در متن جامعه

20 روش موثر جذاب برای درس خوان شدن

درس خواندن همیشه برای یکسری از دانش‌آموزان کار دشواری است. اما اینکه بخواهید در خودتان تغییری ایجاد کنید و به درس خوان شدن فکر می‌کنید یک نگرش مثبت در جهت رسیدن به خواسته هایتان است. ما در این مقاله به شما در روند درس خوان شدن کمک خواهیم کرد.

به گزارش تلنگر؛ از دست دادن انگیزه و به دنبال تفریح‌های سطحی رفتن در مقطع دبیرستا در میان دانش‌آموزان بسیار رایج است.  پس اگر می‌خواهید در این زمان حساس از درس خوان شدن جدا نشوید باید انگیزه قوی برای درس خواندن در مقطع دبیرستان پیدا کنید. اگربرایتان پیدا کردن یک انگیزه سخت است یا انگیزه خود را از دست می‌دهید وهدفتان را فراموش می‌کنید در ادامه این مقاله با سایت تلنگر همراه شوید.

فهرست مطلب

انگیزه برای درس خوان شدن

اگر به درس خوان شدن فکر می‌کنید باید بدانید که قدم اول ذهن شماست و پیدا کردن یک انگیزه قوی که در زمان های نا امیدی شما را بیدار و در مسیر نگه دارد. قبول شدن در دانشگاه‌های خوب و پیدا کردن یک شغل که به آن علاقه دارید در آینده، از جامع ترین انگیزه‌های درس خواندن به حساب می‌آیند. اما بسیاری از دانش‌آموزان با مشکل کاهش انگیزه برای درس خواندن دست و پنجه نرم می‌کنند. در این مطلب راهکارهایی ارائه شده است که این افراد را از بی‌انگیزگی نجات می‌دهد.

علت درس نخواندن چیست؟

علت درس نخواندن چیست؟

بسیاری از دانش‌آموزان دچار بی‌انگیزگی برای درس خوان شدن ،هستند. دلایل اصلی این بی‌علاقگی می‌تواند موارد زیر باشد:

 • دشوار بودن تکالیف درسی و تمرینات
 • داشتن مشکلات خانوادگی و عدم داشتن چشم‌انداز روشن برای آینده
 • وسواس فکری و کمالگرایی
 • نداشتن برنامه‌ریزی مناسب و تلنبار کردن دروس برای شب امتحان
 • مشکلات مالی و عدم دسترسی به منابع درسی مناسب

با پیدا کردن دلیل برای بی انگیزه شدن، می‌توانید دید بهتری نسبت به خود داشته باشید و مشکل را از ریشه قطع کنید. مراجعه به یک روانشناس یا مشاور تحصیلی در این زمینه به شما کمک بزرگی خواهد کرد و باعث افزایش انگیزه برای درس خواندن می‌شود.

پیدا کردن دلیل افزایش انگیزه برای درس خوان شدن

برنامه‌ریزی اصولی به زندگی شما نظم می‌دهد و باعث می‌شود انگیزه بیشتری برای درس خواندن داشته باشید. البته دقت کنید که این برنامه با توجه به روحیات و محدودیت‌های شما طراحی شده باشد. در غیر این صورت مطابق برنامه عمل نمی‌کنید و ممکن است از قبل بی‌‌انگیزه‌تر شوید.

راهکارهای افزایش انگیزه برای درس خواندن

بهترین روش های درس خواندن

دانش‌آموزان در مقطع دبیرستان دچار مشکلاتی مانند اضطراب، استرس و ترس از آینده می‌شود. ترس از شکست، اصلی‌ترین عامل بی‌انگیزگی برای درس خوان شدن، است. اما ما در ادامه راهکارهایی را ارائه داده‌ایم که باعث افزایش انگیزه برای درس خواندن در شما یا فرزند شما می‌شود.

