خانواده

کادوی ولنتاین چه چیزی بخریم؟| تاریخچه ولنتاین و سپندارمزگان

آیا تاکنون به این فکر کرده‌اید که معنی و ریشه اصلی ولنتاین چیست و یا سپندارمزگان یعنی چه، و چه کادویی باید در این روز ها خریداری نمایید؟

به گزارش تلنگر؛ شاید تنها تعریف شما از ولنتاین، روز عشق باشد! اما برخلاف نظر بسیاری از افراد علت به وجود آمدن روز ولنتاین به عصر ساسانیان مربوط است.

روز ولنتاین در هر ۱۴ فوریه (۲۶ بهمن) اتفاق می‌افتد. ولنتاین یک جشنواره سالانه برای تجلیل از عشق، دوستی و محبت است. همه ساله در ۱۴ فوریه، مردم این روز را با ارسال پیام‌های عاشقانه و محبت‌آمیز به خانواده و دوستان خود جشن می‌گیرند. اگرچه این روز و رسومات آن یک آیین خارجی است، اما ایرانی‌ها هم هر ساله آن را جشن می‌گیرند. البته در تقویم ایران نیز یک روز خاص را مانند روز ولنتاین به عنوان روز عشق جشن می‌گیرند که سپندارمذگان نامیده می‌شود.

ولنتاین چیست؟

جشن ولنتاین اکثرا توسط زوج‌ها برگزار می‌شود. زوج‌ها به مناسبت این روز کارت تبریک، گل و هدیه می‌گیرند و برای بیان عشق خود به یکدیگر، زمان ویژه‌ای را در کنار هم می‌گذرانند و روز ولنتاین یا روز عشق را جشن می‌گیرند. البته این روز فقط مخصوص عشاق نیست و هرکس در این روز می‌تواند برای عزیزان خود هدیه بگیرد و عشق و علاقه خود را به آن‌ها ابراز کن

در سراسر ایالات متحده و سایر نقاط جهان به مناسبت روز ولنتاین میان افرادی که یکدیگر را دوست دارند، هدایایی از قبیل شکلات، گل، عروسک و یا کارت تبریک رد و بدل می‌شود که تمام این کارها به نام سِنت ولنتاین انجام می‌گیرد. روز ولنتاین به نام سِنت ولنتاین، کشیش کاتولیک که در قرن سوم در رم زندگی می‌کرد نام‌گذاری شده است.

داستان‌های زیادی درباره این کشیش وجود دارد و با گذشت زمان این داستان‌ها به افسانه‌ای که امروز می‌شناسیم و هر ساله از آن یاد می‌کنیم تبدیل شده است.

پیشینه تاریخی روز ولنتاین

روز ولنتاین یا عید مقدس ولنتاین همه ساله در ۱۴ فوریه جشن گرفته می‌شود. ماه فوریه در تاریخ مسیحیان ماه عشق محسوب می‌شود که با جشن‌های این روز همراه است. این روز عشق به عنوان جشن مسیحیان غربی و با ادای احترام به کشیش مقدس سن والنتینوس، در بسیاری از مناطق جهان به عنوان یک جشن مهم فرهنگی، مذهبی و تجاری از عشق و بزرگداشت آن شناخته می‌شود.

پیشینه تاریخی روز ولنتاین

اما این قدیس مرموز کیست و این سنت‌ها از کجا آمده‌اند؟ ولنتاین از زمان‌های قدیم و از آیین باستانی روم لوپرکالیا که در اول سال جدید به استقبال بهار می‌رفتند شروع شد. اما آیین و رسومات برگزاری این جشن به تدریج تغییر پیدا کرد و به شکل امروزی که همه ما با آن آشنا هستیم تبدیل شد.

افسانه سن والنتینوس

تاریخچه روز ولنتاین و داستان پدر مقدس آن بسیار پر رمز و راز است. ما می‌دانیم که ماه فوریه مدت طولانی است که به عنوان یک ماه عاشقانه جشن گرفته می‌شود و همانطور که می‌دانید شامل آثاری از سنت مسیحی و روم باستان است. اما سِنت ولنتاین چه کسی بود و چگونه با این آیین باستانی ارتباط پیدا کرد؟

کلیسای کاتولیک حداقل سه قدیس مختلف به نام ولنتاین یا ولنتاینوس را می‌شناسد که همگی به شهادت رسیده‌اند. به همین دلیل افسانه‌های مختلفی درباره ولنتاین وجود دارد.

