بازار مالی

فگ بخریم یا نه؟ آیا ارز FEG برای سرمایه گذاری مناسب است؟

توکن فگ با نماد FEG یک ارز دیجیتال دیفای است که روی شبکه اتریوم و بایننس اسمارت چین فعالیت می‌کند. با رشد حوزه امور مالی غیر متمرکز، توجه سرمایه گذاران به پروژه‌های فعال در این فضا نیز جلب شده و سوال بسیاری این است که فگ بخریم یا نه و آیا این رمز ارز سرمایه گذاری خوبی است؟ در این مطلب با بررسی ویژگی‌های پروژه FEG به این سوالات پاسخ خواهیم داد.

شبکه و ارز دیجیتال فگ چیست؟

فضای امور مالی غیر متمرکز با ظهور پروژه‌های جدید همچنان به رشد خود ادامه می‌دهد. این کوین و توکن‌ها با استفاده از قراردادهای هوشمند و شبکه‌های غیرمتمرکز، شکل تحویل خدمات مالی را تغییر داده و واسط‌های ناکارآمد نظیر بانک‌ها را کنار زده‌اند.

یکی از این پروژه‌ها، توکن فگ با نماد FEG است که کار خود را در اواخر ژانویه ۲۰۲۱ (بهمن ۹۹) آغاز کرد. این نماد مخفف عبارت “Feed Every Gorilla” به‌معنای «به تمام گوریل‌ها غذا بدهید» است و با بزرگترین اتحادیه حفاظت از حیات وحش آفریقا به‌نام “Pan African Sanctuary Alliance” به‌عنوان یک خیریه و حامی همکاری می‌کند.

از نظر ساختار، فگ یک توکن فوق ضدتورمی است که روی اتریوم با استاندارد ERC۲۰ و بایننس اسمارت چین با استاندارد BEP۲۰ فعالیت می‌کند. این رمز ارز کاملا توسط جامعه آن هدایت می‌شود و تراکنش‌های آن ۲ درصد کارمزد دارد.

هدف این توکن برپایی انقلابی در امور مالی غیر متمرکز از طریق صرافی FEX Exchange برای سواپ، استیکینگ و تامین نقدینگی توکن‌ها و همچنین رمز ارز fWraps است که مشابه توکن‌هایی نظیر آدا کاردانو، دوج و ریپل عمل می‌کند. علاوه بر این، این پروژه دارای یک برنامه و اپلیکیشن موبایل به‌نام FEGtrack است که اجازه ردیابی پاداش‌های دریافتی فگ را به کاربران می‌دهد.

یکی دیگر از خلاقیت‌های این شبکه که کاربران را به طرح این سوال که فگ بخریم یا نه وادار کرده، عرضه لانچ‌پدی به‌نام SmartDeFi است که به ادعای توسعه‌دهندگان این پروژه با حذف نیاز به استفاده از استخرهای نقدینگی، باعث افزایش امنیت، کارایی و تامین بازده بهتر در حوزه دیفای شده است.

ویژگی‌های ارز FEG

به‌طور خلاصه، ویژگی‌های خاص ارز فگ به‌صورت زیر است:

  • غیر متمرکز: به‌خاطر ذات غیرمتمرکز، این پروژه هیچ والی متمرکزی ندارد و نظر جامعه هدایت‌کننده تصمیمات آن است.
  • نرخ توکن سوزی: همانطور که گفتیم، فگ یک توکن ضدتورمی است که با استفاده از مکانیزم توکن سوزی، ۱ درصد از هر تراکنش را سوزانده و باعث کاهش عرضه در دسترس آن می‌شود.
  • پاداش‌ها: از ۲ درصد کارمزد دریافتی در هر تراکنش، ۱ درصد به هولدرهای توکن FEG پاداش داده شده و ۱ درصد دیگر به آدرس والت توکن سوزی ارسال می‌شود که در نهایت باعث تشویق افراد به هولد و نگهداری این رمز ارز خواهد شد.
  • توسعه‌های آتی: برای حصول اطمینان از پایداری بلند مدت این توکن، شبکه فگ با توسعه و عرضه محصولات جدید همچنان به‌دنبال نفوذ در بازار رمز ارزها است.

فگ بخریم یا نه؟ آیا ارز FEG برای سرمایه گذاری مناسب است؟

تاریخچه قیمت ارز FEG

تا اینجا با ساختار و ویژگی‌های بنیادین FEG به‌عنوان یک پروژه دیفای آشنا شدیم که می‌تواند به این سوال که آیا فگ سرمایه گذاری خوبی است و آیا باید آن را بخریم یا نه، پاسخ دهد. در ادامه، با بررسی تاریخچه قیمت ارز فگ و پیش‌بینی آینده آن می‌توانیم دید بهتری از نحوه عملکرد این توکن در بلند مدت داشته باشیم.