درس خواندن را برای خودتان جذاب کنید

درس خوان شدن برای بسیاری از دانش‌آموزان اقدامی کسل‌کننده و دشوار است. اما با یک سری راهکار می‌توانید آن را جذاب‌تر کنید. انجام این کارها باعث افزایش انگیزه برای درس خواندن می‌شود:

 • یادداشت برداری روی برچسب و کاغذهای رنگی
 • استفاده از خودکار و هایلاترهای رنگی برای یادداشت‌برداری
 • استفاده از تصاویر برای به خاطر سپردن مطالب
 • ضبط کردن صدا و گوش دادن دوباره و دوباره به آن
 • مطلب پیشنهادی: انسان‌های محبوب چه ویژگی‌هایی دارند؟
 • ایجاد انگیزه برای درس خوان شدن

مطالب درسی را بدون یادگیری حفظ نکنید

وقتی مطلبی را حفظ می‌کنید، زود از خاطر شما می‌رود و این باعث کسب نمره‌های پایین در امتحان می‌شود. نمره‌های پایین باعث کاهش انگیزه برای درس خوان شدن می‌شوند. بنابراین برای افزایش انگیزه، باید مطالب را عمقی مطالعه کنید تا به قول معروف ملکه ذهن شما شوند. بعد از کسب نتیجه دلخواه، انگیزه شما برای درس خوان شدن بالا می‌رود.

کمالگرایی مانع از رسیدن به هدف می‌شود

کمالگرایی بزرگترین عامل اهمال‌کاری و کاهش انگیزه است. بنابراین اگر می‌خواهید انگیزه بیشتری برای درس خواندن پیدا کنید، باید با بینشی واقع‌گرایانه وارد میدان شوید. با در نظر گرفتن نکات زیر، می‌توانید مشکل کمالگرایی را حل کنید.

 • شناخت مهارت‌ها و تلاش برای ارتقاء آن‌ها
 • توجه به ویژگی‌های ذاتی جسمی و روحی
 • شناخت نقاط ضعف و سعی در برطرف کردن آن‌ها
 • شناخت اولویت‌ها و تعیین هدف بر اساس آن‌ها
 • کنار گذاشتن بایدها و تلاش برای بهترین بودن

هدف تعیین کنید

وقتی هدف مشخصی نداشته باشید، انگیزه‌ای هم برای ادامه پیدا نمی‌کنید. هدف شما باید چیزی فراتر از کسب نمره بالا در امتحانات باشد. باید یک چشم‌انداز بلند مدت برای خود متصور شوید و برای رسیدن به آن تلاش کنید.

با افراد درس خوان هم گروه شوید

کمک گرفتن هنگام درس خواندن

درس خواندن گروهی باعث افزایش احساس رقابت و انگیزه بین دانش‌آموزان می‌شود. می‌توانید یک گروه مجازی برای درس خواندن ایجاد کنید و در آن برنامه‌های درسی خود را با هم به اشتراک بگذارید. همچنین می‌توانید در آزمون‌ها به‌صورت مشترک شرکت کنید و نتیجه‌ها را به‌صورت گروهی مورد بررسی قرار دهید. این جنب و جوش و فعالیت‌های مشترک منجر به افزایش انگیزه برای درس خواندن می‌شود.

برای ایجاد انگیزه تحصیلی تمام موارد را مانند مواردی که در ادامه به شما می‌گوییم جدول بندی کنید.

نت برداری در کلاس درس

علامت گذاری روی کتاب درسی

علت اصلی دوری شما از درس و تکالیف این است که موضوعات پیش رو خیلی بیشتر از حد تصورتان هستند. در واقع یکی از بهترین افزایش انگیزه برای درس خواندن این است که با برنامه پیش بروید و کارهای بزرگ را به کارهای کوچک تر تقسیم کنید.

شما به یک برنامه طبقه بندی شده نیاز دارید، این برنامه جدول بندی شده است و شما باید هر تکلیف را در قسمت جداگانه ایی قرار دهید.

هر روز قسمت مشخصی از این جدول ها را پر کنید

لیست برنامه هایتان را بنویسید

با انجام این کار کم کم وضعیت شما بهتر می شود و باعث می شود که دیگر به طور ناگهانی با یک کار سخت و سنگین روبه رو نشوید. آن هم به این دلیل است که تکالیفتان را طبقه بندی کرده اید و با خواندن و مطالعه، بخش هایی از این جدول ها به کنترل درامده اند. برای ایجاد انگیزه برای درس خواندن برنامه ریزی و قسمت کردن تکالیفتان روند کار شما را آسانتر و حتی سریع تر می کند.

قسمت کردن تکالیف ممکن است باعث شود، سه صفحه از کتاب درسی خود را بخوانید، یا اینکه پنج سوال گزینه ایی را پاسخ دهید و یا حتی با جست و جو در اینترنت یک مقاله مرجع پیدا کنید. پس در نهایت نتیجه می گیریم که، می توانیم با یک برنامه خوب و منظم به همه ی امور رسیدگی کنیم و نتیجه مطلوبی را دریافت کنیم.

