهی به آن بستگی دارد. در صورتی که گل جعفری را در گلدان و در خانه نگهداری می‌کنید بهتر است آن را در دمای ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتی‌گراد نگهداری کنید تا بهترین حالت رشدش را داشته باشد.

نحوه نگهداری و دما برای این گیاه در باغچه به این صورت است که نباید در هوای خیلی زیاد گرم باشد. هوا باید نسبتا گرم و معمولی باشد تا نور به صورت ملایم به گل جعفری برسد و دما معمولی باشد. همچنین دمای مورد نیاز گل جعفری ۵ الی ۱۵ درجه می باشد. به یاد داشته باشید که سرمای زیاد هم باعث خشک شدن این گل می شود.

خاک مناسب گل جعفری

حالا می‌رسیم به مهمترین بخش برای نگهداری و پرورش گل جعفری. این گیاه به خاکی نسبتا سنگین با زهکشی بالا نیاز دارد. اگر می‌خواهید از گلخانه‌ها برای این گل خاک تهیه کنید، باید خاک برگ با پرلیت بخرید، اما درصورتی که بخواهید خاک را آماده کنید به انبار بروید و بیلچه خود را بیاورید.

خاک شما باید سبیه خاک رس باشد و این خاک را با برگ خشک و درخت ترکیب کنید. خاک گل جعفری باید مناسب زهکشی باشد و به آن شن درشت اضافه کنید و در ادمه می توانید کمی ماسه اضافه و مخلوط کنید. حالا خاک شما برای گل جعفری آماده می باشد. خاکی که برای گل جعفری انتخاب می‌کنید بهتر است با کود حیوانی یا شیمیایی ترکیب شده باشد تا رشد گیاه سریع‌تر شود.

نحوه کوددهی برای گل جعفری

گل جعفری جزء گیاهانی محسوب می‌شود که کوددهی به آن بسیار مهم است و تاثیر مستقیم روی رشد گیاه دارد. برای کوددهی به گل جعفری می‌توانید از کود حیوانی و شیمیایی استفاده کنید. کود شیمیایی مناسب برای گل جعفری با ترکیب ۱۵-۱۵-۱۵ است. نکته‌ای که باید بسیار به آن توجه شود این است که اگر می‌خواهید از کود حیوانی استفاده بکنید، باید حتما کودها را آفت‌کشی کنید.

نکاتبی را در کوددهی به یاد داشته باشید: در کود دادن نباید زیاده روی کرد. زیرا کود زیاد باعث از بین رفتن ریشه آن می شود.

همچنین زمان کوددهی نیز در پرورش گل جعفری بسیار مهم است. کوددهی برای زمان کم شدن رشد گیاه است. بهترین تایم برای کوددهی ماهی یک بار است.

 روش هرس گل جعفری به چه صورت است؟

اخرین نکته مهم در مورد پرورش و نگهداری گل جعفری هرس کردن گیاه است. هرس کردن فقط مخصوص درختان نیست و این مورد در گیاهان علفی هم کاربرد دارد. هرس کردن گل جعفری بسیار ساده است و فقط باید در این مورد ریز بین باشید.

گل جعفری در ماه‌های اول نیازی به هرس کردن ندارد ولی زمانی که گل‌دهی کم شد باید اقدام به هرس گیاه کنید.

شما در هرس کردن گل جعفری مانند کوددهی آن باید بادقت باشید تا گل آسب نبیند. ابتدا نکات بهداشتی را برا یهرس کردن رعایت کنید که شامل: قیچی یا چاقوی خود ضدعفونی کنید. این کار جلوی آسب زدن به گیاه را می گیرد.

شما باید شاخه و برگ های خشک شده را ببرید. دقت کنید گیاهانی که در قسمت پایینی رشد کرده اند را نیز ببرید تا جلوی رشد گل جعفری را نگیرد.

نحوه تکثیر گل جعفری

نحوه تکثیر گل جعفری ساده است و یک روش بیشتر ندارد. تنها روش تکثیر گل جعفری از طریق بذر است. برای تهیه کردن بذر از گیاه، باید از روش قبل استفاده کنید، یعنی هرس کردن. بعضی از گل‌های این گیاه از بین نمی‌روند و فقط گل برگ‌هایشان می‌ریزد.