در ۴ فوریه ۲۰۲۱ (۱۶ بهمن ۹۹)، این توکن کار خود را با قیمتی زیر ۰,۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۱ دلار آغاز کرد و تا ۱۰ می ۲۰۲۱ (۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۰) در همین بازه قیمتی به کار خود ادامه داد.

در روز ۱۱ام می (۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰)، این توکن با صعود ناگهانی مواجه شد و با رشد ۱۰,۰۰۰ درصدی به ۰,۰۰۰۰۰۰۰۱ دلار رسید و تا ۱۲ می (۱۲ اردیبهشت) همین روند را در پیش گرفته بود. در روز بعد، قیمت این رمز ارز دو برابر شد و به ۰.۰۰۰۰۰۰۰۲ دلار رسید. این پامپ قیمت نیز پیش از دامپ مجدد به ۰.۰۰۰۰۰۰۰۱ دلار، برای ۳ روز ادامه یافت. جالب است بدانید که طی کمتر از یک ماه، توکن فگ دقیقا همین روند قیمتی را ۳ بار دیگر نیز تجربه کرد.

در ۲۲ ژوئن ۲۰۲۱ (۲۱ تیر ۱۴۰۰)، قیمت FEG به ارزش آغازین آن ریزش کرد و دقیقا روز بعد دوباره به ۰,۰۰۰۰۰۰۰۱ دلار بازگشت. نهایتا در ۱۶ ژوئیه ۲۰۲۱ (۲۵ تیر ۱۴۰۰)، قیمت این رمز ارز به کمتر از قیمت اولیه آن یعنی زیر ۰.۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۱ دلار رسید و تا اواسط سپتامبر (اواخر شهریور) در همین محدوده قیمتی باقی ماند.

در روز ۱۳ سپتامبر (۲۲ شهریور)، نوسانات این توکن آغاز شد و در ۳۰ اکتبر (۸ آبان) به سقف ۰,۰۰۰۰۰۰۰۱۲ دلاری رسید. از اکتبر سال ۲۰۲۱ تا زمان مهاجرت به آدرس قرارداد جدید، این توکن وارد یک بازار نزولی شد اما توانست در آوریل ۲۰۲۳ این ریزش‌ها را کمی جبران کند.

حملات و هک‌های شبکه فگ

در می ۲۰۲۲ (اردیبهشت ۱۴۰۱)، حمله به قراردادهای فوری پروژه فگ باعث سرقت ۲ میلیون دلار از استخرهای نقدینگی این پروژه شد. البته نهایتا ۹۰ درصد وجوه بازیابی شدند که باعث بهبود قیمت این رمز ارز در اواخر اکتبر آن سال (آبان ۱۴۰۱) شد.

در فوریه ۲۰۲۳ (بهمن ۱۴۰۱) نیز قرار بود توکن فگ به قرارداد جدیدی روی اکوسیستم SmartDeFi خود مهاجرت کرده و با هدف کاهش تعداد رمز ارزهای در دسترس، توکن‌های ROX و FEG با یکدیگر ادغام شوند. با این حال، به‌خاطر نقصی که در ابزار مهاجرت به آدرس جدید وجود داشت، مهاجمی توانست با سوءاستفاده از آن مقادیر بالایی توکن نقدینگی دریافت کند. در نتیجه این اتفاق، تمام معاملات فگ روی هر دو شبکه اتریوم و بایننس اسمارت چین متوقف گردید، اما نهایتا این شبکه در ماه مارس مهاجرت خود را به پایان رساند و معاملات توکن قدیمی پایان یافت.

فگ بخریم یا نه؟ آیا ارز FEG برای سرمایه گذاری مناسب است؟

در آوریل ۲۰۲۳ (فروردین ۱۴۰۲)، معاملات توکن جدید با تعداد صفرهای کمتر با قیمت ۰,۰۰۰۷۴۰۸ دلار آغاز شد و در پنجم آن ماه (۱۶ فروردین) به سقف ۰.۰۰۰۸۱۷ دلاری رسید. با این وجود، دوباره روند نزولی قیمت توکن فگ آغاز شد و این توکن امروز در خرداد ۱۴۰۲ در محدوده ۰.۰۰۰۳۰۳۶ دلاری معامله می‌شود. با این وجود، برخی چنین ریزش‌های قیمتی را یک فرصت سرمایه گذاری برای دوران صعود کلی بازارها می‌دانند.

با توجه به تاریخچه و گذشته عملکرد توکن فگ، پاسخ به این سوال که FEG بخریم یا نه و آیا این رمز ارز سرمایه گذاری است خوبی است یا خیر، به تحلیل شخصی خود شما بستگی دارد. این رمز ارز یک توکن سوداگرانه است و در طول تاریخ عمر خود دچار پامپ و دامپ‌های متعددی شده است. بنابراین پیش از سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال، حتما تحقیقات شخصی خود را انجام دهید.

این مطلب برای شما مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. تعداد آرا: ۰

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

بم خودرو

نوشته های مشابه

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x