برای خودتان زمان مطلوب استراحت بگذارید

برای ایجاد انگیزه برای درس خواندن بعد از مطالعه و درس خواندن حتما، زمانی را به خودتان اختصاص بدهید و استراحت کوتاهی داشته باشید. این استراحت کوتاه می تواند پنج دقیقه باشد، شما می‌توانید در این پنج دقیقه بازی مورد علاقه تان را انجام دهید یا اینکه گیتار بزنید، یا به پیاده روی کوتاهی بروید. همین استراحت ها و زنگ تفریح های کوتاه بخش اصلی قسمت های این جدول ها هستند.

برای حفظ انگیزه درس خوان شدن باید یک مطالعه روزانه با برنامه درست کنید

ایجاد انگیزه برای درس خواندن

می‌دانید که همه ما خلق کننده عادت هایی هستیم و عادت هایی را به وجود آورده ایم. حالا اگر این چالش باعث انگیزه در مطالعه شما شود، می‌توانید از آن به عنوان یک اصل مهم در کارهایتان استفاده کنید. در حقیقت عادت ها خیلی قوی و قدرتمند هستند. مثلاً زمانی که شما یک برنامه مطالعه روزانه را به وجود می آورید دیگر حتی در زمان استراحت هم نمی‌توانید از مطالعه کردن غافل شوید.

این کار به آن علت است که شما با عادت به این روند نمی‌توانید بدونه مطالعه به آرامش برسید. برای ایجاد انگیزه برای درس خواندن به چه صورت یک برنامه ی مطالعه روزانه درست میکنید؟

اولین کاری که باید انجام دهید این است که یک برنامه مطالعه درست کنید. با این حال آگاه باشید که عادت ها یک شبه به وجود نمی آیند. تحقیقات نشان می دهد که تقریبا بین بیست‌ویک تا سی روز طول می کشد تا شما به چیزی عادت کنید. پس پیش از انجام این روش باید یک سری کارها را انجام دهید. همین کارهای با ظاهر ساده و کوچک بهترین روش برای درس خواندن نوجوانان هستند.

بدانید که هدفتان از گرفتن نمره خوب چیست؟

یکی از بهترین روش های ایجاد انگیزه برای درس خواندن و مطالعه این است که، بفهمید چرا می خواهید نمره و امتیازات خوبی را کسب کنید. فهرستی از دلایلی که می خواهید از نظر علمی به خوبی انجام دهید را تهیه  کنید، در اینجا چند دلیل را برای شما مثال می زنیم:

 • من می خواهم بیشتر یاد بگیرم و باعث پیشرفت خودم بشوم،
 • من می خواهم عادت هایی را که باعث برتری و ممتاز بودنم می شوند را دنبال کنم،
 • من می خواهم دانش آموز متمرکز تر و در نهایت رضایت بخش تری باشم،
 • من می خواهم یک مدرسه خوب یا یک برنامه عالی داشته باشم،
 • من می خواهم شغل و حرفه ای آبرومندانه داشته باشم،
 • من می خواهم در آینده برای خانواده و والدینم شخص مفیدی باشم،
 • من می خواهم بهترین فکر و ایده ها را ارائه دهم،
 • من می خواهم بدون تاسف و پشیمانی زندگی کنم و آینده ام را بسازم،

فهرستی از دلایل مطالعه های سخت خود تهیه کنید، و آن را روی میز مطالعه بگذارید، دقیقا لحظه ایی که احساس ناامیدی کردید لیست را بگیرید و دوباره بخوانید.

برای سازماندهی اطلاعات از طرح و نقشه های ذهنی خود بهره ببرید

اغلب نگران هستید مطالعات بیش از پیش اثبات می‌کنند هوش افرادی که اغلب نگران مسائل هستند بیش از افرادی است که معمولاً نگران نیستند. این امر احتمالاً ناشی از این واقعیت می‌باشد که آن‌ها دائماً درباره عواقب احتمالی عملکردشان می‌اندیشند و بنابراین تلاش و کوشش می‌کنند تا در هر موقعیتی بهترین عملکرد خود را ارائه دهند.

