محیط زیست

آبیاری گیاهان در فصل سرما چگونه است؟

گیاهان اغلب عاشق هوای گرم و مرطوب و معتدل هستند. با آمدن سرما ریشه گیاهان به خواب فرو می‌رود و نیاز به آب کمتری دارند. اگر آبیاری گیاهان در فصل سرما مناسب نباشد؛ با پوسیدگی ریشه آن مواجه خواهید شد.

به گزارش تلنگر؛ وقتی هوای بیرون به طرز وحشتناکی سرد است، برف و یخ جایگزین حشرات و علف‌ها می‌شوند، این سوال که آبیاری گیاهان در فصل سرما چگونه باشد پرسشی است که بسیاری از باغبان‌ها در رابطه با گیاهشان در این هوا دارند. در بسیاری از جاها، آبیاری زمستانه ایده خوبی است، به خصوص اگر گیاهان جوانی دارید که به تازگی در باغ شما مستقر شده اند. آبیاری گیاهان در فصل زمستان برای اکثر باغ ها یک کار ضروری است. آیا گیاهان در زمستان به آب نیاز دارند.

اگر مکان شما مستعد بارش برف سنگین نیست یا مستعد بادهای خشک است، آبیاری گیاهان در فصل سرما برای آن حیاتی است. اگرچه گیاهان شما خواب هستند، اما در طول خواب زنده‌اند و هنوز برخی عملکردهای متابولیکی اساسی دارند که باید با آب جمع آوری شده از خاک هدایت شوند. ریشه ها در زمستان مستعد خشک شدن هستند و باعث آسیب دائمی به گیاهان چند ساله می شوند. چگونه باغ خود را برای زمستان آماده کنیم.

آبیاری گیاهان در فصل سرما چگونه است

بیشتر گیاهانی که ما در فضای داخلی نگهداری می کنیم به سرما حساس هستند و تا حدودی میتوانند خنکی هوا را تحمل کنند. در فصل سرما گیاهان فضای باز و گیاهان باغچه ای رشدشان متوقف میشوند و تعدادی از آن‌ها گیاهان خزان کننده می باشد ولی این به این معنی نیست که به رطوبت نیازی ندارند. بهتر است برای آبیاری گیاهان در فصل سرد از آب سرد و کلر دار استفاده نکنید. در زمستان گرم ترین زمان را در طول روز به آبیاری اختصاص دهید زیرا در زمانی که هوا خیلی سرد باشد یعنی در شب ریشه گیاه دچار یخ زدگی میشود.

آبیاری گیاهان در فصل سرما با سرم

آبیاری گیاهان در پاییز

آبی که درون خاک گیاه قرار دارد جاذب حرارت آفتاب است و باعث میشود در شب افت دما در گیاه کمتر شود. در مورد نحوه آبیاری گیاهان در فصل سرما باید به این نکته خیلی مهم توجه داشته باشید که چون تبخیر سطحی از سطح برگ ها به شدت کاهش پیدا میکند گیاه آب زیادی را از خاک توسط ریشه هایش جذب نمیکند ، به این معنا که آبیاری ما هم به شدت کاهش پیدا میکند.

برای تشخیص زمان آبیاری گیاهان در فصل سرما حتما از یک سیخ چوبی که در اکثر منازل یافت میشود استفاده کنید به این صورت که سیخ را تا یک سوم عمق گلدان فرو برده اگر خاک گیاه به سیخ شما چسبید و حالت نرمی داشت گیاه نیاز به آبیاری ندارد اما اگر سیخ به صورت خشک خارج شد یعنی نیاز به آبیاری است و میتوانید با استفاده از یک آبپاش دستی آبیاری گیاهان در فصل سرمارا تکرار کنید.

رطوبت مورد نیاز گیاهان در فصل زمستان

مرطوب کردن محیط با دستگاه برای گیاهان

نقطه مقابل نیاز آبی گیاهان که در فصل زمستان کاهش پیدا می کند نیاز به رطوبت در گیاهان به علت افزایش خشکی هوا بیشتر می شود و باید برای تأمین رطوبت مورد نیاز گیاهان برای آنها جزیره ایجاد کنید و یا بر روی آنها با استفاده از اسپری آبپاش مه پاشی کنید.