داستان ولنتاین

یک افسانه ادعا می‌کند که او کشیشی بود که در قرن سوم در رم خدمت می‌کرد. هنگامی که امپراتور کلودیوس دوم به این نتیجه رسید که مردان مجرد، سربازان بهتر و متعهدتری نسبت به مردان متاهل هستند، ازدواج را برای مردان جوان و مجرد ممنوع کرد.

ولنتاین از این فرمان ناعادلانه بسیار ناراحت شد و با کلودیوس مخالفت کرد؛ اما امپراتور از فرمان خود بازنگشت و ولنتاین از آن پس به طور پنهانی مراسم ازدواج زوج‌های جوانی که به یکدیگر علاقه داشتتند را برگزار می‌کرد و آن‌ها را به عقد هم در می‌آورد. زمانی که کلودیوس متوجه این موضوع شد، او را مدتی به زندان انداخت و سپس دستور اعدام وی را صادر کرد.

داستان‌های دیگر حاکی از آن است که ولنتاین ممکن است به دلیل تلاش در جهت کمک به مسیحیان برای فرار از زندان‌های نمور رومی که اغلب زندانیان در آنجا مورد ضرب و شتم و شکنجه قرار می‌گرفتند به قتل رسیده باشد. افسانه‌ای دیگر نیز می‌گوید زمانی که او در زندان محبوس بود، عاشق دختر زندان‌بان خود شد و‌ در روز ۱۴ فوریه به اعدام محکوم شد. در برخی افسانه‌ها گفته می‌شود که او پیش از مرگ خود برای معشقوش نامه‌ای نوشته بود و در زیر آن نوشته بود: «از طرف ولنتاین تو»؛ عبارتی که امروزه هنوز هم از سوی عشاق مورد استفاده قرار می‌گیرد.

روز ولنتاین در سرتاسر جهان

در ادامه به برگزاری جشن ولنتاین در کشورهای مختلف می‌پردازیم.

ولنتاین در ایالات متحده

علاوه بر ایالات متحده، روز ولنتاین در کانادا، مکزیک، انگلستان، فرانسه و استرالیا نیز جشن گرفته می‌شود. در بریتانیای کبیر، روز ولنتاین تقریباً در قرن هفدهم با استقبال گسترده مردم روبرو شد. تا اواسط  قرن هجدهم، ابراز علاقه از طریق یادداشت‌های دست‌نویس برای دوستان و عشاق، در همه طبقات اجتماعی بسیار رایج و معمول بود؛ اما در سال ۱۹۰۰ به دلیل پیشرفت در فناوری چاپ، کارت‌های چاپ‌شده جایگزین کارت‌های دست‌نویس شدند.

کارت‌ تبریک‌های آماده راهی آسان و ساده برای بیان احساسات در زمانی بود که افراد نمی‌توانستند به طور مستقیم احساسات خود را به معشوقشان ابراز کنند. نرخ ارزان‌تر هزینه‌های پستی نیز به افزایش محبوبیت در ارسال پیام تبریک روز ولنتاین کمک بسیاری کرد.

آمریکایی‌ها در اوایل دهه ۱۷۰۰ میلادی، مبادله کارت‌های دست‌ساز این روز را آغاز کردند. در دهه ۱۸۴۰ جزیره هاولند نیز در آمریکا شروع به فروش انبوه اولین کادوهای این جشن کرد. جزیره هاولند به عنوان «مادر ولنتاین» شناخته می‌شود که کارت‌‌ها و جعبه‌های زیبایی را با تصاویر رنگارنگ برای این روز می‌سازد.

با توجه به ارزیابی‌‌های انجمن تولید کارت تبریک، هر ساله حدود ۱۴۵ میلیون کارت برای تبریک روز عشق ارسال می‌شود و این روز را به دومین مناسبت بزرگ ارسال کارت تبریک در سال تبدیل کرده است. معمولا خانم‌ها به این جشن علاقه بیشتری دارند و تقریبا ۸۵ درصد از خرید کادوها توسط آن‌ها صورت می‌گیرد.

روز ولنتاین در شرق آسیا

در کشور چین، افراد به طور معمول به یکدیگر گل و شکلات‌های قلبی هدیه می‌دهند، اما به دلیل نزدیکی آن به سال نو قمری، این مناسبت را در سال جشن می‌گیرند.