برنامه ذهنی و انجام آن

برای ایجاد انگیزه برای درس خوان شدن گاهی وقت ها همین طرح و نقشه های ذهنی خیلی موثرتر از لیست های اطلاعاتی هستند. اما واقعا چرا، دلیل آن چیست؟ درواقع دلیل آن این است که نقشه های ذهنی دقیقا از ذهن تقلید می کنند. یعنی تمام برنامه ها و طرح های ذهنی برگفته از ذهن شما هستند. دقیقا همان لحظه ایی که نقشه ذهنی ایجاد می کنید، ذهن شما موضوع  را پردازش می کند.

بیداری در شب برای اتمام کارهایی که باید روز انجام می‌دادید

درس خواندن در شب

روش موفقیت در درس خواندن شدن مسخره به نظر می‌رسد، اما مشخص شده افرادی که دوست دارند شب‌ها تا دیر وقت بیدار بمانند باهوش‌تر از افراد سحرخیز هستند. همچنان که می‌دانید توانایی کار تا دیروقت و خلاقیت شبانه امری ذاتی نیست. به همین دلیل محققان به این نتیجه رسیدند که افراد باهوش هستند دیرتر می‌خوابند، زیرا تلاش می‌کنند تا محدودیت‌های مرتبط با توانایی خود را گسترش دهند. البته اگر از کم خوابی جان سالم به در ببرند.

خلاصه نویسی هایی برای یادگیری

به این ترتیب این کاملا طبیعی است که بعد از مطالعه، اطلاعات خود را خلاصه کنید و آن‌ها را در لیست ثبت کنید. می‌توانید از روش هایی مانند مایند مپ (نقشه ذهنی) و جعبه لایتنر استفاده کنید. به هر حال این امکان وجود دارد که بعضی وقت ها طرح و نقشه های ذهنی، از این لیست ها، به عنوان راهی برای سازماندهی اطلاعات استفاده کنند.

اگر شما هم مثل خیلی از افراد باشید پس حتما یاد گرفته اید که برای خلاصه کردن اطلاعات آن‌ها را در برنامه خود جا دهید. این خود راهی مناسب برای ایجاد انگیزه برای درس خوان شدن و مطالعه روزانه است.

همین امر باعث می شود که دسترسی به موضوع آسان تر شود. همچنین در صورت نیاز می‌توانید اطلاعات را بازیابی کنید. شما می‌توانید برنامه های ذهنی خود را با استفاده از قلم و کاغذ درست کنید؛ اما اگر برای انجام این کار موبایل، تبلت، و یا رایانه را بیشتر دوست دارید؛ می‌توانید از برنامه simple media یا XMind استفاده کنید.

موضوعات کسل کننده را برای خودتان جالب کنید

گروهی درس خواندن

شک نکنید این یک هنر واقعی است. نه تنها در زمینه مطالعه بلکه در تمام موارد زندگی باید در این مورد استاد شوید. زمانی که شما درس یا مطالعه سختی دارید و حس می کنید که موضوع در حال مطالعه خیلی خسته کننده است. حتما در آن لحظه برای ایجاد انگیزه برای درس خواندن از خودتان بپرسید که، آیا واقعا مطالعه این موضوع خسته کننده است؟ یا به دلیل آماده نبودن و بی علاقگی ذهنتان اینجور حس می کنید؟

همانطور که جی.کی چسترتون گفته است که: هیچ موضوع خسته کننده ای وجود ندارد، فقط بعضی وقت ها ذهن نسبت به دریافت موضوعی بی علاقه است. همین امر باعث می شود که برخی از موضوعات خسته کننده به نظر برسند. اگر فکر می کنید موضوعی خسته کننده است، حتما با پرسش و پاسخ هایی خودتان را درگیر موضوع کنید.

 • چه موقع این تکنیک و تئوری توسعه یافت؟
 • جه کسی این را توسعه داده است؟
 • کدام مشکلش حل شده است؟
 • امروزه با وجود تکنیک و تئوری ، جهان چگونه می تواند متفاوت باشد؟

اگر سوال های خوبی را مطرح کنید، توانایی این را دارید که هر موضوعی را جالب و خواندنی کنید.

متن را درک کنید؛ درس خوان شدن با درک مطالب

یکی از راه‌های مهم و موثر در ایجاد انگیزه برای درس خواندن درک و فهمیدن متن است. در واقع درک و فهمیدن متن خیلی مهم تر از حفظ کردن آن است، هرچند که حفظ کردن متن هم مهم است و در شرایطی خاص الزامی است.

