آموزش و پرورش

چگونه انتخاب رشته کنیم؟/نکات مهم برای انتخاب رشته 

انتخاب رشته در دوران دبیرستان بسیار اهمیت دارد، زیرا تا حدودی آینده شما به رشته ای که در دبیرستان انتخاب می کنید، وابسته است.

به گزارش تلنگر؛ زمانی که نوبت به انتخاب رشته می رسد، بچه ها در مدرسه دچار چالش می شوند و می خواهند رشته مناسب خود را انتخاب کنند و متناسب با ویژگی و توانمندی که دارند آینده خود را شکل بدهند.

چگونه انتخاب رشته کنیم؟

برای انتخاب رشته شما نیازمند، آگاهی و دانش در این زمینه هستید. هر کدام از رشته ها ویژگی و تخصص مربوط به خود را دارد که شما با دانستن این موضوع می توانید انتخاب رشته خوبی داشته باشید.

آگاهی از دروس تخصصی هر رشته

ما در دبیرستان سه رشته داریم که شامل؛ تجربی، انسانی، ریاضی و فنی حره ای می باشد. هر کدام از این رشته ها حوزه کاری مخصوص به خود را دارند. که شما با دانستن آن ها می توانید انتخاب مناسب را داشته باشید.

این رشته ها، کتاب های متفاوتی دارند که هر کدام یک حوزه را آموزش می دهد. در رشته ریاضی، اکثر کتاب ها معاملات ریاضی می باشد. رشته تجربی تلفیقی از ریاضی و کتاب های زیست است که تلاش بیشتاری می خواهد تا بتوانید در آن موفق شوید.

رشته انسانی کاملا متفاوت تر از بقیه رشته ها می باشد. در این رشته شما تاریخ، منطق، ادبیات، اقتصاد و غیره را به صورت تخصصی می خوانید. پس مهم است که ابتدا این ها را بشناسید و بعد دست به انتخاب بزنید.

                     رشته های دانشگاهی مرتبط رشته دبیرستان
پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، پرستاری، هوشبری، بهداشت، فیزیوتراپی، رادیولوژی، علوم تغذیه، بهداشت، مامایی، فوریت های پزشکی، روانشناسی، شنوایی شناسی، دبیری زیست شناسی و علوم تجربی
مهندسی برق، مهندسی شیمی، مهندسی فیزیک ،مهندسی کامپیوتر، مهندسی پزشکی، مهندسی مکانیک، مهندسی هوافضا، مهندسی عمران، معماری، هوانوردی (خلبانی و مراقبت) مهندسی نفت و پتروشیمی حسابداری و علوم ریاضی
 حقوق، علوم قضایی، تاریخ، علوم تربیتی، روانشناسی، مددکاری اجتماعی، آموزش زبان عربی، آموزش زبان فارسی، آموزش الهیات، مدیریت اقتصاد، علوم انتظامی، علوم ورزشی، مشاوره و… علوم انسانی

چگونه انتخاب رشته کنیم؟ خودتان را ارزیابی کنید

شما باید خودتان را ارزیابلی کرده و بشناسید. در آزمون های مربوط به انتخاب رشته شرکت کنید تا به شما کمک بیشتری کند که در چه رشته ای می توانید موفق شوید.

شاید شما علاقه مند به یک رشته باشید، اما مناسب آن رشته نباشید. پس این موضوع مهم است که آیا توانایی یادگیری و خواندن کتاب های این رشته را دارید. هر کدام از رشته ها نیازمند، استعداد و توانیی منحصر به فرد خود می باشد.

چگونه انتخاب رشته کنیم؟ به علاقه خود توجه کنید

چگونه انتخاب رشته کنیم؟ توجه به علاقه. شما اگر یک رشته ای را دوست نداشته باشید و از یک درسی لذت نبرید، خواندن آن درس برای شما بسیار سخت و دشوار می شود. پس این موضوع را هم در نظر بگیرید که کمی علاقه هم نیازمند این زمینه است.