سنت کره جنوبی این است که زنان در ۱۴ فوریه به مردان شکلات می‌دهند و مردان در ۱۴ مارس نیز نوع دیگری از شکلات را به زنان می‌دهند. در ۱۴ آوریل که به روز سیاه (Black Day) معروف است، کسانی که هیچ شکلات یا هدیه‌ای دریافت نکرده‌اند، با خوردن نودل یا رشته فرنگی سیاه، تنهایی خود را جشن می‌گیرند.

این روز در ژاپن صرفاً به دلیل ارائه تبلیغات از سوی شرکت‌های تولید شکلات، تنها به رد و بدل کردن شکلات می‌گذرد. این شرکت‌ها معمولا بخش عمده سود خود را در این زمان سال کسب می‌کنند.

ولنتاین در آمریکای لاتین

آمریکای لاتین نیز از روز ولنتاین به عنوان D dela del Amor y la Amistad یا روز عشق و دوستی یاد می‌کند. این جشن به نوعی از آن روزی که در تعطیلات وجود دارد و در آن به گرامیداشت عشق و دوستی پرداخته می‌شود متمایز است.

با این حال، تعطیلات در آمریکای لاتین به دلیل نزدیکی تاریخ ۱۴ فوریه با جشن‌های مربوط به ماردی گراس (دوره‌ای از جشن‌های سنتی سالیانه که در بسیاری از کشورهای دنیا انجام می‌شود)، معمولاً در ماه ژوئن برگزار می‌شود. کشور فنلاند همچنین در روز ولنتاین، «روز دوست» که روزی مشابه آن است را نیز جشن می‌گیرد.

سپندارمذگان، جشن عشق ورزیدن ایرانیان باستان

سپندارمذگان (Sepandārmazgān) یا اسپندگان (Espandegān) یک روز ایرانی باستانی با ریشه‌های زرتشت است. این روز مخصوص عشق و عشق‌ورزی است و قدمت آن به دوران امپراتوری هخامنشیان، اولین امپراتوری پارسی می‌رسد. تاریخ برگزاری این جشنواره همانطور که در دوره ساسانیان مشاهده شده است، در پنجمین روز از ماه اسپندرماد بود. در ایران قدیم هر روز ماه، نام به خصوصی داشت و یک روز از ماه هم نام خود ماه بود و زمانی که نام روز و نام ماه یکسان بود، همیشه «جشن نام» برگزار می‌شد.

سپندارمذگان، جشن عشق ورزیدن ایرانیان باستان

طبق گفته ابوریحان بیرونی، در قرن یازدهم میلادی جشنواره‌ای برگزار شد که در آن نام‌های روز و ماه یکسان بودند. بنا به گفته وی، اسپندارمَذ خداوندگار موکل بر زمین و خداوندگار محافظ و نگهدار زنان شوهر دوست و پاکدامن بوده و به همین مناسبت این روز را «جشن زنان» نام‌گذاری کردند و مردم برای گرامیداشت زنان، به آن‌ها هدیه می‌دادند.

توضیحات این جشنواره در منابع تاریخ‌نگاری قرون وسطایی مانند گاردزی، بیرونی و ابو‌الحسن المسعودی آورده شده است. علاوه بر این، ابوریحان بیرونی همچنین خاطرنشان می‌کند که در این روز، افراد معمولا کشمش و دانه انار می‌خوردند.

به گفته گردیزی (Gardizi) جغرافی‌دان و تاریخ‌نگار ایران باستان، این جشن مخصوص بانوان بوده و آن‌ها این روز را مرد گیران یا تصاحب مردان می‌نامیدند. احیای مجدد این جشنواره به سلسله پهلوی بازمی‌گردد که با حمایت ابراهیم پورداوود، ایران‌شناس باستان از آن به عنوان «روز پرستاران» یاد می‌شود.

تاریخ برگزاری جشنواره مدرن در تاریخ بیست‌و‌نهم بهمن در تقویم ایران (۱۸ فوریه) است؛ زیرا تقویم ایران در قرن یازدهم توسط عمرخیام، مجددا سازماندهی و تنظیم شد. اگرچه این جشن در تقویم رسمی ما وجود دارد و از آن به عنوان روز عشق پارسی یاد می‌شود، اما مردم معمولا ۲۵ بهمن یعنی ولنتاین را به عنوان روز عشق در نظر می‌گیرند.

عشق پارسی

۱۴ کادوی جذاب و رمانتیک برای ولنتاین

در روز ولنتاین کادوهای متفاوتی می توانید به کسانی که دوستشان دارید بدهید. ولی متداول‌ترین کادوهای این روز به شرح زیر است.

