اخبار خودرو

9 ترفند رفع بخار شیشه خودرو در زمستان

ممکن است روزی برای شما هم پیش آمده باشد که به علت خراب بودن دکمه رفع بخار شیشه خودرو در یک روز بارانی یا برفی خراب باشد. در این صورت نیاز است ترفندهایی را بلد باشید تا مشکل کاهش دید شما را در این روز ها رفع شود.

به گزارش تلنگر؛ بخار شیشه خودرو در روزهای بارانی و برفی که زمین نیز لیز است بسیار مهم می‌باشد. چرا که یک ثانیه غفلت به علت نداشتن دید کافی یا تسلط نداشتن بر خودروهای اطراف می‌‌تواند خسارت مالی یا جانی سنگینی به شما و دیگران وارد کند. البته باید بگوییم که رفع بخار شیشه خودرو کار دشواری نیست و با چند ترفند ساده می‌توان آن را برطرف کرد، پس با سایت تلنگر همراه باشید.

استفاده از دکمه رفع بخار شیشه خودرو

گرمکن ها در هوای گرم

در خودروهای مدرن، برای رفع بخارگرفتگی شیشه یک دکمه مخصوص وجود دارد. با فشردن یا قرار دادن این دکمه در حالت فعال، شیشه به طور خودکار بخارزدایی می‌شود. دکمه رفع بخار شیشه خودرو با دو مکانیسم متفاوت وظیفه خود را انجام می‌دهد.

بخارزدایی شیشه عقب از طریق گرمکن و یا به‌عبارت دیگر المنت‌هایی که روی آن قرار دارد، انجام می‌شود. وقتی گرمکن شیشه عقب را فعال می‌کنید، المنت‌ها گرم‌ شده و بخار موجود روی شیشه را از ناپدید می‌کنند.

البته باید توجه داشته باشید که بخارزدایی شیشه جلو مکانیسم متفاوتی دارد. برای شیشه جلو گرمکن یا المنت تعبیه نشده است و وظیفه بخارگرفتگی توسط سیستم تهویه مطبوع باید از بین برود. در خودروهای مجهز به سیستم تهویه خودکار، این قابلیت یک دکمه اختصاصی دارد.

وقتی با استفاده از دکمه مذکور بخارزدای شیشه جلو را فعال می‌کنید، سیستم تهویه روشن شده و به طور اتوماتیک جهت دمیدن جریان هوا را به سمت شیشه جلو تنظیم می‌کند. همزمان با این کار کولر نیز وارد مدار می‌شود تا ضمن جذب رطوبت از طریق خشک‌کن، اختلاف دمایی را از بین ببرد. با کمتر شدن رطوبت و اختلاف دمایی، بخار شیشه جلو چند ثانیه‌ای از بین خواهد رفت.

لازم به ذکر است در خودروهایی که سیستم تهویه مطبوع خودکار ندارند ، دکمه بخارزدایی شیشه جلو نیز ندارند و شما باید دستی نسبت به انجام این عمل اقدام کنید. کافی است جهت وزیدن جریان هوا را به سمت شیشه جلو تنظیم کرده و دکمه AC را فعال کنید.

روش های رفع بخار شیشه خودرو

پاک کردن بخار شییشه

برای جلوگیری یا رفع بخار شیشه روش‌های متعددی وجود دارد که در ادامه در چند دسته آنها را بررسی می‌کنیم.

راه حل سریع رفع بخار شیشه خودرو

چنانچه به رفع سریع بخار شیشه جلو نیاز داشته باشید و یا بخواهید از وقوع این امر جلوگیری کنید، می‌توانید بسته به شرایط از یکی از روش‌های زیر کمک بگیرید.

رفع بخار شیشه جلو با کف صابون یا فوم اصلاح

استفاده از فوم ریش

یک روش ساده برای جلوگیری از بخارگرفتگی شیشه جلو استفاده از کف صابون یا فوم اصلاح صورت است. برای این کار کافی است دستمال مرطوبی را به کف صابون یا فوم اصلاح آغشته نموده و روی شیشه جلو بکشید. پس از چند دقیقه باید شیشه را با یک دستمال خشک دیگر تمیز کنید.