اما به طور کلی در طول مدرسه رفتن، از شما انتظار می رود که ارتباط بین مفاهیم مختلف را درک کنید. در واقع شما باید این اصول را به واقعیت ها نزدیک کنید، یا این که نتیجه گیری از واقعیت ها را یاد بگیرید. درک یک موضوع بسیار مهم تر از حفظ آن است. بنابراین، این رویکرد به مطالعه نه تنها موثر است، بلکه باعث حفظ انگیزه هم می شود.

محیط درس خواندن خود را عوض کنید

محیطی پویا و مرتب لذت شما از کارتان را افزایش می‌دهد. یک راز درس خواندن حضور در مکان مورد علاقه‌تان است. چند مکان بخصوص را انتخاب کنید و به‌صورت دوره‌ای در آن‌ها درس بخوانید. مثلاً یک کافه خلوت،   گوشه‌ای از کتابخانه محله یا دانشگاهتان که شخصاً دوستش دارید، یا می‌توانید میز کار یا گوشه‌ای از اتاق خود را به نحو خاصی بچینید و از آن استفاده کنید.

ایجاد انگیزه‌های کوچ و کوتاه‌مدت برای شروع مطالعه

چگونه درس خواندن را جذاب کنیم

علاوه بر این می‌توانید فهرستی از موسیقی‌هایی که برایتان جذاب است و باعث تمرکز می‌شود بسازید، یا همواره با یک نوشیدنی یا خوراکی خاص مطالعه خود را شروع کنید. این تغییرات کوچک باعث می‌شود با این تصور که قرار است در محیطی دل‌انگیز، با موسیقی مناسب و نوشیدنی دلخواهتان درس بخوانید، بی‌صبرانه منتظر شروع زمان مطالعه خود شوید.

اتاقتان را به گونه ای بچینید که در آن احساس راحتی دارید

اگر بی‌نظمی را ترجیح می دهید بی‌نظمی‌های خلاقانه، مفهومی است که مدتی پیش به اثبات رسیده است و تحقیقی در این زمینه وجود دارد که ادعا می‌کند همچون سوخت برای افرادیست که ذات خلاقانه دارند. بنابراین الهامات خود را با تمیزکاری به وحشت نیاندازید و اجازه دهید همه چیز روی زمین پخش و پلا باشد.

از مطالبی که خوانده‌اید کنفرانس بگذارید

کنفرانس دادن درس ها برای خودتان

سعی کنید ارائه یکی از موضوعات را به دوست و آشنا بدهید. به این معنا که یعنی بعد از مطالعه درسی که خواندید را برای کسی توضیح دهید. شما می‌توانید این کار را به‌صورت رسمی انجام دهید یا اینکه به‌سادگی درباره موضوع با آن‌ها صحبت کنید. با انجام این کاردانش خود را عمیق‌تر خواهید کرد، البته فرقی ندارد که آن فرد مادربزرگتان باشد یا همکلاسی یا حتی آینه اتاقتان؛ اما اگر اختلاف‌هایی در فهم و درک موضوع داشته باشند، سریعاً متوجه این موضوع خواهید شد.

در این خصوص آلبرت انیشتین می‌گوید: اگر شما نمی‌توانید موضوعی را به‌سادگی توضیح دهید یعنی این‌که، درک کافی را برای فهم آن موضوع ندارید.

درس خواندن مداوم و مستمر بدون ایجاد وقفه

تحقیقات در مورد راه‌های ایجاد انگیزه برای درس خواندن نشان می دهد که ما، با مطالعه مرتب و پیوسته یادگیری بهتری داریم. این موضع وسعت یادگیری نامیده می شود و نظریه پشت آن این است که، یادگیری باعث ایجاد خاطره می شود. بر اساس علم عصب شناسی که قبلا به آن پرداختیم خاطره ها از طریق ارتباط بین نورون ها (رشته های مغزی و یاخته های عصبی) شکل می گیرند.

برای به وجود آوردن این خاطرات، نورون ها باید برای یک دوره زمانی از دست رفته و مختل نباشند. به همین دلیل است که ما در دوره های کوتاه تحصیل یادگیری بهتری داریم. چرا که به خاطر سپردن در این دوره  به‌صورت مستمر و مدام اتفاق می‌افتد که باعث فهم بهتر و بیشتری می شود. در نتیجه  این روش باعث می شود نورون ها به ذخیره ی خاطرات جدید برسند. در ادامه به توضیح و تفصیل تکنیک پودومو برای درس خوان شدن خواهیم پرداخت.