چگونه انتخاب رشته کنیم؟ بازار کار آن را بررسی کنید

بسیاری از رشته ها در حال حاضر بازازرکار خوبی ندارند. در مورد بازارکار رشته انتخابی خود تحقیق نمائید. مطمئن ش.ید که دقیقا در آینده چه کاری را می خواهید انجام دهید. آیا کاری برای رشته انتخاب شما وجود دارد یا نه. در چه شهر یا کشوری به دنبال کار می خواهید بگردید و فضای کاری شما چگونه می باشد. این سوالات را پاسخ دهید تا رشته مورد نظر خود را بتوانید انتخاب کنید.

چگونه انتخاب رشته کنیم؟ شرایط مالی خود را بسنجید

برخی از رشته های تحصیلی در ادامه به مشاغلی ختم می شوند که فعالیت در آنها نیازمند سرمایه و راه اندازی کسب و کار است، هر چند که درآنها نیز راه هایی برای استخدام در شرکت ها ارگان ها وجود دارند؛ برخی از رشته های مهندسی و رشته حقوق بدین شکل هستند.
تاسیس شرکت مهندسی و یا دایر کردن دفتر وکالت یا ثبت، نیازمند سرمایه گذاری است؛ با توجه به این موضوع تلاش کنید رشته ای را برگزینید که در آینده از لحاظ مالی نیز مطابق توانایی شما باشد.

چگونه انتخاب رشته کنیم؟ به نظر دوستان و اطرافیان خود تا حدودی توجه کنید

اطرافیان شما شناخت خوبی از روحیات، علایق و توانایی هایتان دارند و بر همین اساس می توانند در امر انتخاب رشته کمک زیادی به شما بکنند؛ نظر آنها را نیز بشنوید و بررسی کنید، اما بدانید که تصمیم گیرنده اصلی خود شما هستید و نباید به کسی اجازه بدهید که خواسته و انتخاب خود را به شما تحمیل کند.

نحوه پذیرش در دانشگاه و ظرفیت قبولی

چگونه انتخاب رشته کنیم؟ به ظرفیت رشته و دانشگاه رشته دقت کنید. کنکور سراسری اصلی ترین راه ورود به دانشگاه است و دانش آموز باید دروسی را که در پایه های دهم، یازدهم و دوازدهم فراگرفته است به شکل تستی امتحان دهد، پس از آن بر طبق نتایج به دست آمده در رشته و دانشگاه ها پذیرش خواهد شد؛ در این بین برخی از رشته ها ظرفیت کمتر و برخی ظرفیت بیشتری در دانشگاه ها دارند،

در نتیجه احتمال قبولی افراد نیز کاهش یا افزایش پیدا می کند پس لازم است تا این نکته را نیز مورد توجه قرار داد.

با یک مشاور تحصیلی صحبت کنید

در انتخاب رشته چیزی که بیش تر از همه ما به شما پیشنهاد می کنیم، کمک گرفتن از یک مشاور می باشد. زیرا مشاوران تخصص لازم را دارند و می توانند به شما بیش تر از همه کمک کنند.

نکات مهم برای انتخاب رشته در دبیرستان

وضعیت ادامه تحصیل: بررسی کید که در رشته موردنظرتان تا چه مقطعی می توانید ادامه تحصیل دهید.

 نوع کار و ساعات کاری: با انتخاب تعدادی از رشته ها ممکن است در آینده مجبور به شب کاری یا کار در تعطیلات گردید. این موارد را مد نظر داشته باشید.

 محیط کار: اگر به عنوان مثال از کار در محیط بیمارستان خوشتان نمی آید، انتخاب رشته پرستاری برای شما مناسب نیست. هر رشته ای را که انتخاب می کنید، نوع کار و محیط کاری آینده خود را بررسی نمائید.

انتهای مطلب/آ.ع

این مطلب برای شما مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. تعداد آرا: ۰

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

کرمان موتور

نوشته های مشابه

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x