گیاهان سرما دوست

گیاهان سرما دوست

گل بنفشه، گل برف، گل قرنفل، گل مینا، گیاه بامبو و کاکتوس از هوای سرد بیزار نیستند و در این هوا به سمت خشکی نمی‌روند. به خواب زمستانی نمی‌روند، بلکه سبز‌تر و سرحال‌ تر هم می‌شوند و این سرما برای رشد آن‌ ها لازم و ضروری است. فقط شرط آن‌ ها گرم نشدن هواست، زیرا در این صورت گیاهتان گل نمی‌دهند.

علائم سرمازدگی گیاه در فصل زمستان

سرمازدگی گیاهان

برگ‌ ها می‌توانند چروکیده شوند، نوک و حاشیه آن‌ها قهوه‌ای شده و در نهایت ممکن است رنگ برگ‌ ها به قهوه‌ای تغییر کند.

نکات مهم آبیاری از گیاهان اپارتمانی در سرما

باید برای داشتن گیاهی سرحال و شاداب در فصل پاییز و زمستان آبیاری به گیاهان خود را کمتر کنید. چرا که چون در این فصل به علت خنک‌تر بودن هوا و پایین تر بودن دما، خاک گلدان دیرتر خشک شده و نیاز آب گیاه کمتر میباشد. تعداد دفعات آبیاری در فصل های سرد، نسبت به فصل‌های بهار و تابستان، باید کمتر شود تا از پوسیدگی ریشه جلوگیری شود.

برای آبیاری گیاهان در فصل سرما، حتماً سعی کنید از آب هم دمای محیط استفاده کنید. یعنی آن را درون ظرفی ریخته و به مدت ۲۴ ساعت در محیط گیاه قرار دهید تا هم دمای محیط شود. به هیچ وجه به طور مستقیم از آب لوله کشی استفاده نکنید. چون دمای سرد آب به گیاهان آسیب می‌رساند.

اکثر گیاهان آپارتمانی به رطوبت احتیاج دارند و در فصل‌های بهار و تابستان روی برگ‌های آن‌ها آب اسپری می‌کنند، خوششان می‌آید. در فصل پاییز و زمستان هم می‌توانید اسپری آب را انجام دهید. اما به شرطی که گیاه در محل سردی قرار نگرفته باشد و آب اسپری، هم دمای محیط باشد. در پاییز و زمستان رطوبت هوا بیشتر است و به همین علت تعداد دفعات اسپری کردن را نیز کمتر کنید.

هنگامی که هوا سرد می‌شود و دمای هوا به سرعت به نقطه انجماد نزدیک می‌شود، یکی از نگرانی‌های اصلی افرادی که گل و گیاه پرورش می‌دهند یا در حیاط خانه خود درخت و درختچه کاشته اند آبیاری گیاهان است. بسیاری از افراد نمیدانند اکنون که هوا سرد شده و امکان بارش برف و یخ زدگی وجود دارد آیا باید به گیاهان فضای باز آب بدهند؟

در بسیاری از شرایط آبیاری گیاهان در فصل سرما ایده خوبی است به خصوص در صورتی که گیاه جوان باشد و در یک یا دوسال اول عمرش باشد؛ همچنان خودش را خوب نگرفته و موقعیت خود در خاک را تثبیت نکرده باشد بیشتر به آب نیاز دارد. آبیاری گیاهان در زمستان یکی از معدود اقداماتی است که باید در این فصل برای باغچه انجام دهید.