استفاده از خاک گربه

سیلیسم موجود در خاک گربه، خاصیت جذب رطوبت بالایی دارد. بنابراین، همانند روش قبلی می‌توان با نگهداری خاک گربه در قسمت‌های مختلف کابین از جمله نزدیکی‌های شیشه جلو، رطوبت موجود را جذب کرد.

ساخت محلول دست‌ساز برای جلوگیری از بخارگرفتگی شیشه های خودرو

اسپری کردن آب سیبزمینی به شیشه

اگر به سرکه، آب لیمو و مایع ظرفشویی دسترسی دارید، می‌توانید یک محلولی ضد بخار فوری و کم هزینه برایرفع بخار شیشه خودرویتان درست کرد. پس از ساخت چنین محلولی، باید آن را روی شیشه جلو اسپری کنید و یا با استفاده از یک پارچه یا دستمال آغشته به آن شیشه را مرطوب نمایید. در گام بعدی با کمک یک دستمال دیگر، باید شیشه را از محلول تمیز کرد.

 استفاده از قرص‌های ضد رطوبت برای بخار شیشه خودرو

احتمالاً شما هم قرص‌های ژل سیلیکا کوچک را که در بسته‌بندی لوازم الکترونیکی و پوشاک مورد استفاده قرار می‌گیرند، دیده‌اید. این قرص‌ها یا گلوله‌‌های ریز دارای خاصیت رطوبت‌گیری هستند. می‌توان این قرص‌ها را درون قوطی یا ظرفی مناسب ریخته و روی داشبورد خودرو نگهداری کرد تا از ایجاد رطوبت و بخار جلوگیری کند.

استفاده از سیب زمینی خام

استفاده از سیب زمینی

شاید به نظرتان خنده دار بیاید اما یکی از آسان‌ترین روش‌ها برای جلوگیری از بخارگرفتگی شیشه جلو و بغل، استفاده از سیب زمینی خام است. در این روش باید برش‌هایی از سیب زمینی را روی شیشه جلو بکشید. اما روش بهتر این است که آب سیب زمینی رنده شده را بگیرید و درون یک آب پاش بریزید و آن را روی شیشه جلو اسپری کنید. پس از اسپری کردن باید بگذارید شیشه به طور خودکار خشک شود.

استفاده از شیشه پاک‌کن و محلول‌های ضد بخار نانو

برای بخار نکردن شیشه خودرو شیشه پاک‌کن‌ها و محلول‌های مخصوصی وجود دارد. این محلول‌ها در کنار خاصیت پاک‌کنندگی قوی، دارای خاصیت ضد بخار نیز هستند و استفاده از آنها باعث می‌شود شیشه در برابر بخارگرفتگی مقاومت کند. نکته جالب اینکه محلول بخار نکردن شیشه خودرو ماندگاری نسبتاً بالایی دارد و در صورت استفاده از آن شیشه تا چند روز ضد بخار می‌شود.

رفع بخار شیشه خودرو در سرما

پایین دادن شیشه برای رفع بخار شیشه

علت اصلی بخارگرفتگی شیشه‌ها، اختلاف دمایی زیاد داخل و بیرون کابین است. بنابراین، هر روشی که باعث کاهش اختلاف دما شود، در بخار نکردن شیشه خودرو موثر خواهد بود. به عنوان یکی از راهکارهای ساده می‌توان دریچه ورود هوای بیرون به داخل کابین را باز کرد. با این کار جریان هوای تازه ورودی اختلاف دما را از بین می‌برد که نتیجه آن رفع بخارگرفتگی شیشه ماشین خواهد بود. گفتنی است هنگام استفاده از بخاری نیز پیشنهاد می‌شود دریچه ورود جریان هوای بیرون به داخل کابین را باز بگذارید.