از تکنیک pomodoro برای درس خوان شدن استفاده کنید

pomodoro درس خواندن به روش پودومو

اگر شما به دنبال روشی برای جذاب برای درس خوان شدن با مطالعه‌های کوتاه هستید حتما از تکنیک pomodoro استفاده کنید تا نتیجه شگفت‌آور آن را مشاهده کنید.

Francescoo Cirillo  این روش را در اواخر دهه ۱۹۸۰ در ایتالیا اختراع شد که راهی مناسب برای ایجاد انگیزه در درس خوان شدن است. این روش از آنجا که تلفظی مانند گوجه فرنگی دارد؛ در گذشته از آن به عنوان تایمر آشپزخانه استفاده می‌کردند.Pomodoro در زبان ایتالیایی به معنی گوجه فرنگی است.

چگونه از تکنیک های pomodoro استفاده کنیم؟

تصمیم بگیرید که حتما می خواهید کاری را انجام دهید، زمان را برای ۲۵ دقیقه تنظیم کنید. روی برنامه تا تمرکز کنید و بعد از زنگ زدن تایمر کار را متوقف کنید، روی یک تکه کاغذ علامت گذاری کنید، اگر کمتر از ۴ علامت گذاری دارید، سه تا پنج دقیقه استراحت کنید و بعد دوباره از اول شروع به کار کنید، بعد از چهار pomodoros   پانزده تا سی دقیقه استراحت کنید و در پایان شروع به شمردن و چک کردن علامت ها کنید.

از خودتان توقع نداشته باشید که همیشه انگیزه داشته باشید

درس خواندن با موزیک بی کلام

یکی از روش ها برای جلوگیری از بی انگیزگی و ایجاد انگیزه برای درس خواندن این است که همیشه از خودتان انتظار انگیزه نداشته باشید. واقعیت این است که شما نمی‌توانید فردی را پیدا کنید که همیشه در هر شرایطی انگیزه داشته باشد. پس بنابراین شما نباید برای انجام هر کاری منتظر انگیزه باشید. در واقع وجود انگیزه و روحیه جنگنده برای هدف بسیار مهم است، ولی این امر برای هر موضوع جوابگو نیست. به همین دلیل شما نیاز به یک مطالعه روتین و معمولی دارید، زیرا بعضی روش ها فقط باعث توقف انگیزه می شوند.

تمرین مغز برای ایجاد انگیزه برای درس خواندن

باید از مغزتان برای انگیزه داشتن در مطالعه، استفاده کنید. من فکر میکنم که مغز از ماهیچه تشکیل شده است. همچنین در مسیر افزایش و ایجاد انگیزه برای درس خواندن، بالا بردن قدرت تمرکزتان شبیه به یک کلاس جهانی دو سرعت است. زیرا هرچقدر تمرکزتان زیاد می شود، قدرت یادگیری و فهم و درک شما از موضوعات بالا می رود. هرچیزی در مورد ثبات و پیشرت تدریجی است. حتی اگر درحال تحصیل هم نباشید ، باید از مغزتان استفاده کنید.

شما می‌توانید با خواندن، فکرکردن به مسائل جهاتی و به چالش کشیدن آن‌ها، حل کردن پازل و معما و حتی روزنامه نگاری از مغزتان استفاده کنید و آن را به چالش بکشید.هرچقدر این روش ها بیشتر و متنوع تر باشد. در نهایت ذهن شما نیز هم قوی تر و انعطاف پذیرتر می شود.

سخن پایانی

عدم انگیزه برای مطالعه دروس، از مشکلاتی است که بسیاری از دانش‌آموزان به ویژه در سال‌های آخر تحصیل با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. مراجعه به یک مشاوره تحصیلی در این دوران می‌تواند بسیار راهگشا باشد. در کنار آن با تعیین هدف و داشتن پشتکار برای رسیدن به آن، انگیزه بیشتری برای ادامه پیدا خواهید کرد.

پایان مطلب/ س.آ

این مطلب برای شما مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. تعداد آرا: ۰

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

بم خودرو

نوشته های مشابه

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x