آبیاری درختچه‌ها

آبیاری درختچه ها در سرما

در صورتی ‌که در منطقه شما بارش برف شدید وجود ندارد و یا اگر که گیاهان در معرض بادهای خشک قرار دارند، آبیاری گیاهان در فصل سرما برای گیاه از موارد ضروری می‌باشد. اگر چه گیاهان به خواب زمستانی رفته اند اما فراموش نکنید که هنوز زنده اند و عملکردهای متابولیک حیاتی انجام می ‌ دهند که به واسطه آن‌ها باید آب را از خاک جذب نمایند. ریشه ‌ های گیاهان در زمستان در معرض خشک شدن قرار دارد. در صورتی که خواب کافی به گیاهان چند ساله نرسد؛ ممکن است دچار آسیب‌های ماندگار می‌شوند.

آبیاری گیاهان در دمایی که نزدیک به نقطه انجماد باعث می ‌ شود بسیاری از صاحبان گل و گیاه نگران باشند آبیاری باعث شود خاک خیس پیرامون ریشه یخ زده و ریشه ‌ ها آسیب ببینند. در صورتی ‌ که آبیاری را در اوایل روز انجام دهید، این اتفاق رخ نمی ‌ دهد بلکه آبی که در پیرامون گیاه وجود دارد آنها در مقابل یخ زدگی شب هنگام محافظت می ‌ کند.

آبی که در خاک وجود دارد، همانند یک جاذب حرارت عملکرد و حرارت آفتاب را در خود جذب می ‌ کند و باعث می ‌ شود شب هنگام که دما افت می ‌ کند، اطراف گیاه کمی کمتر از جاهای دیگر باشد. در صورتی که از پوشش عایق نیز استفاده کنید حرارت خیلی بیشتری پیرامون گیاه باقی می‌ماند که می‌تواند از آن در مقابل آسیب‌های ناشی از سرمازدگی محافظت کنید.

آبیاری درختان و بوته ها در فصل زمستان چگونه است؟

توجه داشته باشید گیاهان در فصل خواب نیاز زیادی به آب ندارند و نیازهای آبیاری گیاهان در فصل سرما بسیار کمتر از فصل بهار و تابستان است. در هر صورت هنگام آبیاری گیاهان در فصل زمستان توجه داشته باشید آبیاری چند مرتبه در ماه و به صورت عمیق انجام شود.

برای آبیاری گیاهان در فصل سرما با ابعاد بزرگ‌‌تر چند ساله، بهترین روش این است که بین تنه درخت و سایه انداز درخت ( drip line ) که در واقع محدوده دورترین مرز سیستم ریشه است آبیاری شود. شکل بالا محدوده بین تنه و سایه اندازه درخت را نشان میدهد.

در مورد گیاهان کوچکتر می‌توان در هر جایی از پیرامون تاج گیاه آبیاری را انجام داد. توجه داشته باشید خاک نباید خیس و اشباع از آب بماند. چرا که این وضعیت گیاه را در خطر جدی پوسیدگی ریشه و خفگی قرار میدهد.

به طور کلی هنگامی که سطح خاک خشک شد، در صورتی که دما زیر ۴ درجه سانتیگراد نیست آبیاری را انجام دهید. توجه داشته باشید که بهتر است آبیاری گیاهان در فصل سرما، هم‌زمان با وزش بادهای خشک نباشد. بادهای خشک بخش زیادی از آبی که به خاک گیاه داده اید تا ریشه های آن را مرطوب نماید، با خود میبرد.

سخن پایانی

همه‌ی گیاهان به سرما حساس هستند؛ اما تا حدی سرما را می‌توانند تحمل کنند و البته تحمل کردن سرما را اینگونه تعبیر نکنید که در این دوره رشدی ندارند و هیچ گونه آسیبی نمی‌بینند. بلکه سرما رشد آن ها را متوقف کرده و گیاهانی که خزان کننده هستند، برگ‌های خود را از دست می‌دهند و حتی مشکلات زیادی می‌تواند برای آن‌ها پیش بیاید. پس اطلاعاتی که در مقاله آبیاری گیاهان در فصل سرما با شما به اشتراک گذاشتیم را جدی بگیرید.

پایان مطلب/س.آ

این مطلب برای شما مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۴ / ۵. تعداد آرا: ۱

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

کرمان موتور

نوشته های مشابه

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x