ترفند بعدی رفع بخار شیشه خودرو که در بالا نیز اشاره‌ای کوتاه شد، روشن کردن کولر خودرو برای مدتی کوتاه است. این کار نیز در زمانی کوتاه اختلاف دما را از بین می‌برد. برای جلوگیری از بخارگرفتگی مجدد شیشه خودرو، بهتر است دمای بخاری را در لحظه خیلی بالا نبرید.

رفع بخار شیشه در گرما

از بین بردن بخار شیشه با چند طرفند ساده

بخارگرفتگی شیشه خودرو در روزها و فصول گرم سال نیز اتفاق می‌افتد، هر چند با شدت و دفعات کمتر. در فصول گرم تابش نور خورشید و بخار مایعات یا مواد مرطوب و خیس داخل ماشین می‌تواند عامل اصلی بخارگرفتگی شیشه باشد. در این شرایط کافی است شیشه‌ها را پایین بیاورید تا رطوبت خارج شود. البته در برخی مناطق که دارای آب و هوای شرجی هستند، ممکن است بخار روی سطح بیرونی شیشه جلو تجمع پیدا کند. طبیعتاً در این حالت استفاده از برف پاک‌کن راه‌گشا خواهد بود.

روشن کردن سیستم تهویه خودرو

روشن کردن گرم کن خودرو برای بخار شیشه

از آخرین روش ها برای رفع بخار شیشه خودرو روشن کردن سیستم تهویه می‌باشد که در کنار بهبود کیفیت هوای داخل کابین، می‌تواند در جذب رطوبت و از بین بردن بخارگرفتگی شیشه جلو نیز موثر باشد. همانطور که در بالا نیز اشاره شد، در خودروهای دارای سیستم تهویه دستی باید جهت وزش جریان هوا را به سمت شیشه جلو قرار داد و کولر خودرو را روشن کرد تا بخار از بین برود. در مدل‌های پیشرفته‌تر یک دکمه مخصوص برای بخارگرفتگی شیشه جلو وجود دارد که با فشردن آن همه چیز به صورت خودکار انجام می‌شود.

سوالات متداول

آیا بخاری به رفع بخار کمک می‌کند؟

استفاده از بخاری یکی از روش‌های رفع بخارگرفتگی شیشه جلو است. اما باید به این نکته توجه داشت که جهت دمیدن جریان هوا باید به سمت شیشه جلو باشد. ضمن اینکه برای اثربخشی بیشتر، بهتر است دریچه ورود هوای بیرون به داخل کابین را باز کرده و دمای بخاری را روی درجه پایین بگذارید. چنانچه جهت دمیدن بخاری به سمت سرنشینان و با دمای بالا تنظیم شود، نه تنها کمکی به بخارگرفتگی شیشه نخواهد کرد، بلکه باعث تشدید و تجمع بیشتر بخار روی شیشه‌ها خواهد شد.

آیا کولر به رفع بخار شیشه کمک می کند؟

برای رفع بخار استفاده از کولر نیز توصیه می‌شود. در خودروهای مجهز به سیستم تهویه مطبوع خودکار، دکمه رفع بخار شیشه خودرو از طریق روشن کردن کولر و تنظیم جهت وزیدن باد به سمت شیشه اقدام به بخارزدایی می‌کند.

سخن پایانی

بخار گرفتن شیشه خودرو یک اتفاق بسیار رایج است و حتماً همه رانندگان آن را تجربه می‌کنند. این مشکل با روش‌هایی به آسانی قابل رفع است و می‌توان با چند راهکار ساده از بخارگرفتگی شیشه جلو پیشگیری کرد. باز هم تأکید می‌کنیم رانندگی با شیشه‌ای که بخار دارد، به دلیل کاهش دید راننده بسیار خطرناک بوده و ممکن است به حوادث تلخ منجر شود. از این رو در صورت مواجهه با این مشکل بلافاصله آن را برطرف کنید.

پایان مطلبی/س.آ

این مطلب برای شما مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. تعداد آرا: ۰

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

بم خودرو

نوشته های مشابه

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x