دسته گل

گل‌ نه تنها می‌تواند در کنار هر هدیه‌ دیگری داده شود بلکه می‌تواند خود یک هدیه مستقل محسوب شود. یک دسته گل بزرگ زیبا با هدف خاصی در ذهن و قلب می‌تواند هدیه‌ای عاشقانه در روز ولنتاین باشد.

هر نوع گلی نماد و مفهوم خاص خود را دارد که در این زمینه می‌توانید از گل فروش‌های با تجربه کمک بگیرید تا بتوانید گلی با مفهوم مورد نظرتان را انتخاب کنید.

گل‌های مناسب برای کادو دادن در روز ولنتاین

گل رز قرمز

این گل محبوب‌ترین انتخاب برای روز ولنتاین است. دلیل محبوبیت آن ممکن است به این خاطر باشد که رز قرمز نماد عشق، داستان‌های عاشقانه، زیبایی و کمال است.

گل صدتومانی

این شکوفه‌های نرم و لطیف بیش‌تر با عشق، رفاه و محجوبیت همراه است. بعضی حتی معتقدند که این نوع گل نماد خوشبختی هست و هر کس که آن‌ها را دریافت کند به خوشبختی و سعادت می‌رسد. این گل همچنین ریشه در افسانه‌های یونانی دارد.

گل رانونکلوس

این گل رنگارنگ و زیبا که به نام گل آلاله نیز شناخته شده است نماد افسونگری، جاذبه و درخشندگی است. یک دسته بزرگ از این گل در روز ولنتاین به عشقتان دهید و به او بفهمانید که از نظر شما بسیار افسونگر و جذاب است.

گل نرگس زرد

این گل زیبا و خوش بو نماد خوش شانسی است بنابراین با کادو دادن آن به عشقتان در روز ولنتاین خوش شانسی و شادی را برای او به ارمغان آورید.

گل گاردنیا

گل گاردنیا یک گونه از روناسیان است. این گل زیبا و معطر نماد خلوص، پاکی و خرسندی است و همچنین دلالت بر عشقی عمیق و قدیمی دارد. بنابراین اگر مدت زیادی از آشنایی شما می‌گذرد این گل انتخاب مناسبی برای شما خواهد بود.

سبد هدیه

به‌جای اینکه در روز ولنتاین یک هدیه بزرگ و ویژه به عشقتان بدهید می‌توانید چند هدیه کوچک را به شکل رمانتیک درون یک سبد قرار دهید.

سبد گل

برای چنین کادویی نیاز به یک سبد یا باکس کوچک دارید؛ و برای پر کردن و تزیین درون آن به چند قلب پلاستیکی کوچک، شکلات، یک تکه پارچه ابریشمی و روبان نیاز دارید. داخل سبد را می‌توانید با کادوهایی مثل گل رز، عروسک خرسی کوچک، ادکلن، کارت‌پستال تبریک ولنتاین و هر چیز دیگری که مورد علاقه عشقتان هست پر کنید.

پازل عکس سفارشی

یکی از خاطرانگیزترین عکس‌هایتان را در سایز بزرگ چاپ و به پازل تبدیل کنید. این کادو ماندگارترین کادوی ولنتاین شما به عشقتان خواهد بود که تا همیشه از آن نگهداری می‌کند.

پازل حروف

مانند پازل عکس یک کادوی ولنتاین خاص و به‌ یاد ماندنی خواهد بود. می‌توانید این پازل‌های کوچک حروف را در کنار همدیگر قرار دهید و به این ترتیب پیام خود را به عشقتان نشان دهید.

دفترچه خاطرات

اگر عشق شما علاقه زیادی به نوشتن دارد، دفترچه خاطرات می‌تواند یک کادو دوست داشتنی برای او در روز ولنتاین باشد. یک ایده عالی برای این‌که او را با این هدیه خود سورپرایز کنید این است که یکی از خاطرات مشترکتان را درون دفترچه بنویسید و یا تعدادی از عکس‌های خاطره انگیزتان را درون آن بچسبانید سپس دفترچه را کادو دهید. در نگاه اول متوجه نخواهد شد که این تنها یک دفترچه معمولی برای نوشتن خاطرات یا یادداشت‌های کوتاه نیست بلکه نشانی از داستان عشقی است که بین شما وجود دارد. تنها زمانی متوجه این موضوع می‌شود که آن را باز کند و یادداشت شما را ببیند.

انتهای مطلب/م.ع

این مطلب برای شما مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. تعداد آرا: ۰

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

بم خودرو

نوشته های مشابه

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x