زمانی گل جعفری به خوبی رشد کرده و قد می کشد. اجازه دهید زمان خود را سپری کند تا کاملا خشک شود. سپس گل خشک شده را بچینید ککه این بذر شما محسوب می شود. این نکته را به یاد داشته باشید که بذر نباید سبز باشد زیرا هنوز آماده نیست.

زمان کاشت گل جعفری در گلدان چه زمانی است؟

برای کاشت بذر گل جعفری باید در آواخر زمستان اقدام به کاشتن بذرها کنید. برای کاشت بذر گل جعفری سه روش بسیار آسان وجود دارد که به راحتی می‌توانید بذر این گیاه را بکارید. برای کاشت گل جعفری در گلدان باید یک گلدان با خاک مناسب برای کاشت گل آماده کنید.

مزایای کاشت گل جعفری

رنگ های خیره کننده ای که ظاهر می شوند: باغ خود را با زرد طلایی خیره کننده، پرتقال آتشین و گلبرگ های قهوه ای عمیق تزئین کنید. با گل مریم گلی جعفری رنگ های مخلوط دانه های گل، باغ شما به یک شاهکار پر جنب و جوش تبدیل می شود که توجه همه را به خود جلب می کند. حسادت همسایگان خود را با این شکوفه های فریبنده!
رایحه درمانی برای حواس شما: به رایحه دلپذیر گل های گل همیشه بهار جعفری لذت ببرید. عطر معطر آنها فضایی جذاب ایجاد می کند که ذهن شما را آرام می کند و روحیه شما را بالا می برد. خود را در یک تجربه حسی مانند هیچ چیز دیگری غوطه ور کنید و اجازه دهید رایحه دلربا جعفری گل همیشه بهار حواس شما را مجذوب خود کند.

نیاز به مراقبت خاصی ندارد: چه شما یک باغبان با تجربه باشید یا تازه شروع به کار کنید، دانه های گل ماریگولد جعفری با رنگ های مخلوط برای شما مناسب هستند. این دانه ها به راحتی رشد می کنند و به حداقل نگهداری نیاز دارند. از زیبایی این شکوفه ها بدون دردسر لذت ببرید. باغ خود را با سهولت تغییر دهید!

تقویت کننده خلق و خوی: خود را با رنگ های پر جنب و جوش گل های مریم گلی جعفری احاطه کنید و بلافاصله موج شادی را بر روی خود احساس کنید. شکوفه های تابشی آنها به عنوان یک تقویت کننده خلق و خوی طبیعی عمل می کنند و باغ شما را با مثبت و شادی پر می کنند. قدرت این گل ها را بپذیرید تا فضای بیرونی خود را به پناهگاه شادی تبدیل کنید.

 گرده افشان طبیعت: زیبایی باور نکردنی طبیعت را با گل های گل سرخ جعفری بپذیرید. این شکوفه ها زنبورها، پروانه ها و پرندگان کوبی را جذب می کنند و یک مهمانی گرده افشان پر جنب و جوش در باغ شما ایجاد می کنند. با کاشت گل همیشه بهار جعفری، شما نه تنها فضای خود را افزایش می دهید بلکه از محیط زیست و نقش مهم گرده افشان ها نیز حمایت می کنید.

ظرافت همه کاره: گل همیشه بهار جعفری رنگ های مخلوط دانه های گل امکانات بی پایان برای خلاقیت را ارائه می دهند. خانه خود را با گل های خیره کننده تزئین کنید، گلدان های زیبا بسازید، یا به رویدادهای بیرونی خود کمی ظرافت اضافه کنید. بگذارید همه کاره بودن گلهای گل همیشه بهار جعفری برجسته هر مناسبتی باشد.

انتهای مطلب/آ.ع

این مطلب برای شما مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. تعداد آرا: ۰

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

بم خودرو

نوشته های مشابه

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x